Nieoczekiwany skutek rozporządzenia. Przekraczający granicę z powodu pracy objęci kwarantanną

Od środy 25 marca obowiązują nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. RMF FM przypomina, że jednym ze skutków nowych przepisów jest objęcie obowiązkową kwarantanną wszystkich, którzy przekraczają granicę - nawet w celu pracy.

W środę 25 marca zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie zwiększające obostrzenia obowiązujące Polaków. Wprowadzono m.in. zakaz wychodzenia w sprawach innych niż codzienne zakupy, czy wizyta u lekarza, zakaz zgromadzeń większych niż dwie osoby.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa Łukasza Kijka z Pawłem Borysem

Nowe rozporządzenie to obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich przekraczających granicę

Wejście w życie nowych przepisów oznacza istotną zmianę dla wszystkich, którzy przekraczają granicę w celu pracy. Przepisy w tym zakresie mają obowiązywać od najbliższego piątku.

Od dnia 27 marca 2020 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczpospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym może otrzymać, na swój wniosek, od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

- czytamy w dokumencie.

Obowiązek kwarantanny - kto do tej pory mu nie podlegał?

Na skutek decyzji o zamknięciu granic wszyscy Polacy, którzy wracają do ojczyzny, muszą poddać się domowej kwarantannie. Wedle przepisów obowiązujących do tej pory nie wszyscy spod tego rygoru wykluczeni byli: mieszkańcy obszarów przygranicznych,  którzy na co dzień mieszkają w Polsce, ale pracują za granicą i przekraczają granicę regularnie, cudzoziemcy, którzy z tych samych powodów muszą przekraczać granicę oraz kierowcy zawodowi transportu osobowego i towarowego.

Czytaj też: "Panie i panowie, skończyliśmy". Jest porozumienie w USA ws. wielkiego pakietu dla gospodarki

Wszystko wskazuje na to, że ostatnia grupa obywateli nie została objęta nowymi obostrzeniami. Transport towarów będzie więc mógł odbywać się na dotychczasowych warunkach.

Więcej o: