Koronawirus w Polsce. Jak przygotować zakład do kryzysu? Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia dla pracodawców

Epidemia koronawirusa w Polsce to duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą przygotować zakład pracy do kryzysowych warunków. Ministerstwo Zdrowia podpowiada, jak to zrobić. Na podstawie ustaleń CDC resort opracował listę zaleceń dla pracodawców.

Dostosowanie warunków panujących w miejscu pracy do obecnej trudnej sytuacji to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Większość przedsięwzięła odpowiednie kroki w połowie marca albo wcześniej. Zalecenia rządu były jednak często niejednoznaczne, a sytuacja wciąż zmienia się z tygodnia na tydzień, co wymusza kolejne zmiany w organizacji pracy. By ułatwić pracodawcom poruszanie się w nowej rzeczywistości, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, Ministerstwo Zdrowia zebrało zalecenia dla pracodawców.

Zobacz wideo Polska lekarz z Hiszpanii:

Ministerstwo Zdrowia publikuje zalecenia dla pracodawców w związku z koronawirusem

Tymczasowe zalecenia dla pracodawców w związku z epidemią koronawirusa znajdziemy na rządowej stronie, pod tym adresem. Zostały opracowane na podstawie raportu amerykańskiej instytucji CDC (The Centers for Disease Control and Prevention). Obowiązują od dnia 25 marca 2020 roku. Najważniejsze punkty resort zdrowia umieścił na grafice, którą pokazujemy poniżej. 

Wśród innych ważnych punktów warto wymienić:

  • Wobec pracownika zgłaszającego występowanie objawów infekcji dróg oddechowych oraz chęć pozostania w domu nie należy stosować strategii represyjnych pod postacią kar, nagany i innych. Nie należy także wymagać natychmiastowego potwierdzenia objawów infekcji/ zwolnienia lekarskiego z POZ, ponieważ ze względu na znaczną liczbę zgłoszeń oraz interwencji medycznych, system opieki zdrowotnej może być przeciążony.
  • Wszelkie podjęte działania w miejscu pracy nie mogą nosić znamion dyskryminacji.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na dziś konferencję, podczas której przedstawione zostaną nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Więcej o: