Brytyjski rząd ogłasza pomoc dla zatrudnionych na śmieciówkach. Także dla polskich imigrantów

Brytyjski rząd ogłasza pomoc dla samozatrudnionych i ludzi na umowach śmieciowych. Program jest bardzo podobny do wsparcia dla pracowników. Brytyjczycy, ale też na przykład imigranci z Polski będą dostawać na konto około 80 procent swoich dotychczasowych zarobków.

Niezatrudnieni na etatach muzycy, aktorki, hydraulicy, taksówkarze, fryzjerki, kucharze - między nimi oni czekali na codzienną konferencję prasową rządu w sprawie koronawirusa. I usłyszeli od konserwatywnego ministra finansów Rishi Sunaka deklarację: "Nie zapomnieliśmy o was. Nie porzucimy was. Przechodzimy przez to razem".

Konkretnie oznaczać to będzie, że rząd wypłaci samozatrudnionym podlegający opodatkowaniu grant, stanowiący 80 procent ich miesięcznych zarobków, uzyskanych w ciągu ostatnich trzech lat. Obowiązuje miesięczny limit zarobków: 2500 funtów, czyli mniej więcej mediana poborów na Wyspach. 

Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?

Program zacznie działać za dwa miesiące

Są też jednak zastrzeżenia. Niewielka grupa najlepiej zarabiających, ponad 50 tysięcy, nie będzie objęta systemem. Rząd tłumaczy, że chce pomagać najbardziej potrzebującym.

Jest jednak większy problem: program ma zacząć działać za około dwa miesiące. Do tego czasu trzeba polegać na systemie zasiłków, a strona do rejestracji w systemie już jest przeciążona. Z drugiej strony - w czerwcu Smith czy Kowalski dostaną też pieniądze za maj i kwiecień

Czytaj więcej: 

Więcej o:
Komentarze (14)
Brytyjski rząd ogłasza pomoc dla zatrudnionych na śmieciówkach. Także dla polskich imigrantów
Zaloguj się
 • peterjk

  Oceniono 4 razy 4

  Tutaj mowa jest o self employed, jest ich ok 5 mln. Jednoosobowa działalnosć gospodarcza.

 • lunt12

  Oceniono 9 razy 3

  Jest wielki placz ludzi, ktorzy dla zysku pracowali na czarno (cash in hand) - nie tylko polakow ale samych Anglikow - wielu budowlancow (od malych robot) hydraulikow - nie wykazywalo zyskow, bralo kilka fuch a wpisywalo jedna - i mieli tax returns - taki zasilek dla samozatrudnionych jak nie przynosza zyskow -choc mieli hajs od pracy za gotowke. Teraz na forach pisza - a co z nami??? Odpowiedz - dla was wiezienie za oszustwa podatkowe a nie pomoc. Dotyczy tez polskich budowlancow - takze nie zdziwcie sie jak ktos znajomy wkrotce "zjedzie do Polski" wsciekly - choc wczesniej chwalil...

 • saynotopis

  Oceniono 8 razy 2

  W UK nie ma czegos takiego, jak smieciowki. Polecam odeslac starzyste do szkoly, niech dziecko nadrobi braki edukacyjne.

 • daniel1974

  0

  80 % z zysku firmy

 • kordian1849

  Oceniono 2 razy 0

  I ten niedouk publikuje w gazecie wyborczej! Opuściłem - z żalem- Polskę ze wzgledu na akorupcję i poplecznictwo. To musi być jakiś siostrzeniec kogoś wysoko postawionego, Pana M.?, On piesze, ale nie ze względu na na talent i wiedzę, ale ponieważ ma szerokie placy. Czy to (ta wszawica) kiedyś w Polsce skończy się? Dzisiaj w Wielkiej Brytanii ogłoszono pomoc dla samozatudnionych, czyli dla tych którzy prowadzą własną działalność i sami rozliczają się. Śmieciówka to termich, ktory nie obejmuje samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii.

 • cichwoda

  Oceniono 1 raz -1

  enade fejk njus

 • fantomass

  Oceniono 1 raz -1

  Czy z nagniotkiem mam iść teraz na sor czy na zakaźny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX