"Wszystkie ręce na pokład!". Jerzy Starak ufundował 100 respiratorów na walkę z COVID-19

Siedem milionów złotych - tyle kosztowało 100 respiratorów, które Jerzy Starak, wraz z należącą do niego grupą Polpharma, przekażą polskiej służbie zdrowia. Urządzenia te należą obecnie do najpilniejszych potrzeb polskich szpitali.

W ramach projektu realizowanego przez Polpharmę udało się już podpisać kontrakty i dokonać zapłaty za  dostawę 90 respiratorów. Pierwsze 40 sztuk powinno być dostarczone do Polski w połowie kwietnia, kolejne 50 - pod koniec tego miesiąca. Sprzęt trafi zatem do szpitali w okresie, w którym spodziewane jest najwyższe zapotrzebowanie. Finalizowane są negocjacje dotyczące dostawy następnych 10 urządzeń - tak, aby pula przekazana szpitalom wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła w sumie 100 sztuk.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

- Zdrowie Polaków to dla nas sens całej pracy i działania. Dziś, gdy Polska i świat stoją przed wielkim wyzwaniem, nasza odpowiedź może być tylko jedna: odpowiedzialność i solidarność. Naszą pomoc kierujemy tam, gdzie jest to kluczowe - mimo wielkiego zapotrzebowania na świecie, udało nam się zakupić 100 najbardziej potrzebnych dziś urządzeń: respiratorów, które trafią do placówek w całym kraju. Jednocześnie, Polpharma za swój priorytet uznaje zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków - pozostajemy w tej kwestii w stałym kontakcie z rządem - powiedział Jerzy Starak.

- W imieniu sektora biznesu, chciałbym wyrazić ogromny szacunek, podziw i podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczą dziś o bezpieczeństwo pacjentów na pierwszej linii frontu: dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, farmaceutów i pracowników służb medycznych. Jesteście Państwo naszymi bohaterami. (...) Zgodnie z mottem Polpharmy: "Ludzie pomagają Ludziom. Wszystkie ręce na pokład!" - dodał prezes Polpharmy.   

Koronawirus. Polpharma przekaże 100 respiratorów polskiej służbie zdrowia. Kim jest Jerzy Starak?

Jerzy Starak jest właścicielem Polpharmy - największego producenta leków i lidera rynku farmaceutycznego w Polsce. Starak znalazł się na szóstym miejscu na tegorocznej liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Jego majątek oszacowano na ok. 5,9 mld zł.

Starak kupił Polpharmę od Skarbu Państwa w 2000 r. W kolejnych latach rozwijał biznes farmaceutyczny - w 2005 r. przejął spółkę Medana z Sieradza, specjalizującą się w lekach dla dzieci, a w 2012 r. kupił większościowy pakiet akcji Polfy Warszawa. Do Grupy Polpharma weszły też w ostatnich latach spółki Chimpharm Santo (2011 r.) - największy producent leków w Kazachstanie oraz Bioceros - holenderska spółka biotechnologiczna.

Więcej o: