Zamknięcie przejść granicznych i tymczasowe przywrócenie kontroli w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 spowodowało wielokilometrowe korki przy granicach państwa, jednocześnie stanowiących granice wewnętrzne Unii Europejskiej.
Dlatego we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowelizację do rozporządzenia w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. Zdecydowano o uruchomieniu kolejnych przejść granicznych, co ma korzystnie wpłynąć na usprawnienie ruchu transgranicznego.
Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy.
Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Czechami, zwiększyła się do 18. Pozostałe otwarte przejścia graniczne można znaleźć W TYM MIEJSCU.
Niezmienna pozostaje sytuacja na granicy ze Słowacją. Otwarte przejścia graniczne z południowym sąsiadem to: Barwinek, Łupków-Palota, Muszyna-Plavec, Chyżne i Zwardoń–Skalité.
Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.
Na przejściach granicznych z Niemcami rozszerzony został rodzaj ruchu, jednak nie zwiększyła się liczba otwartych punktów. Wszystkie czynne przejścia graniczne z Republiką Federalną Niemiec można znaleźć W TYM MIEJSCU.
Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy).
Kontrole graniczne zostały przywrócone także na granicach z państwami, które nie należą do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o Ukrainę, czynne przejścia graniczne to: Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska i Korczowa - Krakowiec.
Czynne przejścia z Białorusią to: Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica i Terespol - Brześć. Z Rosją: Bezledy - Bagrationowsk, Grzechotki - Mamonowo II.
Ponadto rozporządzenie przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w załączniku do rozporządzenia.
Przed konsekwencjami braku płynności w ruchu transgranicznym ostrzegał w rozmowie z next.gazeta.pl Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
- Przewoźnicy zajmujący się międzynarodowym transportem drogowym wykonują bardzo ważną gospodarczo misję. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wielogodzinne oczekiwanie na przekroczenie granicy ma bardzo negatywny wpływ na płynność dostaw. Jeśli szybko nie udrożnimy tego i innych przejść, płynność ta będzie poważnie zachwiana. Bardzo pomogłaby zmiana procedur, bo teraz ruch samochodów ciężarowych miesza się z ruchem pasażerskim - apelował Buczek.