Pandemia koronawirusa. Credit Agricole tnie prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski

Bank Credit Agricole zrewidował swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski. "Oczekujemy, że wyniesie on -2,1 proc. rdr w br. i +2,3 proc. w 2021 r." - przekonują ekonomiści.

W poniedziałek Credit Agricole opublikował na swojej stronie internetowej MAKROmapę, w której zamieszczono prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na lata 2020-2021. Ma ona bardziej pesymistyczną wymowę w porównaniu do scenariusza makroekonomicznego banku sprzed dwóch tygodni.

Zobacz wideo Czy rząd wystarczająco przygotował się na nadejście koronawirusa?

"W naszej prognozie nie uwzględniliśmy wpływu zamknięcia granic w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, które oddziałuje w kierunku znaczącego ograniczenia przepływu towarów. Ponadto we Włoszech wstrzymana została wszelka działalność produkcyjna, która nie jest niezbędna, a w wielu krajach UE epidemia rozprzestrzenia się szybciej od oczekiwań. Marcowe wyniki badań koniunktury sygnalizują wystąpienie recesji u najważniejszych partnerów handlowych Polski. Dodatkowo, uważamy, że szkoły w Polsce pozostaną zamknięte przez dłuższy okres niż pierwotnie zakładaliśmy (jeden miesiąc) – najprawdopodobniej zajęcia prowadzone w tradycyjny sposób zostaną wznowione na początku maja" - czytamy w MAKROmapie.

Ekonomiści Credit Agricole wskazali również zalecenia rządu w zakresie ograniczenia przemieszczania się ludności oraz zapewnienia bezpiecznych warunków w miejscu pracy (np. odstępy pomiędzy pracownikami) jako kolejny czynnik ograniczający aktywność gospodarczą w Polsce.

"Zarysowane powyżej czynniki będą oddziaływać w kierunku wyraźnego spadku konsumpcji, inwestycji i eksportu w br. Tym samym zrewidowaliśmy w dół naszą prognozę wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, że wyniesie ono -2,1 proc. r/r w br. i +2,3 proc. w 2021 r." - prognozują ekonomiści banku.

Pandemia koronawirusa. Pesymistyczne prognozy Credit Agricole

Już przed dwoma tygodniami pisaliśmy, że wcześniejsze, bardziej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego przygotowane przez Credit Agricole są bardzo ponure. Wówczas ekonomiści banku Credit Agricole uważali, że w 2020 roku PKB Polski wzrośnie o 1,2 proc. - głębokie cięcie, o 1,5 punktu procentowego. Różnica między wcześniejszą prognozą a najnowszą jest zatem bardzo wyraźna.

Więcej o:
Komentarze (56)
Pandemia koronawirusa. Credit Agricole tnie prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 17 razy 17

  2.,1 % w 2021 to zobaczycie jak przystojnego Kacxynskiego i madrego Dudę

 • rezun-one

  Oceniono 17 razy 17

  No to szykuje się "500 -", to dlatego Kaczyński tak przebiera nóżkami do wyborów.

 • H2O H2O

  Oceniono 20 razy 16

  Dzieci MUSZĄ wrócić do szkół na początku maja. Przecież 10 maja głosujemy.

 • redstag

  Oceniono 10 razy 8

  Kużwa ale to proste być takim specjalistą. Prognozuję -10% w 2020 i -4% w 2021
  Proszę o brawa.

 • ddider

  Oceniono 14 razy 8

  Picują znów liczbę zainfekowanych na Mazowszu cud od wczoraj rano przybylo tylko 27 przypadków no ludzie ....

 • soap2

  Oceniono 7 razy 7

  Spokojnie można obstawiać -8%

 • expert325

  Oceniono 9 razy 5

  ... cóż za semantyczna subtelność, zmniejszenie PKB nadal jest "wzrostem", tylko ujemnym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX