Kraje UE, bez Polski, otrzymają sprzęt ochronny zamówiony we wspólnym przetargu. Tusk apeluje do Brukseli
Pod koniec lutego 25 krajów Unii Europejskiej zamówiło wspólnie środki ochrony osobistej i wyposażenia medycznego, tj. maseczki, rękawice, okulary ochronne i kombinezony. Sprzęt ten powinien trafić do krajów, które wzięły udział we właśnie rozstrzygniętym przetargu, w ciągu dwóch tygodni od podpisania kontraktów.
- Na całym świecie występuje obecnie ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. Dlatego też fakt, że inicjatywa w zakresie wspólnych europejskich zamówień publicznych zapewniła na rynku światowym konkretne oferty na dużą skalę w jak najkrótszym terminie, to sukces. Jest to praktyczny przejaw solidarności UE. Udowadnia, że warto jest być częścią Unii. Środki te powinny wkrótce przynieść znaczną ulgę we Włoszech, w Hiszpanii i w 23 innych państwach członkowskich. Teraz do państw członkowskich należy szybkie podpisanie niezbędnych umów - powiedziała cytowana w komunikacie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Niestety, na liście krajów nie ma Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że w pierwszym przetargu Polska nie będzie brała udziału, co potwierdził później resort zdrowia (zbyt późno przystąpiliśmy do mechanizmu wspólnych zamówień w UE). Polski rząd o pomoc w dostarczeniu sprzętu ochronnego poprosił państwowe i prywatne firmy. Maseczki szyje już m.in. zakład tapicerski, a przyłbice ochronne drukowane są na prywatnych drukarkach 3D. Polacy opracowali też respirator ostatniej szansy, który na drukarce 3D można stworzyć za około 200 zł.
Nasz kraj przyłączył się do unijnego mechanizmu wspólnych zakupów już po rozpisaniu pierwszego przetargu i wziął udział w drugim. Po jego rozstrzygnięciu poszczególnym państwom mają zostać dostarczone testy na koronawirusa oraz respiratory.
Tusk apeluje, by sprzęt do ochrony przed koronawirusem trafił również do innych krajów
Tymczasem w sprawie pierwszego przetargu postanowił interweniować Donald Tusk. Były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej zaapelował do KE na Twitterze, by ta znalazła sposób na umożliwienie zakupu odzieży ochronnej oraz wyposażenia medycznego również krajom, które później dołączyły do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień.
- Apeluję do KE o znalezienie sposobu na umożliwienie zakupu odzieży ochronnej i sprzętu medycznego również krajom UE, które później przystąpiły do Europejskiej Inicjatywy Zamówień. Obywatele nie są za to odpowiedzialni - napisał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej zakażonych
We wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia ponownie zaktualizowało dane na temat koronawirusa w Polsce. Odnotowano kolejne przypadki, 40 nowych, z czego aż 37 z woj. mazowieckiego. Przekazano również, że w szpitalu w Cieszynie zmarł 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał też choroby współistniejące.
Łącznie we wtorek odnotowano 135 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - to najwięcej od pojawienia się SARS-CoV-2 nad Wisłą.
-
Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
"Lagun" przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują już charytatywne gadżety
-
Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Może nie przetrwać najbliższych miesięcy
- Filipiny. Przejęto 200 ton olbrzymich muszli małży. Wartość nieleganych zbiorów: 25 mln dolarów
- Jest zestawienie wyników finansowych TVP. 10 mln zł z zysku ma pójść na nagrody
- NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu
- Kuczmierowski: do Polski w poniedziałek trafi ok. 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer
- Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym są niezidentyfikowane obiekty latające?