Izba Reprezentantów przyjęła rekordowy pakiet pomocowy dla gospodarki. Trump już go podpisał

Izba Reprezentantów USA uchwaliła pakiet pomocowy o wartości 2 bilionów dolarów, który ma ochronić gospodarkę przed skutkami pandemii koronawirusa. Ustawa zakłada m.in. pożyczki dla korporacji i małych firm, pomoc finansową dla pracowników czy przedłużenie uprawnień do zasiłków dla bezrobotnych. Prezydent Donald Trump już złożył swój podpis pod dokumentem.

W piątek Izba Reprezentantów uchwaliła pakiet antykryzysowy, który ma uchronić amerykańską gospodarkę przed skutkami pandemii koronawirusa. Na pomoc dla obywateli i firm przeznaczono łącznie 2 biliony dolarów, co jest największą pomocą dla gospodarki w historii. Co ciekawe, członkowie Izby Reprezentantów przegłosowali ustawę "głosowo", odpowiadając jedynie czy są za lub przeciw przyjęciu nowego prawa. 

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Prezydent USA Donald Trump zgodnie z zapowiedzią już podpisał ustawę. Projekt został wcześniej jednogłośnie przyjęty w Senacie. 

Izba Reprezentantów przegłosowała 2-bilionowy pakiet pomocowy. Pieniądze zasilą konta obywateli, firmy mogą liczyć na pożyczki

Pakiet pomocowy zapewni każdemu Amerykaninowi, który zarabia mniej niż 6250 dolarów miesięcznie, wypłatę w wysokości 1200 dolarów. Z kolei na każde dziecko będzie przypadać 500 dolarów. Dla nieco lepiej zarabiający wsparcie będzie mniejsze, a po przekroczeniu progu 8250 dolarów miesięcznie zapomogi nie będą wypłacane. Przelewy mają zostać zrealizowanie w ciągu dwóch tygodni. 

Wydłużeniu ulegną uprawnienia do zasiłków dla bezrobotnych - z 26 do 39 tygodni. Nowe przepisy będą dotyczyć również osoby na umowach o dzieło i krótkoterminowych, a także współpracownicy. Wysokość zasiłków zostanie zwiększona o 600 dolarów.

W pakiecie pomocowym przewidziano także 300 miliardów dolarów pożyczek federalnych dla małych firm oraz 500 miliardów dla korporacji dotkniętych kryzysem. W zamian za pomoc finansową rząd będzie mógł uzyskać udziały w liniach lotniczych. Szpitale walczące z epidemią otrzymają z kolei 100 miliardów dolarów wsparcia. 

Według danych zebranych przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, w USA potwierdzono dotąd 92 tys. przypadków zakażenia koronawirusem (najwięcej na świecie). Choroba COVID-19 doprowadziła do śmierci 1380 osób. 

Więcej o: