Miasta nie czekają na tarczę antykryzysową. Same pomagają lokalnym firmom

W przyszłym tygodniu w Sejmie mają być dyskutowane rządowe rozwiązania zapisane w tzw. tarczy antykryzysowej. Nie czekając na wejście w życie przepisów "ratunkowych", część włodarzy miast już dziś stara się w różny sposób wyciągnąć rękę m.in. do lokalnych przedsiębiorców.

Kolejne miasta i gminy informują o pomocy dla firm dotkniętych skutkami epidemii choroby COVID-19. W pierwszej kolejności chodzi m.in. ulgi w regulowaniu podatków lokalnych i czynszów.

Przykładowo, Kraków wprowadza program "Pauza". Zakłada on m.in. zwolnienia z czynszu, odroczenie płatności podatków lokalnych oraz zawieszenie pobierania opłat za zajęcie terenu (np. pod ogródek letni).

Deklaruję, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych

- komentuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców zakłada m.in. umorzenie czynszu w gminnych lokalach na jeden miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych dwóch miesiącach, odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości czy zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące

Również włodarze Tomaszowa Mazowieckiego czy Rudy Śląskiej informują, że na wniosek podatnika możliwe jest m.in. odroczenie, rozłożenie na raty albo nawet całkowite umorzenie płatności z tytułu podatków lokalnych, czyli np. od nieruchomości, rolnego, leśnego czy od środków transportowych. Prezydent Tomaszowa dodaje, że analizowana jest obecnie forma uchwały, która dopuszczałaby zwolnienie od podatku od nieruchomości.

W Kaliszu przedsiębiorcy, którzy zamknęli lokale i całkowicie zawiesili działalność, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia działalności. Podobnie w Rudzie Śląskiej. Burmistrz Oleśnicy obniżył czynsz za lokale użytkowe za marzec. We wszystkich tych miastach przedsiębiorcy muszą opłacać wciąż media. 

To tylko przykłady miast, które poinformowały o swoich planach pomocy lokalnym przedsiębiorcom. Na tle innych opisanych decyzji negatywnie wyróżnia się "otwartość" władz Warszawy. Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował w czwartek, że w stolicy czynsze nie zostaną umorzone czy maksymalnie obniżone - będzie "wyłącznie" możliwość odroczenia płatności w czasie i późniejszego rozłożenia spłaty na raty.

Co w rządowej tarczy antykryzysowej?

Żadnego umarzania m.in. zaliczek na podatek czy składek ZUS nie zakłada także rządowa tarcza antykryzysowa. Płatności będą mogły być wyłącznie odroczone i ewentualnie spłacane w ratach. - Wydaje się, że w tej chwili nie ma jeszcze powodu, aby powiedzieć, że składki ZUS umarzamy całkowicie - mówiła w rozmowie z Gazeta.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Wśród innych rozwiązań proponowanych przez rząd znalazły się także m.in. rządowe dopłaty do pensji pracowników, "zasiłki" dla osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych, system pożyczek i kredyty na preferencyjnych warunkach, wyższe gwarancje kredytów ze strony BGK (do 80 proc. wartości kredytu) czy możliwość rozliczenia straty w przyszłym roku.

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?
Więcej o: