Tarcza antykryzysowa. Są nowe szczegóły. Emilewicz apeluje do klientów biur podróży

Premier Mateusz Morawiecki i kilku ministrów jego rządu przedstawili kolejne szczegóły tarczy antykryzysowej. Odroczone mają być m.in. nie tylko składki ZUS, ale także zaliczki na podatek PIT, CIT i VAT czy płatności za media. Zapowiedziano także możliwość odliczenia straty firm z 2019 r. w przyszłorocznym podatku CIT.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda o tarczy antykryzysowej mówili już kilka godzin temu. Na popołudniowej konferencji prasowej Morawiecki, a także kilku ministrów jego rządu oraz prezes NBP Adam Glapiński zdradzili kolejne szczegóły planu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o "newralgicznych 2-4 miesiącach" oraz że prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z największym kryzysem w XXI wieku. Prezes NBP Adam Glapiński był nieco bardziej "wyluzowany". 

Kryzys będzie głęboki, ale bez przesady. Damy sobie radę z koronawirusem. Jesteśmy gotowi na gorsze rzeczy

- uspokajał Glapiński. 

Tarcza antykryzysowa w szczegółach

Premier klarował, jak wyglądać będą dopłaty państwa do pensji pracowników. Miałyby one wynieść do 40 proc. wynagrodzenia pracownika danej firmy, do wysokości średniej pensji w gospodarce. - Zakładając, że przeciętne wynagrodzenie wynosi dziś ok. 4800-2900 zł, daje to maksymalnie ok. 1900 zł miesięcznie - wynika z wyliczeń premiera. Drugie tyle miałby dopłacać pracodawca. Pracownik musiałby jednak liczyć się z 20-procentową obniżką pensji.

Czytaj też: Pracodawca będzie mógł obniżyć pensję, by ratować miejsce pracy. Ekspert wyjaśnia

Zapowiedziano także "postojowe" dla dotkniętych gospodarczymi skutkami epidemii osób z umowami cywilnoprawnymi oraz prowadzących własną działalność.

Chcemy w najbliższych miesiącach takim osobom zaproponować przynajmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia

- dodawał także premier. Będzie to ok. 2 tys. zł miesięcznie. - Zakładamy, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 2,2 mln osób - wyliczała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Koszt dla Funduszu Pracy szacowała na 9 mld zł. 

Emilewicz zapowiedziała też szereg ułatwień w dostępie do kredytów dla firm. To m.in. automatyczne odnowienie kredytu obrotowego "niemal automatycznie", bez badania zdolności kredytowej. To także mikropożyczki z preferencjami pod warunkiem braku zwolnień pracowników.

Dla większych firm zapowiedziano program gwarancji de minimis od Banku Gospodarstwa Krajowego, do kwoty 80 proc. kredytu, do kwoty 3,5 mln zł. Te pieniądze powinny trafić do firmy "bardzo szybko". Dodatkowe środki na dokapitalizowanie firm ma uruchomić także Polski Funduszu Rozwoju. Łącznie na rynek może trafić 50 mld zł, może wesprzeć 100 tys. firm.

Odroczenie zaliczek na podatek i składek ZUS

Poza tym planowane jest odroczenie płatności ZUS do czerwca bez żadnych dodatkowych kosztów, potem możliwość rozłożenia płatności na raty. Odroczone będą mogły być także płatności zaliczek PIT, CIT, VAT bez opłat prolongacyjnych. Jadwiga Emilewicz dodała, że ZUS wstrzymał kontrole przedsiębiorców.

Zapowiedziano także możliwość odliczenia straty firm z 2019 r. w przyszłorocznym podatku CIT. 

Odroczone będą mogły być także m.in. płatności za media. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że rozmawiał już o tym m.in. z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim, który przystał na tę propozycję.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła też szczególnie rozwiązania dla branży turystycznej. Chodzi o wydłużenie z 30 do 180 dni możliwości zwrotu pieniędzy za odwołane wycieczki. - Dajemy możliwość, aby po tych 180 dniach klient mógł odebrać nie pieniądze, ale voucher na inną wycieczkę - mówiła Emilewicz. Apelowała przy tym do turystów, aby „rozważnie” ubiegali się o zwrot pieniędzy, bo płynność i przyszłość małych firm to „przyszłość całej polskiej gospodarki”.

Minister zapowiedziała także dodatkowe wsparcie m.in. dla branży transportowej.

RZĄDOWY PAKIET ANTYKRYZYSOWY W PUNKTACH

I.   Bezpieczeństwo Pracowników – Wartość: 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł wydatki i 6,2 mld zł środki płynnościowe

I.1. Dofinansowanie zatrudnienia przez państwo

I.2. Finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych

I.3. Wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy

I.4. „Wakacje kredytowe”

I.5. Wakacje od obowiązków administracyjnych

I.6. Ochrona konsumentów i pożyczkobiorców

I.7. Przesunięcie płatności za media (w porozumieniu z firmami energetycznymi)

II.  Finansowanie Przedsiębiorstw - Wartość: 73,2 mld zł, w tym co najmniej 4,9 mld zł wydatki i 68,3 mld zł środki płynnościowe

II.1. Finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty

II.2. Finansowanie leasingu dla firm transportowych

II.3. Specjalna pożyczka 5 tys. zł dla mikrofirm

II.4. Odroczenie lub rozłożenie na raty składek ZUS bez opłat

II.5. Brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych

II.6. Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych

II.7. Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku

II.8. Polityka drugiej szansy

III.   Ochrona Zdrowia – Wartość: 7,5 mld zł wydatki

III.1. Finansowanie działań związanych z walką ze skutkami koronawirusa SARS-CoV-2

III.2. Rozwój kanałów informacyjnych dla pacjentów

III.3. Dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia

III.4. Dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej

IV.  Wzmocnienie Systemu Finansowego – Wartość: 70,3 mld zł środki płynnościowe

IV.1. Pakiet regulacyjny KNF i MF

IV.2. Pakiet płynnościowy NBP

V.    Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł wydatki

V.1. Utworzenie Funduszu Inwestycji

1.    infrastruktura

2.    modernizacja szkół i szpitali

3.    transformacja energetyczna

4.    cyfryzacja

5.    biotechnologia i farmacja

6.    polityka ochrony środowiska

7.    inne działania antykryzysowe

Zobacz wideo Prezydent: poprosiłem premiera o przygotowanie pakietu antykryzysowego i taki pakiet już powstał

Gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Masz pytanie o pakiet antykryzysowy, które chcesz, byśmy zadali? Napisz na adres: news_gazetapl@agora.pl. Czekamy do godz. 20.

Więcej o:
Komentarze (252)
Tarcza antykryzysowa. Są nowe szczegóły. Emilewicz apeluje do klientów biur podróży
Zaloguj się
 • gruszka1

  Oceniono 56 razy 48

  Odroczenie składek ZUS. Super tylko niech mi ktoś powie z czego ja później tez ZUS zwrócę, skoro przez pewnie co najmniej 2 miesiące nic nie zarobie, a później obroty firmy wątpię aby zwiększyły się na tyle, żeby pokryć wcześniejsze straty? Gdzie się podziały pieniądze, które PO odłożyła na wypadek kryzysu? Przehulaliście i tyle w temacie. Ceny rosną w górę jak szalone, a zarabia się znacznie mniej, a niektórzy w ogóle.

 • owca888

  Oceniono 49 razy 41

  Tere-fere- tańsze kredyty, odroczone składki - firmy nie zbankrutują teraz. Zbankrutują na jesienie, bo koszty będą podwójne. Ale będzie już po wyborach.
  Morawiecki, myślisz, że Polacy są tacy głupi?Wasz żelazny elektorat owszem. Ale nic ponad to. WyPAD 2020.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 33 razy 29

  Polaku, zasuwaj więcej za pół miski ryżu, radzi Matwiej Moradziecki.

 • sector23

  Oceniono 33 razy 29

  Medialna ściema. Tu potrzebne są konkrety i decyzje. Np. zawieszenie składek na ZUS, prolongaty rat kredytów inwestycyjnych i hipotecznych na co najmniej 6-u miesięcy i uczciwego rozliczenia CIT i PIT, np. dopiero po otrzymaniu zapłaty. W przeciwnym przypadku czeka nas galopująca inflacja, dwucyfrowe bezrobocie i załamanie gospodarki. Jednak w kraju korupcyjnego rozdawnictwa i permanentnego "świętego Mikołaj" cała kasa na ratowanie gospodarki w kryzysowych sytuacjach poszła w PiSdu i nie ma takiego rozumnego człowieka, który podejmowałby racjonalne decyzje. To wymaga odwagi a przede wszystkim rozumu i własnego zdania, a takich ludzi w PiS, po prostu nie ma.

 • antymoher64

  Oceniono 28 razy 26

  Tarcza antykryzysowa, a celem (w tej tarczy) są ludzie pracujący (podatnicy-płatnicy).
  Motłoch i tak dostanie 500+, bo ku... inaczej Dupa nie dostanie ich głosów.

 • z_lasu

  Oceniono 23 razy 23

  Konkrety! Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać zwolnienie/dofinansowanie? Teraz szumne obietnice, a jak przyjdzie co do czego to się tylko szwagier ministra załapie, bo pod niego będą pisane warunki.

 • nord-ost

  Oceniono 27 razy 23

  No a gdzie Jadwiniu te szanse dla naszej gospodarki o których mówiłaś jeszcze niewiele ponad 2 tygodnie temu. Matołusz już przygotował projekt ustawy ws szans? Adrian na pewno szybko by taką ustawę podpisał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX