Rząd uruchamia aplikację Kwarantanna domowa. 20 minut na wysłanie selfie lub wizyta policji

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację dla osób objętych kwarantanną z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki niej, wizyty policjantów zostaną zastąpione przez geolokalizację oraz... selfie.
Zobacz wideo

Aplikacja Kwarantanna domowa pojawiła się już w sklepach Google Play i App Store. Aktywować mogą ją jedynie osoby objęte oficjalną kwarantanną związaną z epidemią koronawirusa. Proces rejestracji polega na podaniu swojego numeru telefonu i aktywowaniu konta przez kod SMS.

- Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie - dodaje.

Jeśli zainstalujesz naszą aplikację krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do naszego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie

- wyjaśnia resort cyfryzacji.

Geolokalizacja i selfie.

W skrócie, aplikacja Kwarantanna domowa ma zastąpić wizyty policjantów. W tym momencie to przede wszystkim oni sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie, za złamanie której grozi nam mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych.

W jaki sposób appka sprawdzi, czy rzeczywiście przebywamy w domu? Każdego dnia otrzymamy SMS-y z prośbą o wykonanie selfie. Aplikacja wykorzysta geolokalizację (GPS w smartfonie) oraz system porównywania twarzy, aby potwierdzić, że nie łamiemy zasad kwarantanny.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – mówi Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania wiadomości. Po jego upływie osoba objęta kwarantanną dostanie drugiego SMS-a z przypomnieniem. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna złożyć nam wizytę.

Więcej o:
Komentarze (220)
Rząd uruchamia aplikację Kwarantanna domowa. 20 minut na wysłanie selfie lub wizyta policji
Zaloguj się
 • sqro

  Oceniono 42 razy 30

  "Obywatelu, podjeb się sam"
  Ta aplikacja to mokry sen tej wladzy ze szczególną dedykacją dla Kamińskiego.

 • grundol1

  Oceniono 47 razy 25

  Rozumiem, że smartfon do wykonywania tych selfie i podawania lokalizacji Ministerstwo samo dostarczy.

 • fred_die

  Oceniono 18 razy 14

  Ciekawe czy można dzięki tej aplikacji wysłać zdjęcie pustej lodówki?

 • przemuncia

  Oceniono 20 razy 10

  Nie ma tu ani słowa, kto dostarcza smartfony tym ludziom do robienia selfie.

 • litecode

  Oceniono 13 razy 9

  selfie powinno zawierać polecenia:
  - trzymaj w ręku kartkę z napisem "korona"
  - rób "gest Cichockiej"
  - salutuj
  - trzymaj w ręku widelec
  - miej zamknięte lewe oko
  bo zhakowanie dostępu do aparatu czy geolokalizacji (nie samej apce, ale całemu systemowi) to nie jest jakiś wielki problem i umożliwiają to "narzędzia developerskie" ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX