Tarcza antykryzysowa. Emilewicz zapowiada odroczenie czynszu w sklepach dworcowych

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wideokonferencji odpowiadała na pytania użytkowników Facebooka. - Rząd podejmie rozmowy w sprawie możliwości przesunięcia terminów zapłaty czynszu dla najemców sklepów dworcowych, a także terminów zapłaty rachunków za energię - zapowiedziała.

- Myślę, że tak jak umówiliśmy się z bankami […] na to, żeby takich wakacji kredytowych udzieliły klientom, […] tak i tutaj spróbujemy umówić się ze spółkami Skarbu Państwa, z PKP, […] która udostępnia przestrzeń na terenie dworców, aby takich wakacji czynszowych udzieliła najemcom – powiedziała Emilewicz w trakcie rozmowy wideo z użytkownikami Facebooka.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zdradziła również, kiedy zamierza zająć się kwestią odroczenia czynszów w sklepach dworcowych. - Spróbujemy się tym zająć w najbliższym tygodniu - zapowiedziała. 

Samorządy również wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom i proponują np. odroczenia czynszu. Przykładowo prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił stołecznych przedsiębiorców, że możliwe jest skorzystanie przez nich z czasowego obniżenia czynszu, odroczenia terminu płatności i rozłożenia należności w czasie. Odroczone zostaną także terminy spłaty zadłużenia.

Podobne rozwiązania mają znaleźć zastosowanie we Wrocławiu. Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców zakłada natomiast m.in. umorzenie czynszu w lokalach gminnych na miesiąc z możliwością zawieszenia opłat w kolejnych dwóch miesiącach.

Tarcza antykryzysowa. Możliwe także odroczenie terminu płatności rachunków za energię

Pytana także o możliwość odroczenia terminu płatności rachunków za energię, powiedziała: "Tak jak i PGNiG […] już zapowiedziała, że takich wakacji rachunkowych […] będzie udzielać, tak spróbujemy takie porozumienie osiągnąć z dystrybutorami energii elektrycznej, zarówno wśród spółek Skarbu Państwa, jak i komercyjnych".

Więcej o: