Komisja Europejska tworzy strategiczne zapasy sprzętu medycznego. Polska bierze udział

Komisja Europejska tworzy strategiczne zapasy sprzętu medycznego, by pomóc krajom w walce z koronawirusem. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że Polska weźmie udział we wspólnym, unijnym mechanizmie. Wstępnie na ten cel Bruksela przewidziała 50 milionów euro.

Gromadzone mają być respiratory, środki ochrony osobistej jak maski, kombinezony, czy rękawie, odczynniki laboratoryjne, a w przyszłości - jeśli zostaną wynalezione - także szczepionki, czy lekarstwa. Zapasy będą przechowywane przez jedno państwo lub kilka krajów. 90 procent kosztów zostanie sfinansowanych z unijnego budżetu. Kierować zapasami będzie Komisja Europejska.

Unijne strategiczne zapasy będą wykorzystywane do wsparcia krajów, które zmagają się z niedoborami sprzętu potrzebnego do leczenia zakażonych pacjentów, do ochrony pracowników służby zdrowia i do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa

- powiedział komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Największe problemy obecnie i największe niedobory mają Włochy i Hiszpania. Tworzona rezerwa strategiczna to działania uzupełniające. Bo Komisja Europejska wspólnie z państwami członkowskimi rozpisuje też przetargi. Pierwszy, zorganizowany w czasie kryzysu związanego z koronawirusem dotyczyły środków ochrony osobistej, a drugi testów i respiratorów.

Zobacz wideo Premier straszy kryzysem? Emilewicz: Po opanowaniu pandemii gospodarka odbije niemal następnego dnia
Więcej o: