Koronawirus. Wielka Brytania zamówiła 10 tys. respiratorów. Wyprodukują je firmy lotnicze

Brytyjski rząd zamówił 10 tys. respiratorów od konsorcjum, który zrzesza znane firmy lotnicze i samochodowe, a także zespoły Formuły 1. Start produkcji rozpocznie się już w tym tygodniu.

Jednym z głównych problemów w walce z pandemią koronawirusa jest niedobór sprzętu medycznego, w tym masek ochronnych, ale także respiratorów. Z tego powodu w proces produkcyjny zaangażowane są również prywatne przedsiębiorstwa, które przestawiły produkcję na tego typu sprzęt. Przykładowo, jeden z zakładów Diora produkujących perfumy dostarcza płyny wirusobójczy do francuskich szpitali, chęć pomocy władzom USA zgłosiła również Tesla Elona Muska. Kolejnym przykładem jest także działalność brytyjskich władz, które zamówiły 10 tys. respiratorów w konsorcjum zrzeszającym firmy lotnicze, a także zespoły samochodowej Formuły 1

Zobacz wideo

Koronawirus. Brytyjski rząd liczy na wsparcie konsorcjum zrzeszającego firmy lotnicze czy zespoły Formuły 1

W skład konsorcjum, który pomoże rządowi Wielkiej Brytanii, wchodzą Airbus, BAE Systems, Ford, Rolls-Royce oraz siedem zespołów Formuły 1 (Mercedes, Red Bull, Racing Point, Haas, McLaren, Renault i Williams). Jak podała spółka, pracownicy zakładów przerwą prace nad obecnie prowadzonymi projektami i zajmą się produkcją respiratorów. I to już w tym tygodniu.

- Jestem przekonany, że konsorcjum ma potencjał i narzędzia, aby ratować ludzkie życie - stwierdził szef konsorcjum Dick Elsy. Elsy dodał także, że spółka powinna podołać zadaniu, gdyż zrzesza firmy należące do najbardziej innowacyjnych na świecie. 

Pomoc prywatnych firm wydaje się być niezbędna w Wielkiej Brytanii, gdyż obecnie zanotowano tam blisko 20 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Do przeszło 1200 osób wzrosła liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia. Według szacunków brytyjskiego rządu, potrzebnych będzie blisko 30 tys. respiratorów. Obecnie w szpitalach znajduje się około 8 tys., drugie tyle zostało zamówionych za granicą. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Koronawirus. Wielka Brytania zamówiła 10 tys. respiratorów. Wyprodukują je firmy lotnicze
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 14 razy 8

  A my? "Mamy węgla na 200 lat."
  Start produkcji respiratorów na wungiel to tylko kwestia godzin.

 • kassandra87

  Oceniono 16 razy 8

  W Polsce do pracy przystąpi konsorcjum Autosan-Budimex-Cementownia-Ożarów i po zakończeniu produkcji pierwszego miliona samochód elektrycznych rozpocznie produkcję nowoczesnych opalanych węglem respiatorów żelbetowych.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 6 razy 4

  W UK te wyprodukowane respiratory ma kto obslugiwac, beda tez spokojnie przetestowane oraz wlaczone w istniejaca infrastrukture NHS.

  A w Polsce? Niejaki Krzysztof obawia sie o angielskie 'buble'??? Wlasne/polskie doswiadczenie? Przeciez wlasnie w Polsce uzywane sa tanie/bublowate testy? A statystyki zaklamywane sa przez Pinokia&Co... Biedny kraj, biedni, prymitywni ludzie....

 • vader2010

  Oceniono 6 razy 2

  u nas ryle tez na pewno zaraz wyprodukują respiratora - jak tylko dostaną barbórkę, podwyżkę i czternastkę - jeszcze tylko ołówkowe i już się biorą do pracy...

 • dymomierz

  Oceniono 8 razy 2

  A jak firmy motoryzacyjne czy lotnicze działające w POlsce, coś robią, działają w temacie pomocy?
  Czy może kapitał, który miał nie mieć narodowości jednak pomaga w krajach macierzystych?

 • czarna_zoska

  Oceniono 1 raz 1

  Co zamowil rzad Polski? Nic, bo pieniadze roztrwonil.

 • wie wod

  Oceniono 1 raz 1

  My sobie za to odprawiamy msze w intencji rządu. Taniej wychodzi.

 • ncs299

  Oceniono 3 razy 1

  W internetach są projekty respiratorów "open source".
  Za podstawę wziąć jedno z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń - zwykłego peceta. "Jedyne" co trzeba tam dodać to pompka, rurki i i kilka czujników. Zamiast specjalizowanej elektroniki Linux+ program. Do tego typowa smartfonowa opaska na rękę o monitorowania tętna. Komputer matka nadzorujący pracę respiratorów łączący się po sieci. Wiadomo że nie byłoby to jakości oryginalnych urządzeń ale przecież tu chodzi o najbliższe miesiące, żeby uwolnić lekarzy od straszliwych dylematów kogo podłączyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX