Duchowni zwolnieni ze składek. Pozwala na to autopoprawka do tarczy antykryzysowej

Osoby duchowne, podobnie jak przedsiębiorcy, będą w czasie kryzysu zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne czy rentowe. Taki przepis rząd dodał w autopoprawce do specustawy, tzw. tarczy antykryzysowej.

Na tę zmianę uchwalonych w nocy z piątku na sobotę przepisów zwrócił uwagę portal prawo.pl. Chodzi o druk sejmowy nr 299-A. Autopoprawką wprowadzono do dokumentu ustęp 3, który brzmi:

Tarcza antykryzysowa. Księża zwolnieni ze składek

Na wniosek duchownego będącego płatnikiem składek zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r

Jak czytamy w ust. 4, "w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, osoby z nią współpracującej i osoby duchownej zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek ustalone od obowiązującej ją najniższej podstawy wymiaru tych składek".

Według prawo.pl o zmianie nie było mowy w uzasadnieniu projektu oraz ocenie skutków regulacji (OSR). Wcześniej zmianę komentował na Twitterze Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP. "Bałem się o płynność finansowa Kościoła w naszym kraju, kryzys, Ale widzę ze ta sfera naszej duchowości tez będzie miała wsparcie w Tarczy - zwolnienie z składek dla Duchownych" - napisał.

Zobacz wideo Czy
Więcej o:
Komentarze (397)
Duchowni zwolnieni ze składek. Pozwala na to autopoprawka do tarczy antykryzysowej
Zaloguj się
 • wojnis1979

  Oceniono 197 razy 181

  Wiedziałem że ta dyspensa od mszy będzie nas podatników słono kosztowała:/

 • iwa7

  Oceniono 174 razy 160

  Kościół Katolicki to przedsiębiorstwo?, tzn. przedsięwzięcie gospodarcze?
  Panie Prezesie, no nikt przed panem nie powiedział o tym tak wprost...

 • pyramid

  Oceniono 132 razy 120

  Czyli co? Kowalskiemu piesc w nos, a plebanowi ulga? Cuda+Cuda+oglaszaja!

 • strange_email

  Oceniono 100 razy 86

  Powiedzmy to sobie wprost, PiS to cyniczne kuwry pierwszej kategorii a opozycja, ktora w sumie ma wieksze poparcie niz PiS, przynajmniej wedle ostatnich sondazy, zachowuje sie jak bezzebna suka stojaca juz nad grobem i zainteresowana tylko tym, zeby nie wpasc do niego pierwsza.
  Obydwie strony tego sporu sa obrzydliwe. PiS ze wzgledu na cyniczne, jawnie pro-rosyjskie, dzialania ktore rozloza ten kraj na lata a opozycja ze wzgledu na ogolna degrengolade, prywate i brak poczucia jakiejkolwiek panstwowosci.
  Przepraszam ale sadze, ze lepiej byloby gdyby ten kraj sie zalamal i zbankrutowal. Byc moze potrzebny jest reset, zeby wszyscy poszli po rozum do glowy.

 • krynolinka

  Oceniono 95 razy 83

  Na podstawie "aktu woli". Nic nie muszą udowadniać, że dochody spadły.

 • sztucznypolak

  Oceniono 93 razy 79

  Nie dosc ze sukinsyny dostaja regularnie pieniadze z Funduszu Koscielnego (i wielu innych *panstwowych* zrodel, to jeszcze to?

 • lucek10

  Oceniono 72 razy 62

  Przepraszam, ale duchowni mają chyba swojego pracodawcę. A ten ma majątek gromadzony przez setki lat kosztem ciężko pracujących ludzi. Kościół ma kasę, nieruchomości... Ziemia, budynki, lasy... Tak ciężko zapłacić tej firmie swoim pracownikom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX