Kolejne firmy przekazują miliony na walkę z koronawirusem. Duża część pójdzie na zakup testów

Prywatne przedsiębiorstwa, a także spółki skarbu państwa, dokładają się do walki z koronawirusem. Finansowe wsparcie firm można liczyć w milionach. Spora część środków zostanie przeznaczona na testy.

O pomoc w walce z pandemią koronawirusa Rząd poprosił przedsiębiorców. Angażują się w to mniejsze firmy, jak zakład tapicerski, który przestawił się na produkcję maseczek, nieco większe przedsiębiorstwa, jak i prawdziwi giganci polskiego rynku. Dotąd informowaliśmy, że duże kwoty na walkę z koronawirusem przeznaczyło PGE oraz Grupa Lotos, a także Żabka. Do tych firm dołączają kolejne. Alumetal przekazał 250 tys. złotych na Fundusz Interwencyjny WOŚP. Inne firmy same decydują o tym, na co chcą przekazać pieniądze


Wiele z nich kieruje dużą część środków na zakup testów. Zalecenia WHO są takie, by wykonywać ich jak najwięcej, co najskuteczniej może powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się Pandemii. Na to zdecydowała się firma Unimot, która z Chin do Polski sprowadzi 100 tys. testów. O podobnych krokach informują kolejne przedsiębiorstwa.

Żabka, PKO BP, BNP Paribas przekazują pieniądze na testy na koronawirusa

Żabka już wcześniej przekazała 4,5 mln złotych Ministerstwu Zdrowia na walkę z koronawirusem. Teraz firma poinformowała, że kolejne 2 mln złotych przeznaczy na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące się w diagnostyce genetycznej. Zespół ten przeprowadza obecnie 1 tys. takich testów dziennie. 

Mamy świadomość, jak potrzebne jest profesjonalne wsparcie diagnostyczne dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego, który od kilkunastu dni chroni społeczeństwo przed koronawirusem. Realizacja bezpłatnych testów diagnostycznych dla szpitali i placówek medycznych, możliwa jest dzięki zaangażowaniu i współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki, które przeznaczają środki na zakup testów dla szpitali. Zawiązała się tym samym Koalicja firm wspierających walkę z koronawirusem. To ogromny dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej, który wszyscy dajemy w tym czasie

- mówi prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics. Kwota przekazana przez Żabkę pozwoli na zakup około 5 tys. testów. Na taki sam krok zdecydował się PKO Bank Polski, który przeznaczy 3 mln złotych na zakup 7,5 tys. testów. BNP Paribas natomiast przekazał środki na wykonanie 1000 testów oraz zakupił 20 tys. maseczek, które zostaną przekazanie do placówek medycznych. Pieniądze na bezpłatne testy dla szpitali i placówek medycznych przeznaczyły również Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital - Private Equity, ANG Spółdzielnia oraz Fundacja TVN Nie Jesteś Sam. 

Zobacz wideo
Więcej o: