Koronawirus na świecie. Prof. Zielonka: Nie pomagajmy tylko bankom, tym razem chodzi o życie

Jak popatrzę na wspólne zdjęcie tych wujków, którzy siedzą za stołem - Trump, Xi Jinping, Putin, książę ibn Salman z Arabii Saudyjskiej, Bolsonaro z Brazylii - to nie mam pewności, czy to na pewno są lekarze, od których chcę medycyny - z prof. Janem Zielonką z Uniwersytetu w Wenecji rozmawia Grzegorz Sroczyński.
Więcej o:
Komentarze (194)
Koronawirus na świecie. Prof. Zielonka: Nie pomagajmy tylko bankom, tym razem chodzi o życie
Zaloguj się
 • grubymisiek1

  Oceniono 25 razy 13

  Pan profesor chyba nie rozumie, że populiści z Włoch tak samo jak poprzednio Grecy chcieliby zachować "włoski styl życia" na koszt niemieckiego podatnika.

 • wudeer

  Oceniono 21 razy 13

  Chiny też dostaną po tyłku, bo nie będą mieli komu sprzedawać. Dodatkowo, obecny kryzys spowoduje regulacje, które nakażą wrócić z częścią produkcji do Europy. Wg mnie długofalowo to zmniejszy hegemonię Chin w produkcji przemysłowej.

 • aron2004

  Oceniono 20 razy 12

  W Lombardii rządzą partyjni koledzy Salviniego-Mussoliniego z Ligi Północnej i teraz wielce niezadowoleni że UE na którą bluzgali od lat im nie pomaga? To niech wam Putin pomaga. Najlepiej niech Putin wprowadzi wojska rosyjskie do Lombardii jak do Donbasu wtedy będzie raj w Mediolanie i okolicach.

 • pachikun

  Oceniono 17 razy 11

  UE to potega , jeszcze do niedawna w grupie G-7, 4 panstwa byly z UE. Jesli tylko Europojczycy zapomnieliby o dzielacych ich roznicach i dobrze sie zintegrowali mogliby powiedziec obecnemu Prezydentowi USA by sobie zabral swoich wojakow. UE stac na dobrze wyposazona armie, porzada opieke zdrowotna oraz dziesiatki innych programow, potencjal naukowy jest tu olbrzymi tylko trzeba zaczac innaczej myslec bo innaczej Jankesi , Chinczycy i Ruscy dla ktorych UE jest wyzwaniem skloca i posztakuja ja na czesci . Zaden europejski kraj w pojedynke nie ma szans militarnie czy gospodarczo oprzec sie takim krajom jak Chiny, Rosja czy USA. czas wreszcie by sobie to uswiadomic.

 • weredyk_pl

  Oceniono 12 razy 8

  "Jan Zielonka (1955) jest profesorem polityki europejskiej "

  Czego? Kryzys wirusowy pokazał bardzo dobitnie potrzebę zweryfikowania nauki - po co nam "profesor polityki europejskiej", czy inne humanistyczne bzdety. Liczą się nauki ścisłe, medyczne bo są pożyteczne i potrzebne ogółowi.

 • gokle

  Oceniono 13 razy 7

  Panie psorze. Jedyny ratunek dla świata to totalna separacja od Chin! Zabrać stamtąd cały światowy biznes tandety, brakorobstwa, podróbek z kradzionych technologii. Odseparować się od Chin! Teraz, dziś, już, natychmiast! Przy Xi Trump jest aniołem i opiekuńczym tatą. Jeśli nie chcemy żyć za miskę brudnego ryżu musimy działać teraz.

 • andrzej.wald

  Oceniono 13 razy 7

  Trafione w punkt. Dokładnie takie same mam wnioski i przemyślenia. Zresztą nie trzeba było koronawirusa by widzieć, że w UE rządzą najmocniejsze państwa czyli Niemcy i Francja. Kiedy był kryzys na Ukrainie po napaści Putina na Krym i Donbas to kto w imieniu UE prowadził rozmowy? Federica Mogherini teoretycznie minister spraw zagranicznych UE nie miała nic do powiedzenia tylko rozmowy prowadzili pani Merkel i pan Sarkozy. Potrzebujemy więcej kompetencji UE, a mniej władzy rządów poszczególnych państw od dawna, bo to właśnie zbyt mała władza w rękach unijnych instytucji ponad narodowymi państwami jest przyczyną słabości UE. Dzisiaj każde z państw narodowych rozgrywa własną partię szachów, która może kompletnie rozmijać się z interesem Europy jako całości. Tylko sytuacja, gdzie staniemy się czymś na kształt Zjednoczonych Stanów Europy ma rację bytu. W każdym innym przypadku poszczególne państwa europejskie skazane są na porażkę w starciu z USA i Chinami. Im szybciej to ludzie zrozumieją tym lepiej, bo czas działa na niekorzyść Europy.

 • zdziwiony6

  Oceniono 8 razy 6

  Moim zdaniem na dłuższą metę (20-30 lat) to Chiny stracą. Zachód zaczyna rozumieć, że nie można całej produkcji przemysłowej przenieść do jednego kraju na Dalekim Wschodzie.

 • pacior4

  Oceniono 12 razy 6

  "Mieszkałem w wielu krajach i uważam, że Włochy są jednymi z czystszych" taa. To ciekaw jestem gdzie Pan mieszkał - w Syrii? we wschodniej Turcji? w Mali?
  Ktokolwiek pojedzie do Neapolu będzie się przebijał przez sterty śmieci na ulicach musi docenić, ze Włochy to jeden z czystszych krajów. Poza tym nie chodzi o ogólny brud, tylko kulturową wylewność przejawiającą się w konieczności obślinienia policzków przy powitaniu każdemu z dalszej i bliższej rodziny. Wirus w pakiecie. Widać duża korelację - dziś ogniska choroby to kraje z takimi normami społecznymi - Hiszpania, Włochy Iran i południowa Francja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX