Koronawirus w Polsce. Pracownicy Amazona chcą zamknięcia magazynów

- Firma mówi, że wysyłamy produkty pierwszej potrzeby. To nieprawda, wysyłamy wszystko. Drogie kosmetyki, zabawki. Czy warto dla tych rzeczy narażać życie tysięcy osób? - mówił w rozmowie z portalem Onet jeden z pracowników Amazona w Polsce. Pracownicy skarżą się, że gigant e-commerce nie chce zamknąć swoich magazynów mimo pandemii koronawirusa.

- Przed wejściem do zakładu codziennie gromadzą się tłumy, ponieważ odbywa się ono przez tzw. kołowrotek. Później wszyscy idą do szatni, która jest dwoma ogromnymi boksami. W tym czasie mamy ze sobą kontakt, tworzą się duże skupiska ludzi - mówił w rozmowie z Onetem pracownik Amazona. Zdaniem zatrudnionych, takie zachowanie firmy wpływa na zwiększenie zagrożenia epidemicznego koronawirusem Sars-CoV-2.

Zobacz wideo Ile osób zakażonych koronawirusem może być obecnie w Polsce?

"Codziennie w jednym momencie 2.5 tysiąca osób wchodzi do pracy, a 2.5 tysiąca wychodzi. Wszyscy ci ludzie mijają się w szatniach. Na jedną szatnię przypada więc 1 250 osób, a szatnia ma mniej niż 400 m2. Nie ma możliwości, by ludzie stali metr od siebie, ludzie się o siebie ocierają. Aby wyjść z pracy, pracownicy muszą odbić się na bramkach, stoją więc tam w kolejkach, nie ma między nimi nawet pół metra" - mówił Krzysztof Dombrowski, pracownik magazynu Amazon Poznań cytowany przez na fanpage OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Epidemia koronawirusa. Amazon nie odpowiada na pytania Onetu

Portal Onet przesłał pytania do do biura prasowego Amazon Polska, by dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja pracowników. Jak podaje portal, na żadne z postawionych pytań firma nie udzieliła bezpośredniej odpowiedzi

"Dowiedzieliśmy się za to, jak Amazon zamierza zabezpieczać swoich pracowników przed koronawirusem. Rzeczniczka Amazona Magdalena Węglewska podkreśla, że w trosce o pracowników firma zwiększyła częstotliwość i intensywność sprzątania oraz dezynfekcji we wszystkich obiektach Amazona" - poinformował Onet.

Więcej o:
Komentarze (77)
Koronawirus w Polsce. Pracownicy Amazona chcą zamknięcia magazynów
Zaloguj się
 • uoft

  Oceniono 48 razy 26

  niech zgadnę: mają zamknąć magazyny ale płacić pracownikom też mają?

 • ultraviolet24

  Oceniono 30 razy 16

  Nie martwcie się. Amazon lada chwila zaautomatyzuje swoje magazyny to będziecie mieć wolne. Duuuuużo wolnego!

 • my_kroolik

  Oceniono 28 razy 12

  A likwidację pensji też popierają? Ci ludzie naprawdę sądzą, że za epidemie zapłacą pracodawcy, a oni będą mieli miesiąc dodatkowego, pełnopłatnego urlopu?

 • and_raman

  Oceniono 15 razy 9

  Rozumiem niepokój pracowników amazona. Ale myślę, że jeśli chcecie zachować pracę i zarobki to musicie pracować dopóki zagrożenie będzie uzasadniało zamknięcie czy ograniczenie pracy magazynów. Setki milionów ludzi obecnie na świecie narażają swoje życie i zdrowie pracując w różnych warunkach. Jeśli cała ludzkość, która jest zagrożona, przestanie pracować, kto ją wyżywi? Pusty pieniądz? Zagrożenie wirusem jest realne, ale dotyka promile populacji. Obecny wybór między zdrowiem i życiem, a bezpieczeństwem i zarobkami jest dramatyczny, ale nie ma żadnych ludzkich rezerw, które mogłyby zastąpić całą ludzkość. Owszem, można powiedzieć, Bezos przeżyje zamknięcie biznesu na kilka miesięcy, ale upadek amazona lub jego poważne ograniczenie oznacza utratę pracy dla milionów pracowników i kooperantów. Państwa mogą trochę pomóc, przez jakiś czas, żeby nie umarli z głodu. I to wszystko. Amazończycy, nie bądźcie idiotami. My też pracujemy i narażamy się na ryzyko. I nie będziemy płacić za tych, którzy nie chcą podejmować ryzyka w obecnej sytuacji. Nie ma kosmitów, którzy zastąpiliby teraz całą ludzkość.

 • marcus_210b

  Oceniono 15 razy 9

  Rząd mówi że chodzenie do pracy ich nie naraża to firma ma mówić że jest inaczej? Wybory za miesiąc więc rząd mówi że do tej pory to minie

 • taka_sobie_dziunia

  Oceniono 15 razy 7

  Piekarze, smieciarze, policjanci, o sluzbie zdrowia tez pamietajcie ...... pracuja. A Wy kurcze nie potraficie sie w kolejce ustawic?! ZEBY PRZEZ KOLOWROTEK PRZEJSC. WSTYD

 • kirk11811

  Oceniono 14 razy 6

  Amazon wstrzymał dostawy towarów nie pierwszej potrzeby. Ale żeby się to w magazynach pomieściło to trzeba zrobić miejsce czyli wysłać to co tam już jest. Proste.

 • dr.eames

  Oceniono 6 razy 6

  Specjalna kasta z PiS obawia się o swoje życie do tego stopnia że nie chce przychodzić do sejmu. Czyżby ryzyko zarażenia wirusem było tam wyższe niż w magazynach Amazona?

 • choir

  Oceniono 11 razy 5

  Pracuję w Nestle Purina razem z 800 osobową załogą. Wszystkie normy BHP dotyczące koronawirusa są na najwyższym stopniu, Odstęp od siebie, mycie rąk, autobusy, w których siedzi się co dwa miejsca itd. Bierzcie przykład od nich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX