Szefowa ZUS ujawnia, ile będzie kosztowało zwolnienie firm ze składek. Tak ma wyglądać tarcza antykryzysowa

Zwolnienie mikroprzedsiębiorców z obowiązku odprowadzania składek za 2,4 mln zatrudnionych w 700 tys. firm to koszt około 14 mld zł, poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska. Rozwiązanie to ma znaleźć się w projekcie specustawy, dotyczącej działań osłonowych dla przedsiębiorców, by ograniczyć ich straty spowodowane epidemią koronawirusa.

"Jeżeli chodzi mikrofirmy zatrudniające do 9 ubezpieczonych, to zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek (przez trzy miesiące - red.) dotyczy 2,4 mln zatrudnionych z prawie 700 tys. z mikrofirm" – powiedziała Uścińska podczas konferencji. Zaznaczyła, że "ten okres zwolnienia zgodnie z zasadą ciągłości ubezpieczenia będzie traktowany jako okres ubezpieczenia z punktu widzenia praw do świadczeń".

"Również to rozwiązanie jest dedykowane dla samozatrudnionych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Oni będą mogli korzystać ze zwolnienia w opłacaniu składki na własne ubezpieczenie. Tutaj jest jeden warunek, że przychód w marcu nie przekroczy 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to jest 15 681 zł" – powiedziała.  Zaznaczyła, że kryterium to spełni około 1,8 mln przedsiębiorców.

"Ta ulga jest również bardzo istotna z punktu widzenia kosztów, które szacujemy na 14 mld zł" – powiedziała. Zaznaczyła, że dotyczy to firm, zarejestrowanych przed lutym 2020 roku.  

Poinformowała, że świadczenia tzw. postojowe dla osób samozatrudnionych czy zleceniobiorców (po spełnieniu kryteriów dotyczących spadku przychodów) są szacowane na 4 mld zł. 

Zobacz wideo Czy

Koronawirus w Polsce. "Elementy legislacyjne" tarczy antykryzysowej zatwierdzone

W środę rząd zatwierdził "elementy legislacyjne" tarczy antykryzysowej. Jego główne założenia przedstawili ministrowie rozwoju, rodziny oraz finansów, a także prezesi ZUS oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. W czwartek rano rozwiązania mają być konsultowane z klubami opozycyjnymi w Sejmie. Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła w przyszłości rozszerzenia pakietu i wydłużenia jego obowiązywania. Obecnie mówi się o 3 miesiącach. 

Minister Emilewicz powiedziała, że nowe przepisy obejmą również osoby, które rozliczają się na karcie podatkowej. Przykładowo, właścicielka zakładu fryzjerskiego, zatrudniająca kosmetyczki, nie będzie musiała odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Ale też będzie mogła skorzystać z innych świadczeń, np. z postojowego lub obniżonego wymiaru pracy, jak również z preferencyjnych pożyczek, które rząd ma wprowadzić w przyszłym tygodniu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że nie zabraknie pieniędzy na dofinansowanie miejsc pracy. Ma temu sprzyjać rozwiązanie o elastycznym czasie pracy, dla tych, którzy wstrzymali aktywność w związku z koronawirusem. Pracodawca będzie mógł ograniczyć wynagrodzenie na trzy miesiące i czas pracy o 20 procent, ale do wysokości nie mniejszej niż pół etatu. Państwo i pracodawca wezmą na siebie po połowie kosztów obniżonego wynagrodzenia. Przy czym państwo dopłaci kwotę nie większą niż 40 procent średniej krajowej. 

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Sklepy internetowe biją rekordy popularności. Na zakupy trzeba czekać nawet miesiąc

Minister finansów: Deklaracje podatkowe PIT miesiąc dłużej

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że w ramach udogodnień deklaracje PIT w tym roku będzie można składać o miesiąc dłużej - do końca maja. Płatność zaliczek firm zatrudniających pracowników, które rozliczają się na podstawie PIT-4, zostaną przesunięte o 3 miesiące. To oznacza, że te za marzec, kwiecień i maj będą mogły zostać uiszczone do 20 lipca. Organizacje pozarządowe będą mogły natomiast rozliczyć CIT do końca maja.

Kościński mówił też, że przygotowany zostanie wniosek internetowy dla przedsiębiorców, ubiegających się o rozłożenie na raty należności podatkowych, ich odroczenie lub nawet umorzenie. Będzie on publikowany na stronach rządowych, skąd interesanci będą przekierowywani na strony swoich urzędów skarbowych. Rząd zniesie też opłatę prolongacyjną.

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Rzecznik Finansowy apeluje o zmniejszenie składki OC nawet o 95 procent w związku z Covid-19

Paweł Borys: Będzie wsparcie w kwestii kredytów

Obecny na spotkaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział natomiast, że w ramach tarczy antykryzysowej polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w kwestii kredytów. Jeśli będą mieli problem z ich otrzymaniem, będą mogli zwrócić się o kredyt z gwarancją de minimis z Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie ona w wysokości 80 procent kredytu. Rozwiązanie będzie dotyczyć również większych firm.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Więcej o:
Komentarze (134)
Szefowa ZUS ujawnia, ile będzie kosztowało zwolnienie firm ze składek. Tak ma wyglądać tarcza antykryzysowa
Zaloguj się
 • fredipedi

  Oceniono 33 razy 27

  Wysokość przychodów nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji przedsiębiorstwa, w związku z czym na podstawie przychodu nie należy oceniać sytuacji ekonomicznej firmy. Przychód jest to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Śmieszni są !!!!

 • matkaczweorkidzieci

  Oceniono 30 razy 24

  Przeciez mamy te pieniadze z uszczelnienia VAT to co sie martwic. Podobno co roku z tytulu uszczelniania VAT jest o 100 mld wiecej w budzecie panstwa !!!!

 • rozterka47

  Oceniono 24 razy 22

  PIC na wodę fotomontaż , skoro pod uwagę bierze się przychód a nie dochód !!

 • siekier35

  Oceniono 19 razy 17

  fachowcy....dla nich jeden ch... co to przychód a co to dochód....
  co za cielęta...

 • motor2524

  Oceniono 21 razy 17

  pisznalazk doskonaly sposob zeby oszukac przedsiebiorcow. Tarcza jest alejak sie wczytac to wychodzi ze skozystaja tylko nieliczni. Zlikwidujcie 500plus 13 14 emerytury, podwyzki dla gornikow to sie pieniadze znajda

 • dalacin4

  Oceniono 17 razy 17

  A może by tak policzyć przychód - rozchód? Ludzie zamykajcie firmy i zwalniajcie ludzi, niech Ci debile sami sobie potem radzą z tym bajzlem. W państwie mafijnym lepiej przenieść się do szarej strefy.

 • ldzm

  Oceniono 18 razy 16

  Kiedy wy się w końcu nauczycie rozróżniać przychód od dochodu???

 • rodrigezoo

  Oceniono 15 razy 13

  G...mnie to obchodzi, trzeba było oszczędzać i mieć kasę w rezerwie, a nie 13 emerytury, 500 plusy itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX