Koronawirus w Polsce. Jadwiga Emilewicz rozwiewa wątpliwości co do zniesienia zakazu handlu w niedziele

- Pakiet ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową, nie przewiduje rozwiązań dotyczących zmian w zakresie handlu w niedziele - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Mimo apeli przedsiębiorców zakaz handlu nie zostanie więc zniesiony.

Jednym z głównych celów powstania tarczy antykryzysowej jest obrona przedsiębiorców przez kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. W pakiecie ustaw znalazły się zapisy dotyczące odroczenia składanek na ZUS czy ulg dla przedsiębiorców. Podjęto również temat zakazu handlu w niedziele, który wielu przedsiębiorców w branży handlowej chciałoby zawiesić.

Jadwiga Emilewicz: Nie będzie zmian w zakazie handlu w niedziele

Pakiet ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową, nie przewiduje rozwiązań dotyczących zmian w zakresie handlu w niedziele. Choć - wychodząc naprzeciw postulatom branży - umożliwiamy sklepom przyjmowanie towaru, rozładowywanie go oraz wykładanie na półki w niedziele.

- powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, rozwiewając wątpliwości odnośnie do tego, czy w najbliższym czasie zakaz handlu zostanie zniesiony. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”

Koronawirus w Polsce. Przedsiębiorcy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele 

Na początku poprzedniego tygodnia informowaliśmy o apelu Pracodawców RP do rządu o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Swój pomysł organizacja motywowała troską o bezpieczeństwo Polaków w czasie epidemii. Według niej dodatkowy dzień handlowy wpłynąłby na zmniejszenie liczby osób w sklepach w pozostałe dni tygodnia, co znalazłoby przełożenie na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

"Jeśli więc w małej miejscowości zabrakłoby towarów pierwszej potrzeby, a dostawa dotarłaby w niedzielę, to lokalna społeczność musiałaby czekać na możliwość zakupienia niezbędnych produktów i żywności do poniedziałku. Taki scenariusz w dobie epidemii to czysty absurd. Łatwo wyobrazić sobie ponadto, jakiej presji społecznej byliby poddani pracownicy takiego sklepu - będąc w pracy nie mogliby otworzyć go i sprzedać towaru potrzebującym!" - tłumaczyli Pracodawcy RP. 

Przypominamy, że wraz z początkiem 2020 roku przepisy o zakazie handlu w niedziele uległy kolejnemu zaostrzeniu. Obecnie w ciągu roku przewidzianych jest jedynie siedem niedziel handlowych, ściśle ustalonych przez rządową ustawę. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Koronawirus w Polsce. Jadwiga Emilewicz rozwiewa wątpliwości co do zniesienia zakazu handlu w niedziele
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 28 razy 26

  ale za to wyrównanie za tacę dla ksieży przegłosowali :)

 • tempa-dzida2

  Oceniono 24 razy 18

  Najlepiej, jak w sklepach będą duże kolejki. A i zarażeń dużo. Lepsze to, niż
  PRZYZNANIE SIĘ DO BŁĘDU ??????????

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 18 razy 14

  Możliwość zakupu 7 dni w tygodniu to rozłożenie liczby klientów na 7 dni i mniej ludzi w sklepie jednocześnie. Ale ksiundz chciał, ksiundz ma. Dzień swięty święcić a jak buk zechce to powoła do siebie tak czy siak.

 • norman67

  Oceniono 17 razy 13

  Magister politologii od gospodarki - poziom kompetencji PiS. I to p..lenie o sklepach w niedzielę, jakby to było najważniejsze. Roz..lili pieniądze na patusów, a teraz realizują hasło: Polska w ruinie.

 • oyayebye

  Oceniono 15 razy 11

  Niebawem będą czynne na godziny. Zwycięstwo Dudy bis.

 • aietes

  Oceniono 9 razy 9

  widać, że rządzące byd1o nie kieruje się logiką a religią, ideologią hebrajskich plemion z pustyni. Zakazy z Tory ważniejsze niż dobro kraju.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 8 razy 8

  Wróci, wróci. Jak tylko pisowska mafia zostanie odspawana od stanowisk.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 7 razy 7

  A w niedziele mężuś to służbowym Mercedesem szanownej pani sobie jeździ, prawda? To jest oczywiście w porządku. Przecież się należy.

 • maj.basia

  Oceniono 7 razy 7

  Żeby was pokręciło rządziciele i "damy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX