Duda o tarczy antykryzysowej. "Rozmawiałem z premierem o zmianach, które zaproponowałem"

Prezydent Andrzej Duda omówił rozwiązania, które rząd chce wprowadzić do tzw. tarczy antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki zamierza na trzy miesiące zwolnić część firm z obowiązku odprowadzania składek na ZUS. Z udogodnienia będą mogli skorzystać też rolnicy.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej omówił zmiany, jakie w tarczy antykryzysowej zamierza wprowadzić premier Mateusz Morawiecki.

- Rozmawiałem dzisiaj z zespołem zarządzania kryzysowego, z panem premierem, rozmawiałem z panią minister rozwoju z panią Jadwigą Emilewicz o zmianach, które zaproponowałem w ostatnim czasie i które uważam za niezbędne - stwierdził prezydent na początku swojego wystąpienia.

Zwolnienia z ZUS nie dla wszystkich. Składek nie zapłacą mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni

Tarcza antykryzysowa ma zapewnić ochronę zarówno przedsiębiorcom jak i rolnikom. Na zwolnienia z ZUS nie mogą jednak liczyć wszystkie firmy. Składek nie będą musiały odprowadzać mikroprzedsiębiorstwa i samozatrudnieni.

Minister Jadwiga Emilewicz we wcześniejszej wypowiedzi wyjaśniała, że zwolnienie będzie obowiązywało do określonego progu - 15,6 tys. zł.

Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców-rolników

Analogiczne rozwiązanie będzie obowiązywać dla rozliczających się w KRUS-ie.

Rolnicy, także rodzinne gospodarstwo rolne, będą traktowani tak jak przedsiębiorcy, czyli tak jak zostały prowadzące zwykłą działalność gospodarczą.

- wyjaśnił prezydent.

Duda powiedział, że rolnicy, którzy wychowują dzieci do 8 roku życia, będą mogli korzystać również z zasiłku, który przysługuje rodzicom zatrudnionym w zakładach pracy.

"Rozmawiałem z prezydentem Chin 45 minut"

Prezydent Andrzej Duda zapewnił też, że rozmawiał z prezydentem Chin na temat braków dotyczących środków ochrony bezpośredniej, których w niektórych szpitalach brakuje.

- Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem. W najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych samolotów. Oprócz tego uruchamiamy także wszędzie, gdzie to możliwe, produkcję w kraju - stwierdził Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione. Wszyscy lekarze, lekarki, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się czuć się bezpiecznie - stwierdził prezydent.

Czytaj też: Ministrowie płacą 1 tys. zł za mieszkanie w Warszawie. Andrzej Duda: "To spora obniżka pensji

Zaapelował też o przestrzeganie zasad związanych z zaostrzeniem ograniczeń wprowadzonych w Polsce.

Ułatwienia dla strażaków

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej będą łatwiej mogli zaangażować się w niesienie pomocy. Czasowo zniesiony bowiem będzie obowiązek zdawanie egzaminów dla tych, którzy ukończyli odpowiednie kursy - na przykład pierwszej pomocy. Nie będzie też wymogu powtarzania badań lekarskich - wyjaśnił prezydent Andrzej Duda

Więcej o:
Komentarze (60)
Duda o tarczy antykryzysowej. "Rozmawiałem z premierem o zmianach, które zaproponowałem"
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 23 razy 21

  Dlaczego Prezydent wpier...a..la się we władze ustawodawczą. TO nie jego kompetencje.
  PS
  Co dała rozmowa z Premierem Chin, bo Czesi już dostali maski.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 24 razy 20

  Kampania ciągle trwa. Duduś, nie przygotowałeś niczego. Dostajesz od rządu te wrzutki, tylko po to, abyś mógł się podczepić medialnie pod działania, które nie leżą w ogóle w kompetencjach prezydenta.

 • mirkomz

  Oceniono 16 razy 12

  Zwolnienia z ZUS, KRUS (to rolnikom spadły dochody o połowę?), rat kredytu, rat leasingu, podatków, zasiłki, dopłaty, wyrównania... sypie się kasą bez umiaru. Nieswoją, bo przypomnę że rząd nie ma swoich pieniędzy. Ale suweren się cieszy, coraz nowe grupy do tych ucieszonych dołączają.
  Była wielka awantura o 2 mld na służbę zdrowia, teraz jednym ruchem rząd daje (rząd daje?) 212 mld, a to na razie. Z drugiej strony wpływy budżetowe spadną, oby tylko, dwa razy (bo np. paliw sprzedaje się dwa razy mniej).
  No to jak myślicie, skąd te pieniądze rząd weźmie? Od tych co cokolwiek mają, bo jak powiedział klasyk "skądś te pieniądze mają". Kataster, podatek solidarnościowy, majątkowy, dochodowy 90% (nawet w USA taki był), przymusowe obligacje - katalog sposobów jest olbrzymi. Na otrzeźwienie będzie za późno.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 11 razy 11

  Nic nie mam do rolnikow ale jesli maja byc traktowani jak przedsiebiorcy to moze tak samo jak oni powinni sie rozliczac. Inaczej niech im placi ich wlasny KRUS tylko skad skoro wplywaja tam grosze ?

 • maciejwscieklica

  Oceniono 10 razy 10

  żałosny skowyczący facio
  wstyd i żenada

 • tempa-dzida2

  Oceniono 12 razy 10

  A może byś se tak chopie doł spokój ??????
  Kampania, kampania, kampania.

 • jan.w2

  Oceniono 12 razy 10

  Ten pajac bez honoru i jakiekolwiek przyzwoitości, kaczy czopek, watykański sługus, cały czas wykorzystuje okazję do robienia kampanii wyborczej.

 • desperato

  Oceniono 9 razy 9

  nawet - dziś - o kupionych maseczkach i innym sprzęcie informuje, tak jakby rzecznika nie było .. Normalnie wym.otować się chce, kiedy widzę lans do.opy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX