Nieoczekiwany skutek rozporządzenia. Przekraczający granicę z powodu pracy objęci kwarantanną

Od środy 25 marca obowiązują nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. RMF FM przypomina, że jednym ze skutków nowych przepisów jest objęcie obowiązkową kwarantanną wszystkich, którzy przekraczają granicę - nawet w celu pracy.

W środę 25 marca zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie zwiększające obostrzenia obowiązujące Polaków. Wprowadzono m.in. zakaz wychodzenia w sprawach innych niż codzienne zakupy, czy wizyta u lekarza, zakaz zgromadzeń większych niż dwie osoby.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa Łukasza Kijka z Pawłem Borysem

Nowe rozporządzenie to obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich przekraczających granicę

Wejście w życie nowych przepisów oznacza istotną zmianę dla wszystkich, którzy przekraczają granicę w celu pracy. Przepisy w tym zakresie mają obowiązywać od najbliższego piątku.

Od dnia 27 marca 2020 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczpospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym może otrzymać, na swój wniosek, od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

- czytamy w dokumencie.

Obowiązek kwarantanny - kto do tej pory mu nie podlegał?

Na skutek decyzji o zamknięciu granic wszyscy Polacy, którzy wracają do ojczyzny, muszą poddać się domowej kwarantannie. Wedle przepisów obowiązujących do tej pory nie wszyscy spod tego rygoru wykluczeni byli: mieszkańcy obszarów przygranicznych,  którzy na co dzień mieszkają w Polsce, ale pracują za granicą i przekraczają granicę regularnie, cudzoziemcy, którzy z tych samych powodów muszą przekraczać granicę oraz kierowcy zawodowi transportu osobowego i towarowego.

Czytaj też: "Panie i panowie, skończyliśmy". Jest porozumienie w USA ws. wielkiego pakietu dla gospodarki

Wszystko wskazuje na to, że ostatnia grupa obywateli nie została objęta nowymi obostrzeniami. Transport towarów będzie więc mógł odbywać się na dotychczasowych warunkach.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nieoczekiwany skutek rozporządzenia. Przekraczający granicę z powodu pracy objęci kwarantanną
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 8 razy 8

  A cały transport międzynarodowy w postaci pojazdów TIR jest dzięki " słowu honoru" Matheuszka wolny od zarazy. Chcesz być zdrowy zacznij jeżdzić TIRem ;-)))))

 • race444

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz widac jak byli przygotowaniu. Codziennie slyszymy nieprzemyslane decyzje ……. bo sie poprostu wszystko wali. Za max. 2 tygodnie 50-60% zakladow zredukuje produkcje do minimum a najbardziej straci branza motoryzacyjna i metalowa. Niemcy przygotowali 156 mld Euro na ratowanie gospodarki bo oni juz wiedza, ze kryzys finansowo-gospodarczy to juz tylko kwestia czasu……. naszych tuzow polityki interesuje tylko 10 kwietnia i 10 maja.

 • kokalokoko

  Oceniono 4 razy 4

  pracownicy np.zbioru truskawek wracajacy jednym busem z zagranicy musza odbyc 2 tyg.kwarantanne,a kierowcy którzy pracuja zagranica i wracaja busem po okazaniu prawa jazdy z kodem 95 sa z kwarantanny zwolnieni,smiech na sali,a oni to czym ku... sa cyborgam

 • camka

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to oznacza, ze jak ktos przyjedzie do pracy to aby przepracowac ten dzien bedzie najpierw siedzial 14-dni w kwarantannie? Potem pojdzie do pracy i powroci do domu, zeby nastepnego dnia znowu odbyc 14-dniowa kwarantanne? Cos tu nie gra z logika?

 • o_kulson_nac

  Oceniono 3 razy 3

  Nie dość, że piszą te rozporządzenia wbrew obowiązującemu w Polsce prawu (Konstytucji), bo bez wprowadzenia stanu wyjątkowego NIE WOLNO ograniczać praw obywatelskich, to jeszcze piszą je tak nieudolnie, jakby nie znali nikogo, kto skończył studia prawnicze. Poważnie się zastanawiam, czy na uj nie doszło do jakiegoś wycieku dyplomów...

 • jael53

  Oceniono 3 razy 3

  To jest szansa, że i ta smoleńska delegacja zostanie internowana -albo w Rosji, albo po powrocie, na miejscu.

 • uniwr

  Oceniono 2 razy 2

  K..wa, co to znaczy "wszystko wskazuje na to"? Ci durnie przy władzy nie potrafią nawet przepisów napisać w ten sposób, żeby nie trzeba było się domyślać co znaczą?

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 1

  ktoś tu mysli dośc abstrakcyjnie
  morawiecki,już pisałem że jesteś idiotą ale napiszę jesze raz
  PREMIER MORAWIECKI JEST NIEKONSEKWĘTNĄ INTELEKTUALNA PAPROTKĄ I IDIOTĄ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX