Tarcza antykryzysowa ma szansę zostać przyjęta wkrótce przez Sejm. Pakiet ustaw trafił już do izby niższej parlamentu.
Formalnie rzecz biorąc ustawy regulujące działania rządu podjęte w celu likwidacji gospodarczych skutków epidemii kornawirusa są dwie. Pierwsza to "Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Druga to "Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Oba projekty zostały skierowane do oceny przez sejmowe biuro legislacji.
Według dzisiejszych założeń Sejm nad zapisami tarczy antykryzysowej ma obradować w piątek. Wcześniej jednak posłowie muszą zmienić regulamin izby - posiedzenie będzie bowiem odbywać się częściowo w sposób zdalny.
Pakiet ustaw antykryzysowych zakłada między innymi ochronę zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.
Rządowy pakiet przewiduje m.in. pokrycie przez państwo składek do ZUS przez trzy miesiące za osoby pracujące w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób.
Tym samym świadczeniem może zostać objęta część samozatrudnionych, o ile ich przychód nie przekracza trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, a działalność prowadziły przed 1 lutego.
Jak działa tarczyantykryzysowa Źródło: Sejm
Zatrudnieni na umowy zlecenia, umowy agencyjne, umowy o dzieło będą mogli otrzymać świadczenie postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł.
Firmy, które są zagrożone bankructwem będą mogły zmniejszyć wymiar czasu pracy zatrudnionych - część pensji pokryje w tym wypadku pracodawca, a część państwowy fundusz.
Na skutek zmian zakaz handlu zostanie nieco złagodzony. Sklepy co prawda nie będą mogły prowadzić sprzedaży w niedziele, ale dostaną uprawnienia do towarowania - czyli np. rozkładania towarów na półki.
Pakiet przewiduje też rozwiązania skierowane bezpośrednio do branż zagrożonych bankurctwem - np. firm turystycznych.
Czytaj też: "Tarcza nie starcza". Przedsiębiorcy z zagrożonych branż apelują o 80 proc. dopłat do pensji
Firmy mogą liczyć też na inną pomoc - związaną na przykład z odstąpieniem od nałożenia kar umownych za przekroczone terminy w realizacji przetargów. Przedsiębiorstwa będą mogły też liczyć na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego.