Centra handlowe mogą otworzyć niektóre sklepy. Przepisy mają ukrócić złe praktyki galerii

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę, 21 marca 2020 r. Zmiana ma ułatwić intepretację przedsiębiorcom, którzy nie byli pewni jakie sklepy w centrach handlowym mogą i powinny być czynne. Niektóre galerie handlowe nalegały na otwarcie punktów sprzedaży nieoferujących towarów i usług tak zwanej pierwszej potrzeby. Rozporządzenie jest związane z wprowadzonym w Polsce przez rząd stanem epidemii.

Zgodnie z nowymi przepisami w centrach handlowych mimo ograniczeń mogą funkcjonować następujące sklepy: spożywcze, kosmetyczne i drogerie, oferujące produkty medyczne, remontowo-budowlane, sprzedające towary dla zwierząt, prasę, a także znajdujące się na ich terenie stacje paliw.

Podobnie z usługami. Przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi bankowe, medyczne, pocztowe, a nawet gastronomiczne i część higienicznych, pod warunkiem, że punkty i sklepy nie znajdują się na handlowych"wyspach" (samodzielnych jednostkach umieszczonych w szerokich przejściach) oraz oferują swoje usługi na wynos. Dotyczy to zwłaszcza sprzedaży jedzenia przez bary i restauracje.

Niektóre galerie handlowe dopuszczały się nadużyć

Doprecyzowanie przepisów w rozporządzeniu było konieczne ponieważ dyrekcje niektórych centrów handlowych nakłaniały najemców do otwierania swoich sklepów pomimo panującej stanu epidemii wywołanej koronawirusem. Była to próba ograniczenia kosztów - galerie handlowe nie będą mogły domagać się czynszu za dni, w których sklepy nie mogły być czynne. Niektórzy najemcy szybko zaczęli przeciwko temu protestować.

Precyzyjne rozporządzenie daje możliwość prowadzenia działalności handlowo-usługowej dla branż niezbędnych do codziennego życia i funkcjonowania. Pozostałe, w tym oferujące usługi i produkty upiększające i rozrywkowe, muszą poczekać do poprawy sytuacji i zmiany przepisów. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu ułatwi ich jednoznaczną interpretację, a sektor handlu i usług uniknie pola do nadużyć, których efektami może być fala procesów o odszkodowania.

Więcej o: