Epidemia koronawirusa. Rząd w Wielkiej Brytanii pokryje 80 proc. pensji pracownika

Brytyjski rząd pokryje 80 procent pensji każdego pracownika zagrożonego zwolnieniem. Jeśli w wyniku epidemii ktoś nie pracuje, zamiast się go pozbywać, pracodawca będzie mógł przerzucić finansowanie wynagrodzenia na państwo.

Początkowo program ma działać przez trzy miesiące, ale może zostać przedłużony. Rząd wprowadza limit takiej pomocy do zarobków o wysokości 2500 funtów miesięcznie.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Rząd ogłasza program wsparcia pracowników

Minister finansów ogłosił kolejną część pakietu pomocy gospodarczej związanej z koronawirusem. - Przypatrzcie się uważnie temu wsparciu, zanim zaczniecie zwalniać - zaapelował Rishi Sunak do pracodawców. Sunak przyznał, że duży wpływ na firmy będzie miała decyzja rządu o zamknięciu lokali gastronomicznych i innych usług. Subsydiowanie pensji będzie również dotyczyło tych firm, w których szefowie już zwolnili pracowników z powodu koronawirusa. Warunkiem jest przywrócenie ich do pracy i przyznanie urlopu. Pierwsze wypłaty z programu ruszą w ciągu kilku tygodni. 

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

To wsparcie płacowe to jeden z elementów polityki brytyjskiego rządu, którego celem jest wsparcie gospodarki w dobie epidemii. - Wiem, że ludzie martwią się utratą pracy, tym, że nie są w stanie spłacić czynszu lub kredytu hipotecznego, brakiem wystarczających pieniędzy na jedzenie i rachunki - powiedział cytowany przez BBC Sunak. - Wszystkim, którzy siedzą teraz w domu, zaniepokojeni najbliższymi dniami, mówię: nie zmierzycie się z tym samotnie.

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Polsce można śledzić również na stronie koronawirus-w-polsce.web.app >>>

Więcej o: