Kolejne firmy przekazują miliony na walkę z koronawirusem. Duża część pójdzie na zakup testów

Prywatne przedsiębiorstwa, a także spółki skarbu państwa, dokładają się do walki z koronawirusem. Finansowe wsparcie firm można liczyć w milionach. Spora część środków zostanie przeznaczona na testy.

O pomoc w walce z pandemią koronawirusa Rząd poprosił przedsiębiorców. Angażują się w to mniejsze firmy, jak zakład tapicerski, który przestawił się na produkcję maseczek, nieco większe przedsiębiorstwa, jak i prawdziwi giganci polskiego rynku. Dotąd informowaliśmy, że duże kwoty na walkę z koronawirusem przeznaczyło PGE oraz Grupa Lotos, a także Żabka. Do tych firm dołączają kolejne. Alumetal przekazał 250 tys. złotych na Fundusz Interwencyjny WOŚP. Inne firmy same decydują o tym, na co chcą przekazać pieniądze. 


Wiele z nich kieruje dużą część środków na zakup testów. Zalecenia WHO są takie, by wykonywać ich jak najwięcej, co najskuteczniej może powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się Pandemii. Na to zdecydowała się firma Unimot, która z Chin do Polski sprowadzi 100 tys. testów. O podobnych krokach informują kolejne przedsiębiorstwa.

Żabka, PKO BP, BNP Paribas przekazują pieniądze na testy na koronawirusa

Żabka już wcześniej przekazała 4,5 mln złotych Ministerstwu Zdrowia na walkę z koronawirusem. Teraz firma poinformowała, że kolejne 2 mln złotych przeznaczy na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące się w diagnostyce genetycznej. Zespół ten przeprowadza obecnie 1 tys. takich testów dziennie. 

Mamy świadomość, jak potrzebne jest profesjonalne wsparcie diagnostyczne dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego, który od kilkunastu dni chroni społeczeństwo przed koronawirusem. Realizacja bezpłatnych testów diagnostycznych dla szpitali i placówek medycznych, możliwa jest dzięki zaangażowaniu i współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki, które przeznaczają środki na zakup testów dla szpitali. Zawiązała się tym samym Koalicja firm wspierających walkę z koronawirusem. To ogromny dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej, który wszyscy dajemy w tym czasie

- mówi prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics. Kwota przekazana przez Żabkę pozwoli na zakup około 5 tys. testów. Na taki sam krok zdecydował się PKO Bank Polski, który przeznaczy 3 mln złotych na zakup 7,5 tys. testów. BNP Paribas natomiast przekazał środki na wykonanie 1000 testów oraz zakupił 20 tys. maseczek, które zostaną przekazanie do placówek medycznych. Pieniądze na bezpłatne testy dla szpitali i placówek medycznych przeznaczyły również Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital - Private Equity, ANG Spółdzielnia oraz Fundacja TVN Nie Jesteś Sam. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (12)
Kolejne firmy przekazują miliony na walkę z koronawirusem. Duża część pójdzie na zakup testów
Zaloguj się
 • rainbow.warrior

  Oceniono 4 razy 4

  A ile Radio Maryja i TV Trwam wpłaciły?

 • piokor1

  Oceniono 3 razy 3

  A czy największy biznes w Polsce czyli Kościół Katolicki dołoży się finansowo do walki z koronawirusem?

 • prawdaprawda

  Oceniono 2 razy 2

  Prywatne firmy kupują testy, sponsorują maseczki, a ten PiSuarowy mafijny nierząd opowiada bajki w TVP. Albo co dnia wygłasza pogadanki marionetka - prezydent.
  Na te brednie przyznali sobie 2 miliardy!
  Na to mają czas codziennie! KIEDY ONI PRACUJĄ???

  Nie wystąpili do przetargu na środki medyczne razem z reszta krajów UE. Obudzili się w marcu. Reszta UE zdążyła.
  Albo nie mają pieniędzy, bo wszystko przerympali na Urwizję, albo są niekompetentnymi matołami, którzy nie potrafią się zorganizować na czas i nie umieją się poruszać w strukturach i procedurach UE.
  Szpitale które przekwalifikowywali na zakaźne ledwie dyszą, brak procedur, masek i strojów ochronnych, a testy są wstrzymywane, bo ich brak.
  Lekarze często pracują bez maseczek i jak oni się zarażą, to cały ten system padnie.
  Ale spokojnie rząd zarezerwował dla siebie łóżeczka i respiratory.

  Mój kuzyn jest obecnie objęty kwarantanną. Nie ma objawów, za to ma je jego żona. Temperatura, kaszel itp. Na szczęście nie ma duszności. Czy zrobiono im testy? Nie!
  A nie są to ludzie młodzi. Czy przeprowadzono z nimi wywiad- z kim się stykali, kogo odwiedzali. Nie.
  Mają czekać i liczyć na to, że się im poprawi. Alleluja i do przodu.
  Gdyby zakasłał lub pierdnął któryś z ministrów - testy zrobiono by natychmiast.

  Zakaz zgromadzeń, spacerów z rodziną poniżej dwóch osób, zakaz tego i owego,
  a tymczasem ta kanalia - szeregowy poseł i reszta jego świty pierniczy w telewizji, że nie ma podstaw by odwoływać wybory.
  TO po co te zakazy???
  Wszyscy zapłacimy ogromną cenę za brak sumienia i moralności u tego żądnego władzy starucha.
  Wiecie co.... pójdę na te wybory, jeśli mnie zmuszą.
  Założę dziesięć maseczek, owinę się folią, zaryzykuję i powiem WYPAD!

 • gregg_d

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd nie ma kasy na testy i maseczki, i musi prosić firmy prywatne ??? Tego powinno być w brud i bez ograniczeń, zakaz wyjścia z domu bez maseczki !!!
  5 mln maseczek z Chin w 2-3 tygodnie koleją, no problem, takie są możliwości, geniusze.
  To na co są pieniądze kur . a?
  Jedyny sposób to zamknąć ludzi w domach i przeczekać ?
  A gdzie ta Tarcza ? szybciej pokryje ją rdza niż się pojawi!

  Teraz widać jak wygląda nasz kraj, totalny syf i brak działających struktur.

 • cracken001

  Oceniono 4 razy 2

  To PiSdowizja,juz przepier dolila te 2 miliardy????Odebrac kase,I przeznaczyc na medycyne

 • stagrz20

  0

  A rząd liczy.

 • koenzymq10

  Oceniono 2 razy 0

  Wazne, że mamy F35 nakupione fhó.j , obrazki mamusi boskiej królwej wolski i kadzidła.

 • koenzymq10

  Oceniono 1 raz -1

  Podpowiem Rządowi RP: maseczki, i kitle zamawia się na AliExpress vel. Alibaba .com. To dwa kliknięcia - proste jak pogłaskanie kota.

 • stagrz20

  Oceniono 1 raz -1

  A państwo polskie daje tarczę. Brawo rządzący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX