Pandemia koronawirusa. Credit Agricole tnie prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski

Bank Credit Agricole zrewidował swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski. "Oczekujemy, że wyniesie on -2,1 proc. rdr w br. i +2,3 proc. w 2021 r." - przekonują ekonomiści.

W poniedziałek Credit Agricole opublikował na swojej stronie internetowej MAKROmapę, w której zamieszczono prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na lata 2020-2021. Ma ona bardziej pesymistyczną wymowę w porównaniu do scenariusza makroekonomicznego banku sprzed dwóch tygodni.

Zobacz wideo Czy rząd wystarczająco przygotował się na nadejście koronawirusa?

"W naszej prognozie nie uwzględniliśmy wpływu zamknięcia granic w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, które oddziałuje w kierunku znaczącego ograniczenia przepływu towarów. Ponadto we Włoszech wstrzymana została wszelka działalność produkcyjna, która nie jest niezbędna, a w wielu krajach UE epidemia rozprzestrzenia się szybciej od oczekiwań. Marcowe wyniki badań koniunktury sygnalizują wystąpienie recesji u najważniejszych partnerów handlowych Polski. Dodatkowo, uważamy, że szkoły w Polsce pozostaną zamknięte przez dłuższy okres niż pierwotnie zakładaliśmy (jeden miesiąc) – najprawdopodobniej zajęcia prowadzone w tradycyjny sposób zostaną wznowione na początku maja" - czytamy w MAKROmapie.

Ekonomiści Credit Agricole wskazali również zalecenia rządu w zakresie ograniczenia przemieszczania się ludności oraz zapewnienia bezpiecznych warunków w miejscu pracy (np. odstępy pomiędzy pracownikami) jako kolejny czynnik ograniczający aktywność gospodarczą w Polsce.

"Zarysowane powyżej czynniki będą oddziaływać w kierunku wyraźnego spadku konsumpcji, inwestycji i eksportu w br. Tym samym zrewidowaliśmy w dół naszą prognozę wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, że wyniesie ono -2,1 proc. r/r w br. i +2,3 proc. w 2021 r." - prognozują ekonomiści banku.

Pandemia koronawirusa. Pesymistyczne prognozy Credit Agricole

Już przed dwoma tygodniami pisaliśmy, że wcześniejsze, bardziej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego przygotowane przez Credit Agricole są bardzo ponure. Wówczas ekonomiści banku Credit Agricole uważali, że w 2020 roku PKB Polski wzrośnie o 1,2 proc. - głębokie cięcie, o 1,5 punktu procentowego. Różnica między wcześniejszą prognozą a najnowszą jest zatem bardzo wyraźna.

Więcej o: