Centra handlowe mogą otworzyć niektóre sklepy. Przepisy mają ukrócić złe praktyki galerii

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę, 21 marca 2020 r. Zmiana ma ułatwić intepretację przedsiębiorcom, którzy nie byli pewni jakie sklepy w centrach handlowym mogą i powinny być czynne. Niektóre galerie handlowe nalegały na otwarcie punktów sprzedaży nieoferujących towarów i usług tak zwanej pierwszej potrzeby. Rozporządzenie jest związane z wprowadzonym w Polsce przez rząd stanem epidemii.

Zgodnie z nowymi przepisami w centrach handlowych mimo ograniczeń mogą funkcjonować następujące sklepy: spożywcze, kosmetyczne i drogerie, oferujące produkty medyczne, remontowo-budowlane, sprzedające towary dla zwierząt, prasę, a także znajdujące się na ich terenie stacje paliw.

Podobnie z usługami. Przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi bankowe, medyczne, pocztowe, a nawet gastronomiczne i część higienicznych, pod warunkiem, że punkty i sklepy nie znajdują się na handlowych"wyspach" (samodzielnych jednostkach umieszczonych w szerokich przejściach) oraz oferują swoje usługi na wynos. Dotyczy to zwłaszcza sprzedaży jedzenia przez bary i restauracje.

Niektóre galerie handlowe dopuszczały się nadużyć

Doprecyzowanie przepisów w rozporządzeniu było konieczne ponieważ dyrekcje niektórych centrów handlowych nakłaniały najemców do otwierania swoich sklepów pomimo panującej stanu epidemii wywołanej koronawirusem. Była to próba ograniczenia kosztów - galerie handlowe nie będą mogły domagać się czynszu za dni, w których sklepy nie mogły być czynne. Niektórzy najemcy szybko zaczęli przeciwko temu protestować.

Precyzyjne rozporządzenie daje możliwość prowadzenia działalności handlowo-usługowej dla branż niezbędnych do codziennego życia i funkcjonowania. Pozostałe, w tym oferujące usługi i produkty upiększające i rozrywkowe, muszą poczekać do poprawy sytuacji i zmiany przepisów. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu ułatwi ich jednoznaczną interpretację, a sektor handlu i usług uniknie pola do nadużyć, których efektami może być fala procesów o odszkodowania.

Więcej o:
Komentarze (90)
Centra handlowe mogą otworzyć niektóre sklepy. Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało przepisy nowym rozporządzeniem.
Zaloguj się
 • wiejski.empedokles

  Oceniono 51 razy 47

  Jarosław Kaczyński o przełożeniu wyborów: Nie ma ku temu żadnych przesłanek konstytucyjnych.

  Donald Tusk: Tylko wariat albo zbrodniarz mógłby proponować ludzim pójście do lokali wyborczych.

 • alicja.z.krakowa

  Oceniono 37 razy 31

  sklepy agd i z elektroniką też powinny byc otwarte. Jak komuś się popsuje komputer, to się skończy praca zdalna.

 • An Skowrońska

  Oceniono 18 razy 16

  Ewidentnie dążą do unicestwienia narodu.... Oby tylko ich garstka przetrwała i ta, która im hołduje.
  Zbrodniarze nie mniejsi od już nam znanych, a może więksi, bo Własny naród eliminują

 • eurotram

  Oceniono 19 razy 13

  A może trzeba do ciężkiej cholery po prostu zacząć jednak żyć normalniej? Czyli otwarte sklepy,ale: primo - wytwórcy maseczek,płynu do dezynfekcji i respiratorów pracują NA TRZY ZMIANY!NIe można działać na zasadzie "droga dziurawa,to ją zamykamy; NIE,trzeba w takiej sytuacji jak najszybciej drogę naprawić i załatwić choć wahadłowy przejazd jedną jezdnią,a drugą naprawiać nawet w nocy! Secundo: gospodarka tego na dłuższą metę nie wytrzyma i trzeba będzie podjąć ryzyko; trzeba po prostu jak najszybciej zwiększyć zdolność do przyjęcia chorych,czyli przede wszystkim NA WCZORAJ trzeba zakupić jak najwięcej respiratorów i ZAŁOŻYĆ wzrost liczby chorych,bo MUSIMY PODJĄĆ RYZYKO! Inaczej wykończą nas ekonomiczne konsekwencje paniki wywołanej koronawirusem i to wykończą dziesięć razy skuteczniej niż sam koronawirus!

 • udet1124

  Oceniono 19 razy 13

  Czyli restauracja i pub to siedlisko zarazy ale sklep budowlany i z gazetami już nie?

 • swinton

  Oceniono 17 razy 13

  Rządy motłochu i Mammony.

 • tonieemail

  Oceniono 11 razy 11

  akurat sklepy Castorama, Obi, Brico powinny być czynne tylko w ograniczonym zakresie, bo skoro częśc ma wolne to wolacy rzucili się ma remonty domów i mieszkań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX