Koronawirus w Polsce. Czy pieniądze w bankomatach są odkażane?

Jedną z najbardziej narażonych na przenoszenie koronawirusa powierzchni są banknoty. W związku z tym zalecane jest korzystanie z płatności bezgotówkowych. Co jednak w przypadku gdy się na to nie zdecydowaliśmy? Czy pieniądze w bankomatach są odkażane?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z pandemią koronawirusa odradza korzystanie ze środków gotówkowych i zaleca płatności zbliżeniowe. Ułatwić to może zwiększenie do 100 zł limitu na płatności zbliżeniowe bez PIN, jakie wprowadziły już zarówno Visa, jak i Mastercard. Ten sposób rozliczenia promuje również fundacja Polska Bezgotówka pod hasztagiem #ZdrowoBezgotówkowo. Na swojej stronie radzi by zachować 1,5 m odstępu, płacić przy użyciu karty lub urządzenia mobilnego (zegarka, telefonu komórkowego) oraz myć ręce zarówno po powrocie do domu, jak i już po rozpakowaniu zakupów. Kartę natomiast, zegarek czy telefon należy oczyścić sprejem do dezynfekcji i zostawić na dwie-trzy minuty. Co jednak z osobami, które z różnych względów nie mogą płacić w ten sposób i decydują się na operowanie gotówką? Czy banki zapewniają odpowiednie zabezpieczenia?

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Czy banki dezynfekują pieniądze?

W Chinach i w Korei Południowej odkażaniem gotówki zajmują się banki, na Węgrzech robi to bank centralny. Ponadto część banknotów za granicą trafia do utylizacji. Polskie banki komercyjne zapytane przez "Rzeczpospololitą", czy dezynfekują banknoty, odsyłają do NBP. Ten na swoim profilu na Twitterze poinformował, że polskie banknoty przechodzą kwarantannę i można z nich korzystać.

Tyle wiadomo z oficjalnych źródeł. "DGP" dotarł do bardziej szczegółowych informacji, z których wnika, że po dwutygodniowej kwarantannie, banknoty są odkażanie przy użyciu wysokiej temperatury przynajmniej 150 stopni Celsjusza. Po zakończeniu tego procesu przekazywane są do banków komercyjnych, a następnie do bankomatów.

Więcej o:
Komentarze (7)
Koronawirus w Polsce. Czy pieniądze w bankomatach są odkażane?
Zaloguj się
 • czegotychcesz

  Oceniono 6 razy 4

  Ja banknoty prasuję gorącym 100 stopni żelazkiem !

 • zwyklaosoba

  Oceniono 3 razy 3

  Sprawdzone eksperymentalnie trzy dni temu: 100 zł wytrzymuje w 75*C przez 45 minut, a 10 zł w 100*C przez 30 min. Ważna uwaga: mówimy o temperaturze powietrza wygenerowanej przez termoobieg, a nie punktowym podgrzewaniu grillem !!!
  Wszystkie banknoty pewnie wytrzymują tak samo, ale ze stówką strach było ryzykować.

 • zawszedak111

  Oceniono 8 razy 2

  "zapytane przez "Rzeczpospololitą"!???? - baranie, przez kogo!????

 • piesnakoty

  Oceniono 3 razy -1

  śmieszne jest to szczucie na gotówkę w momencie, w którym indeks branżowy WIG-Banki oberwał najmocniej ze wszystkich indeksów branżowych na GPW, a ludzie ludzie ruszyli masowo wycofywać oszczędności, żeby zamienić je na walutę (puste bankomaty itd) przed spodziewaną hiperinflacją. to pewnie przypadek, że banknoty nagle zaczęły być zagrożeniem epidemiologicznym w momencie kiedy mamy run na banki... LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX