Tarcza antykryzysowa już w Sejmie. Rząd przyjął pakiet rozwiązań ratujących gospodarkę

Tarcza antykryzysowa, jak nazywa się specjalną ustawę mającą przeciwdziałać gospodarczym skutkom epidemii koronawirusa, została przyjęta przez rząd. Przepisy już są w Sejmie. Jedną ze zmian jest częściowe poluzowanie zakazu handlu w niedziele.

Tarcza antykryzysowa ma szansę zostać przyjęta wkrótce przez Sejm. Pakiet ustaw trafił już do izby niższej parlamentu.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego skierował do Sejmu pakiet ustaw przeciwdziałających skutkom epidemii koronawirusa

Formalnie rzecz biorąc ustawy regulujące działania rządu podjęte w celu likwidacji gospodarczych skutków epidemii kornawirusa są dwie. Pierwsza to "Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Druga to "Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Oba projekty zostały skierowane do oceny przez sejmowe biuro legislacji.

Tarcza antykryzowa w Sejmie. Obrady możliwe w piątek

Według dzisiejszych założeń Sejm nad zapisami tarczy antykryzysowej ma obradować w piątek. Wcześniej jednak posłowie muszą zmienić regulamin izby - posiedzenie będzie bowiem odbywać się częściowo w sposób zdalny.

Jak tarcza antykryzysowa chroni zatrudnienie i ułatwia utrzymanie płynności firm?

Pakiet ustaw antykryzysowych zakłada między innymi ochronę zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Rządowy pakiet przewiduje m.in. pokrycie przez państwo składek do ZUS przez trzy miesiące za osoby pracujące w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób.

Tym samym świadczeniem może zostać objęta część samozatrudnionych, o ile ich przychód nie przekracza trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, a działalność prowadziły przed 1 lutego

Jak działa tarczyantykryzysowaJak działa tarczyantykryzysowa Źródło: Sejm

Zatrudnieni na umowy zlecenia, umowy agencyjne, umowy o dzieło będą mogli otrzymać świadczenie postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł.

Firmy, które są zagrożone bankructwem będą mogły zmniejszyć wymiar czasu pracy zatrudnionych - część pensji pokryje w tym wypadku pracodawca, a część państwowy fundusz.

Zmiany w zakazie handlu. Towarowanie możliwe w niedziele

Na skutek zmian zakaz handlu zostanie nieco złagodzony. Sklepy co prawda nie będą mogły prowadzić sprzedaży w niedziele, ale dostaną uprawnienia do towarowania - czyli np. rozkładania towarów na półki.

Pakiet przewiduje też rozwiązania skierowane bezpośrednio do branż zagrożonych bankurctwem - np. firm turystycznych.

Czytaj też: "Tarcza nie starcza". Przedsiębiorcy z zagrożonych branż apelują o 80 proc. dopłat do pensji

Firmy mogą liczyć też na inną pomoc - związaną na przykład z odstąpieniem od nałożenia kar umownych za przekroczone terminy w realizacji przetargów. Przedsiębiorstwa będą mogły też liczyć na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej o:
Komentarze (8)
Tarcza antykryzysowa już w Sejmie. Rząd przyjął pakiet rozwiązań ratujących gospodarkę
Zaloguj się
 • m2rket

  Oceniono 4 razy 2

  mielismy 5 lat bal na tytaniku. zadnych pieniedzy nie ma. prezydent musi wygrac wybory na 13 tki i 14 musi byc. dla pracujacych? pracujacy na pis nie glosuja. to nie problem dla pisu. na pis glosuja nie pracujacy.

 • anna_pot

  Oceniono 1 raz 1

  czy jak zatrudniam 15 osób wyrzucę teraz 6 to za pozostałe 9 nie będę musiała płacić zusu przez 3 miesiące? Rozumiem, że muszę je zwolnić do 1 kwietnia.

 • 270203mk

  Oceniono 1 raz 1

  Dziękujemy..... temu Państwu!!!!

 • gregg_d

  0

  ,,,, ja już mam dosyć słuchania, że mali dostaną coś z ZUS/US ? a duzi już niekoniecznie, może coś później ? może teraz rolnicy? a hutnicy później ?
  niestety mam pecha bo zatrudniam ponad 100 osób i sprzedaż minus 90%

  dlatego też dogadałem się z pracownikami i prawie wszyscy w przyszłym tygodniu idą na ZASIŁEK do pośredniaka !!! a oszczędności w CHF/EUR

  same plusy, ja przetrzymam te pół roku, oni mają ubezpieczenie i kasę na czas,
  jak będzie praca to zatrudnię ich ponownie,

  kto tak nie zrobi jest naiwnym FRAJEREM i wierzy rządowi, który nie ma kasy nawet na maseczki i rękawiczki, masakra !!!, niestety dotyczy to również mikro-firm,

  może jak pojawi się 3 mln bezrobotnych to te pacany w końcu się obudzą ?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz -1

  A ja sie zastanawiam ..................... dlaczego to mnie rzad chce tym ratowaniem obciazyc ............... przeciez zad nie ma kasy dodatkowo przez kryzys zmniejszone sa wplywy do budzetu ................ czyli rzad bedzie musial zaciagnac kredyty ktore w ostatecznym rozrachunku ja bede splacal.
  Kredyty powinni brac wlasciciele firm albo bankrutowac zycie nie znosi prozni jedna firma zbankrutuje to na jej miejsce powstanie inna o tym samym profilu i zatrudni ludzi ktorzy pracowali w zbankrutowanej firmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX