Koronawirus w Polsce. Czy pieniądze w bankomatach są odkażane?

Jedną z najbardziej narażonych na przenoszenie koronawirusa powierzchni są banknoty. W związku z tym zalecane jest korzystanie z płatności bezgotówkowych. Co jednak w przypadku gdy się na to nie zdecydowaliśmy? Czy pieniądze w bankomatach są odkażane?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z pandemią koronawirusa odradza korzystanie ze środków gotówkowych i zaleca płatności zbliżeniowe. Ułatwić to może zwiększenie do 100 zł limitu na płatności zbliżeniowe bez PIN, jakie wprowadziły już zarówno Visa, jak i Mastercard. Ten sposób rozliczenia promuje również fundacja Polska Bezgotówka pod hasztagiem #ZdrowoBezgotówkowo. Na swojej stronie radzi by zachować 1,5 m odstępu, płacić przy użyciu karty lub urządzenia mobilnego (zegarka, telefonu komórkowego) oraz myć ręce zarówno po powrocie do domu, jak i już po rozpakowaniu zakupów. Kartę natomiast, zegarek czy telefon należy oczyścić sprejem do dezynfekcji i zostawić na dwie-trzy minuty. Co jednak z osobami, które z różnych względów nie mogą płacić w ten sposób i decydują się na operowanie gotówką? Czy banki zapewniają odpowiednie zabezpieczenia?

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Czy banki dezynfekują pieniądze?

W Chinach i w Korei Południowej odkażaniem gotówki zajmują się banki, na Węgrzech robi to bank centralny. Ponadto część banknotów za granicą trafia do utylizacji. Polskie banki komercyjne zapytane przez "Rzeczpospololitą", czy dezynfekują banknoty, odsyłają do NBP. Ten na swoim profilu na Twitterze poinformował, że polskie banknoty przechodzą kwarantannę i można z nich korzystać.

Tyle wiadomo z oficjalnych źródeł. "DGP" dotarł do bardziej szczegółowych informacji, z których wnika, że po dwutygodniowej kwarantannie, banknoty są odkażanie przy użyciu wysokiej temperatury przynajmniej 150 stopni Celsjusza. Po zakończeniu tego procesu przekazywane są do banków komercyjnych, a następnie do bankomatów.

Więcej o: