Koronawirus. Polska idzie śladem Niemiec. Rząd kupi maseczki ochronne bez certyfikatu

Zapewnienie niezbędnego sprzętu medycznego to jedna z kluczowych kwestii w skutecznej walce z koronawirusem. W związku z tym w produkcję środków ochronnych zaangażowali się m.in. prywatni przedsiębiorcy, a rząd będzie kupować m.in. maseczki ochronne, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów.

Niedobór niezbędnego sprzętu medycznego to jeden z najpoważniejszych problemów w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. W związku z tym rząd za pomocą różnych sposobów próbuje uzupełnić braki. Kilka dni temu zaapelował do przedsiębiorców, aby ci w miarę możliwości przestawili się na produkcję sprzętu medycznego, w pomoc zaangażowane są również spółki Skarbu Państwa, jak chociażby Orlen czy KGHM Polska Miedź. Jak informuje serwis prawo.pl, kolejnym rozwiązaniem jest zakup maseczek ochronnych, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów. 

Zobacz wideo Szumowski: Rozważamy wprowadzenie szybszych testów, ale mogą być one mniej dokładne

Koronawirus w Polsce. Rząd zakupi środki ochrony indywidualnej bez certyfikatu

W związku ze wzrostem zapotrzebowania na środki ochronne dla personalu medycznego rząd upoważnił ministra zdrowia do zakupu tego typu sprzętu. Jako ze potrzeba jest pilna, środki ochronne nie muszą posiadać certyfikatów CE (oznacza on, że dany produkt pozytywnie przeszedł badania i spełnia unijne normy jakości i bezpieczeństwa z odpowiednich dyrektyw) i będą mogły się znaleźć w użyciu przed zakończeniem oceny zgodności. Ponadto, do obrotu dopuszczone będą wyroby medyczne oraz środki ochronne, które nie są dopuszczone do obrotu na terenie UE, a są w sprzedaży w innych państwach. 

Przepisy te obowiązywać będą maksymalnie przez 30 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego. Są one zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej w tej sprawie w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa. 

Koronawirus w Polsce. Polskie firmy pomagają w walce z epidemią

Epidemia wymaga działań ze strony prywatnych przedsiębiorców i to zaapelował rząd kilka dni temu. Apel spotkał się z dobrym odbiorem ze strony wielu spółek. Ostatnio informowaliśmy, że firma Unimot zajmująca się importem paliwa zakupiła 100 tys. testów na koronawirusa, które trafią do Polski w ciągu 14 dni. W pomoc zaangażowali się również mniejsi przedsiębiorcy. Zakład tapicerski w Ostródzie zdecydował się przestawić na produkcję masek ochronnych, które przekaże za darmo potrzebującym, natomiast pewne małżeństwo wydrukowało 1200 przyłbic ochronnych, które trafiły do szpitala w Zielonej Górze.  

Więcej o:
Komentarze (153)
Koronawiurs. Polska idzie śladem Niemiec. Rząd kupi maseczki ochronne bez certyfikatu
Zaloguj się
 • deutsch.nepal

  Oceniono 59 razy 41

  Nie ma maseczek?

  Już zapasy przygotowywane od stycznia przez Pis, się skończyły?

 • piskizmiski

  Oceniono 37 razy 23

  Polska nie miała zabezpieczonych masek, kombinezonów, gogli, rękawiczek nawet na miesiąc funkcjonowania istniejących oddziałów zakaźnych a co dopiero w czasie epidemii.
  Ale 0,5 mld euro na "Damę z łasiczką", 10 mld. na tvpis, limuzyny BMW, F-35, loty samolotami, premie po 100 tys. i in. dla rządowych pasożytów, 45 tys. dla baby z kancelarii sejmu za niepublikowanie wyroku itp, itd - są.
  Tak wygląda obrona cywilna w wydaniu pis. Rząd ma obywateli ochraniać to jest "ubezpieczenie" obywateli, po to są państwa. A my mamy w rządzie defraudantów, mafiosów, historyka, wiejskie sołtysowe, ćpuna, dyletantów po zawodówkach...

 • terminator444

  Oceniono 29 razy 19

  22 minuty temu

  "Ursula von der Leyen informuje, że wkrótce do państw Unii Europejskiej trafi odzież ochronna i sprzęt medyczny. Komisja Europejska dostała oferty w przetargu, który zorganizowała. Jak podaje Radio ZET, Polska nie będzie mogła skorzystać z pomocy, ponieważ za późno dołączyła do mechanizmu zakupów."

  Jaroslaw Wielki z Zoliborza spal do 18-nastej, a koziolki i inne jego matolki zabawialy sie w tym czasie w granie na dudzie.

 • 3ras

  Oceniono 22 razy 16

  Przecież kłamca mateusz mówił że Polska jest przygotowana do walki z wirusem. Szpitale były zaopatrzone w niezbędny sptzęt. Teraz się okazuje że rząd próbuje to wszystko kupić.

 • P L

  Oceniono 15 razy 13

  Lepsza maska bez certyfikatu niż certyfikat bez maski

 • wicipinski

  Oceniono 14 razy 12

  Zamiast maseczek, trzeba kupić kilka linii do ich produkcji. Taniej i wydajniej.

 • kosher_moher

  Oceniono 14 razy 10

  CE nie jest żadnym certyfikatem badań ale deklaracją zgodności. Może to oznaczać, że taki produkt nigdy nie przeszedł żadnych certyfikacji a jedynie to, że jego producent DEKLARUJE, że spełnia normy CE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX