Tarcza antykryzysowa. Rząd będzie mógł kontrolować ceny i marże

Skierowany do Sejmu projekt tzw. Tarczy antykryzysowej zakłada, że ministrowie będą mogli ustalać maksymalne ceny i marże podstawowych produktów

"Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw rolnictwa i rozwoju wsi może, w drodze rozporządzenia, ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych" - czytamy w pkt. 1 art. 8a projektu tzw. Tarczy antykryzysowej.

Zobacz wideo Czy

Zapis ustawy oznacza, że ministrowie w drodze rozporządzenia będą mogli ustalić, jaką maksymalną cenę może mieć danych produkt oraz jaką maksymalną marżę może nałożyć sprzedawca.

"Wraca urzędowa kontrola cen. Tak zakłada specustawa koronawirusowa. Chodzi o powstrzymanie wzrostu cen" - informował na Twitterze dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda.

Ministrowie będą mogli ustalać ceny. O jakie produkty chodzi?

Regulacja cen ma dotyczyć "towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych". Będzie to dotyczyło żywności, a szerzej także produktów rolnych. W projekcie ustawy jest mowa również o towarach medycznych, czyli lekach, maseczkach, płynach odkażających oraz chemii.

Za kontrolę cen będą odpowiedzialne inspekcje farmaceutyczna, handlowa, rolno-spożywcza i sanitarna. Jeżeli sprzedawca zastosuje wyższą cenę, to będzie musiał oddać klientowi pieniądze.

Głosowanie nad tzw. Tarczą antykryzysową odbędzie się w czasie piątkowego posiedzenia Sejmu.

Więcej o:
Komentarze (51)
Tarcza antykryzysowa. Rząd będzie mógł kontrolować ceny i marże
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 25 razy 19

  To może niech ksiedzom ustalą cennik za pogrzeby. Ale by się pasożyty wkurzyły.

 • 2marcus

  Oceniono 21 razy 13

  Komunizm wraca tylnymi drzwiami. Kontrola cen to najgłupszy pomysł jaki można sobie wyobrazić.

 • arwena2010

  Oceniono 13 razy 11

  he,he tylko krok do kartek. Niech motłoch który głosuje na PIS zazna tego ponownie.
  następnym krokiem bedą Pewexy dla posiadaczy dolarów he,he

 • kochanyleo

  Oceniono 9 razy 7

  Rząd będzie kontrolował wszystko a zwłaszcza obywateli.

  Pandemia będzie wymówką do totalnej inwigilacji zwykłych ludzi, im bardziej będziemy się bać tym bardziej politycy będą to wykorzystywać.

 • fakej

  Oceniono 6 razy 6

  Z tymi cenami to skomplikowana sprawa, no bo np. ciupcianie to może kosztować pewnie od 100 czy nawet mniej PLN do jakichś 20 tysia lub więcej, w zależności od obiektu pożądania. Tak samo samochód, produkt podstawowy, między Dacią Sandero a Bentleyem Mulsanne jest dość spora różnica i jak ustalić cenę za samochód? Tak samo pogrzeb, najtaniej wychodzi w ogródku pod płotem, chociaż nie to tylko w rodzinach milionerów, czyli jednak w ogródku pod płotem drogo, no to powiedzmy na cmentarzu komunalnym, a najdrożej pewnie na wawelu, chociaż znowu nie, tam to akurat za free, no właśnie to jak minister ustali cenę za pogrzeb?

 • bloxyx

  Oceniono 5 razy 5

  to się kiedyś nazywało: ceny regulowane

 • astropath

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze tylko Inspekcję Robotniczo-Chłopską (tzw IRCHA) reaktywujcie.
  Głuptoki,

 • adam1967r

  Oceniono 2 razy 2

  W ciagu miesiaca strefa Euro dogada sie co do planu ratunkowego. Polska zostanie z niczym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX