Koronawirus w Polsce. Rzecznik Finansowy apeluje o zmniejszenie składki OC nawet o 95 procent w związku z Covid-19

Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy chce wprowadzenia regulacji, które pozwolą obniżyć składkę OC co najmniej o 95 proc., jeśli ubezpieczony zadeklaruje, że nie korzysta z pojazdu. Jego apel trafił na biurka Ministerstwa Finansów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zdaniem Mariusza Goleckiego priorytetem w okresie epidemii koronawirusa powinno być wprowadzenie szeregu rozwiązań dotyczących OC komunikacyjnego, które jest najpopularniejszym i obowiązkowym ubezpieczeniem.

Zaapelowałem do Ministra Finansów o rozważnie wdrożenia w trybie pilnym przejściowej regulacji umożliwiającej czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. To rozwiązanie jest już stosowane w przypadku ciężarówek i autokarów i pozwala - po spełnieniu określonych wymogów - na naliczenie przez ubezpieczyciela co najmniej 95 proc. zniżki w składce. Z pewnością taka ulga byłaby szczególnie istotna dla przedsiębiorców, z branż dla których stawki za OC komunikacyjne są wysokie, a które odczują w swoich bilansach obecną sytuację związaną z pandemią

- podkreślił Rzecznik Finansowy.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Koronawirus w Polsce. Rzecznik Finansowy reaguje na pandemię

Mimo wdrożenia powyższych rozwiązań może się zdarzyć, że klient nie będzie miał polisy OC komunikacyjnego przez pewien czas. Dlatego zdaniem Rzecznika Finansowego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógłby rozważyć decyzję o czasowym zawieszeniu pobierania opłat karnych za brak OC komunikacyjnego.

- Jednocześnie postulujemy, żeby Fundusz utrzymał praktykę identyfikowania nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów mechanicznych. Takie osoby powinny otrzymać informację o braku OC komunikacyjnego i konieczności kontaktu z Funduszem w celu wyjaśnienia sprawy, pod groźbą sankcji w postaci opłaty karnej. Obawiam się, że część osób, nie będzie miało świadomości braku ochrony ubezpieczeniowej np. na skutek braku tzw. automatycznego zawiązania kolejnej umowy przy braku płatności raty i nie podejmie odpowiednich działań - wyjaśniał Golecki.

Więcej o:
Komentarze (27)
Koronawirus w Polsce. Rzecznik Finansowy apeluje o zmniejszenie składki OC nawet o 95 procent w związku z Covid-19
Zaloguj się
 • avensis77

  Oceniono 11 razy 9

  Mam kilka samochodów. Uważam, że to ja powinienem się ubezpieczyć od OC a nie samochody.

 • cool77

  Oceniono 5 razy 5

  BAZ JAJ wprowadzajac z grudniem zmiany w cepiku polegające na karaniu za spóźnienie z przerejestrowaniem żaden urzędas nie zająknął sie nad możliwosćia czasowego wyrejestrownia nawet po zdaniu tablic .Bo to uderzy w żerujących na społeczeństwie ubezpieczycieli bo sie bidaczki odchudzą ,A teraz o jojoj trzeba zawiesić oc . NIC nie zawiesicie bo jestescie udziałowcami albo wisicie w radach nadzorczych .

 • Xx Xx

  Oceniono 7 razy 3

  W Polsce nie do zrobienia. Obywatele będą kombinować; taka nasza natura!

 • gazetalogin12

  Oceniono 2 razy 2

  To powinien być standard, niezależnie od wirusa. Z tą różnicą że składka powinna być wtedy zredukowana o równe 100%.

 • biesczad1

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie, potrzebne są testy i odzież ochronna dla szpitali - nie przesadzajcie...

 • baca56

  Oceniono 5 razy 1

  Prowadzę gospodarstwo rolne. Trzy traktory, dwie przyczepy, stary pick-up do krów (ale zarejestrowany), samochód żony i mój. Osiem razy OC, a w ruchu drogowym uczestniczę relatywnie rzadko, i nigdy więcej niż dwa pojazdy - bo tylko dwoje kierowców. Na dodatek choć wszystko ubezpieczone w PZU, to ujednolicić terminów ubezpieczenia się nie da - osiem terminów w roku do upilnowania. 90% ON przjeżdżam na polach, ale uiszczam opłatę paliwową na drogi, opłatę elektromobilną i kto by jeszcze spamiętał te wszystkie podatki wbijane po kolei w ceny paliwa.

 • re_x

  Oceniono 1 raz 1

  a może ktoś by pomyślał o przeglądach?niedługo kończy mi się przegląd i co?mam jechać i narażać siebie i diagnostę?a jak samochód nie przejdzie przegladu , to niech ktoś mądry mi powie gdzie mam go zreperować , gdzie kupić części do naprawy?!

 • alben albus

  Oceniono 2 razy 0

  To zaawalowany sprytny trybik wyborczy w kampanii pis bo jest min.17-tomilionowa rzesza kierowców-wyborców... przejrzałem to.

 • flat_hu

  Oceniono 2 razy 0

  A potem Januszowi zachoruje córka.

  Myślicie , że pojedzie z nią na SOR autobusem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX