Duda o tarczy antykryzysowej. "Rozmawiałem z premierem o zmianach, które zaproponowałem"

Prezydent Andrzej Duda omówił rozwiązania, które rząd chce wprowadzić do tzw. tarczy antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki zamierza na trzy miesiące zwolnić część firm z obowiązku odprowadzania składek na ZUS. Z udogodnienia będą mogli skorzystać też rolnicy.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej omówił zmiany, jakie w tarczy antykryzysowej zamierza wprowadzić premier Mateusz Morawiecki.

- Rozmawiałem dzisiaj z zespołem zarządzania kryzysowego, z panem premierem, rozmawiałem z panią minister rozwoju z panią Jadwigą Emilewicz o zmianach, które zaproponowałem w ostatnim czasie i które uważam za niezbędne - stwierdził prezydent na początku swojego wystąpienia.

Zwolnienia z ZUS nie dla wszystkich. Składek nie zapłacą mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni

Tarcza antykryzysowa ma zapewnić ochronę zarówno przedsiębiorcom jak i rolnikom. Na zwolnienia z ZUS nie mogą jednak liczyć wszystkie firmy. Składek nie będą musiały odprowadzać mikroprzedsiębiorstwa i samozatrudnieni.

Minister Jadwiga Emilewicz we wcześniejszej wypowiedzi wyjaśniała, że zwolnienie będzie obowiązywało do określonego progu - 15,6 tys. zł.

Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców-rolników

Analogiczne rozwiązanie będzie obowiązywać dla rozliczających się w KRUS-ie.

Rolnicy, także rodzinne gospodarstwo rolne, będą traktowani tak jak przedsiębiorcy, czyli tak jak zostały prowadzące zwykłą działalność gospodarczą.

- wyjaśnił prezydent.

Duda powiedział, że rolnicy, którzy wychowują dzieci do 8 roku życia, będą mogli korzystać również z zasiłku, który przysługuje rodzicom zatrudnionym w zakładach pracy.

"Rozmawiałem z prezydentem Chin 45 minut"

Prezydent Andrzej Duda zapewnił też, że rozmawiał z prezydentem Chin na temat braków dotyczących środków ochrony bezpośredniej, których w niektórych szpitalach brakuje.

- Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem. W najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych samolotów. Oprócz tego uruchamiamy także wszędzie, gdzie to możliwe, produkcję w kraju - stwierdził Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione. Wszyscy lekarze, lekarki, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się czuć się bezpiecznie - stwierdził prezydent.

Czytaj też: Ministrowie płacą 1 tys. zł za mieszkanie w Warszawie. Andrzej Duda: "To spora obniżka pensji

Zaapelował też o przestrzeganie zasad związanych z zaostrzeniem ograniczeń wprowadzonych w Polsce.

Ułatwienia dla strażaków

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej będą łatwiej mogli zaangażować się w niesienie pomocy. Czasowo zniesiony bowiem będzie obowiązek zdawanie egzaminów dla tych, którzy ukończyli odpowiednie kursy - na przykład pierwszej pomocy. Nie będzie też wymogu powtarzania badań lekarskich - wyjaśnił prezydent Andrzej Duda

Więcej o: