Koronawirus. Wielka Brytania zamówiła 10 tys. respiratorów. Wyprodukują je firmy lotnicze

Brytyjski rząd zamówił 10 tys. respiratorów od konsorcjum, który zrzesza znane firmy lotnicze i samochodowe, a także zespoły Formuły 1. Start produkcji rozpocznie się już w tym tygodniu.

Jednym z głównych problemów w walce z pandemią koronawirusa jest niedobór sprzętu medycznego, w tym masek ochronnych, ale także respiratorów. Z tego powodu w proces produkcyjny zaangażowane są również prywatne przedsiębiorstwa, które przestawiły produkcję na tego typu sprzęt. Przykładowo, jeden z zakładów Diora produkujących perfumy dostarcza płyny wirusobójczy do francuskich szpitali, chęć pomocy władzom USA zgłosiła również Tesla Elona Muska. Kolejnym przykładem jest także działalność brytyjskich władz, które zamówiły 10 tys. respiratorów w konsorcjum zrzeszającym firmy lotnicze, a także zespoły samochodowej Formuły 1

Zobacz wideo

Koronawirus. Brytyjski rząd liczy na wsparcie konsorcjum zrzeszającego firmy lotnicze czy zespoły Formuły 1

W skład konsorcjum, który pomoże rządowi Wielkiej Brytanii, wchodzą Airbus, BAE Systems, Ford, Rolls-Royce oraz siedem zespołów Formuły 1 (Mercedes, Red Bull, Racing Point, Haas, McLaren, Renault i Williams). Jak podała spółka, pracownicy zakładów przerwą prace nad obecnie prowadzonymi projektami i zajmą się produkcją respiratorów. I to już w tym tygodniu.

- Jestem przekonany, że konsorcjum ma potencjał i narzędzia, aby ratować ludzkie życie - stwierdził szef konsorcjum Dick Elsy. Elsy dodał także, że spółka powinna podołać zadaniu, gdyż zrzesza firmy należące do najbardziej innowacyjnych na świecie. 

Pomoc prywatnych firm wydaje się być niezbędna w Wielkiej Brytanii, gdyż obecnie zanotowano tam blisko 20 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Do przeszło 1200 osób wzrosła liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia. Według szacunków brytyjskiego rządu, potrzebnych będzie blisko 30 tys. respiratorów. Obecnie w szpitalach znajduje się około 8 tys., drugie tyle zostało zamówionych za granicą. 

Więcej o: