W ten wykres aż trudno uwierzyć. W USA w tydzień przybyło ponad 3 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Wszyscy spodziewali się, że dane będą złe, ale nawet bardzo czarne prognozy zostały przebite. W ciągu tygodnia Amerykanie złożyli ponad trzy miliony wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Rekord to mało powiedziane, bo poprzedni został przebity ponad czterokrotnie. To też może dawać pewne pojęcie o tym, co czeka gospodarkę z powodu koronawirusa.

Amerykański Departament Pracy poza comiesięcznym raportem o stopie bezrobocia, podaje też jeszcze inne dane z rynku pracy: nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Publikuje je co tydzień. Eksperci spodziewali się, że będą to pierwsze wskazania z realnej gospodarki USA, które pokażą uderzenie koronawirusa.

Koronawirus wypchnął Amerykanów na bezrobocie

Już w opublikowanych tydzień temu danych liczba takich podań wzrosła gwałtownie - o 33 proc. - w porównaniu z poprzednim tygodniem, czyli do 281 tysięcy. Był to największy wzrost procentowy od 1992 roku. Przeciętnie w ostatnich latach wniosków było 233 tys. Oczekiwano, że dane z 26 marca pokażą gigantyczny wzrost, średnia prognoz ekonomistów zebranych przez Reutersa była na poziomie 1 mln, przez Dow Jones -1,5 mln, a bank Goldman Sachs spodziewał się nawet 2,25 mln. 

Jest jednak znacznie, znacznie gorzej. Jak podał w czwartek Departament Pracy, w tygodniu zakończonym 21 marca 3,28 mln Amerykanów po raz pierwszy zawnioskowało o wsparcie dla bezrobotnych. Tak wygląda ten drastyczny wzrost na wykresie: 

Rekordowo złe dane 

To absolutny rekord. Więcej niż z czasu kryzysu finansowego z marca 2009, kiedy wniosków było 665 tysięcy. W poprzednio rekordowym tygodniu z przełomu września i października 1982 roku, było ich 695 tysięcy. Teraz jest ponad cztery razy więcej. 

Dramatyczne dane to efekt zamknięcia dużej części amerykańskiej gospodarki z powodu pandemii. Ludzi, którzy stracili prace w ostatnich dniach z powodu koronawirusa, może być więcej, bo z powodu lawiny wniosków zawieszały się strony internetowe stanowych departamentów pracy, podobne trudności mogły być ze zgłoszeniami w systemach telefonicznych. 

Stopa bezrobocia, która w lutym tego roku wyniosła 3,5 proc., w okolicach najniższego poziomu od pół wieku, ale to dane w zasadzie już prehistoryczne. Według niektórych ekonomistów, do maja bezrobocie w USA może sięgnąć 13 proc. Szef oddziału Fed z St. Louis, James Bullard, ostrzegał, że w drugim kwartale tego roku bezrobocie w USA może sięgnąć 30 proc., wcześniej sekretarz skarbu Steve Mnuchin mówił o 20 proc. - była to pewna forma nacisku na kongresmenów, by uchwalili zaproponowany przez Biały Dom pakiet stymulacyjny dla gospodarki. Plan o rekordowej wartości 2 bilionów dolarów przeszedł już przez Senat. 

Według ekonomistów, amerykańska gospodarka już jest w recesji. 

Więcej o:
Komentarze (186)
W ten wykres aż trudno uwierzyć. W USA w tydzień przybyło ponad 3 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
Zaloguj się
 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 30 razy 14

  Cieszy jedynie to, że najbardziej ucierpią wszelkiego rodzaju pseudozawody i pseudoprace typu kołcze, doradcy, mówcy motywacyjni, trenerzy różnych zbędnych umiejętności i niepotrzebnych kompetencji, ci wszyscy społecznie i ekonomicznie zbędni pianobijcy, bezproduktywni w skali mikro- i makroekonomicznej, wyżeracze PKB nie tworzący niczego a jedynie żerujący na rynku i wysysający pieniądze z gospodarki i z kieszeni osób prywatnych. Całe to handlarstwo złudzeniami, bełkotem i bredniami, neurolingwistycznym piedroleniem (NLP) i fanatycy "network marketingu" i innych tego typu oszustw i machlojek o charakterze złodziejskim i oszukańczym. Tałatajstwo rozklejające kolorowe karteczki po ścianach w korpobiurowcach, treserzy i poganiacze korposzczurów dla niepoznaki nazywani "menedżerami", mobbingujący i nękający podwładnych w sprawie wykonania absurdalnych i nierealnych "targetów sprzedażowych". Oby wyginęło ich jak najwięcej, wyjdzie to tylko na dobre wszystkim.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 36 razy 12

  Nas wykończy nie ten w sumie niegroźny wirus, tylko panika i głupota.
  Ludzie będą umierać na poważne choroby, bo ktoś ma katar, ale blokuje cały szpital.
  Miliony straca pracę i zawali się cała gospodarka.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 22 razy 6

  tak to jest jak miliony glodujacych musi na okraglo na 3 etatach harowac! Oczywiscie bez ubezpieczen zdrowotnych i socjalnych, skomentowal ten HAMERYKANSKI DOBROBYT furman Otto z Tworkowa

 • przemek.lisowski

  Oceniono 13 razy 5

  A giełda idzie w górę 5%!

 • koronnyargument

  Oceniono 10 razy 4

  W najbliższych kwartałach nastąpi ekstremalne zwijanie gospodarki jaką znamy i przejście w stan przetrwalnikowy. Dziś mówi się "aby to świąt", żeby ludzi nie drażnić. Po świętach będzie "aby do maja", a w maju "aby do lata". Kto zgromadził tłuszczyk albo pracuje w defensywnym sektorze, przezimuje. Nie da się uratować wszystkich. koronnyargument.blogspot.com/2020/03/wielkie-zwijanie.html

 • supermarjan

  Oceniono 20 razy 4

  jest temat jak sie tych bezrobotnych pozbyć.
  zrobcie im wybory, poczatek maja bedzie ok, pojdą bo sloneczko juz dobrze daje;
  - do urn!
  - do pieca
  - do urn!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX