Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia: Apelujemy o obowiązkowe noszenie maseczek

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowało apel skierowany do premiera, ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Reprezentaci władz zostali poproszeni o wprowadzenie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Apel podpisany przez Bożenę Janicką, prezeskę PPOZ został opublikowany na stronie internetowej Porozumienia. Lekarzom i świadczeniodawcom zależy na tym, by maseczki ochraniające nos i usta były noszone np. w miejscach pracy.

Zobacz wideo

"Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokoło, gdy zarażony, chory, ale i nosiciel kicha, kaszle czy zwyczajnie w trakcie mówienia. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. Liczni eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa, i nie musi to być maska typu FP..., ale może być zwykła - kilkuwarstwowa lub harmonijkowa, zrobiona nawet w warunkach domowych, na krótki czas ekspozycji. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę, ograniczają ruchy mimowolne rąk, czyli drapania, pocierania czy dotykania ust lub nosa. A to jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka może być nawet ważniejsza niż rękawice jednorazowe" - czytamy.

Pandemia koronawirusa. PPOZ chce nakazu noszenia maseczek 

Przedstawiciele PPOZ pytali rządzących, dlaczego obradujący w Sejmie i Senacie parlamentarzyści otrzymali maseczki, a zwykli obywatele nadal pozostają bez takiej ochrony.

"Od tygodni słyszymy, że jest to niepotrzebne, maseczki są tylko dla chorych i osób nimi się opiekujących oraz służb z nimi się stykających. Parlamentarzyści słusznie zostali wyposażeni, aby chronić się przed transmisją poziomą wirusa. Dlatego tak ważne jest chronienie nie tylko osób publicznych, lecz wszystkich Polaków" - podkreślają twórcy apelu.

Więcej o:
Komentarze (276)
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia: Apelujemy o obowiązkowe noszenie maseczek
Zaloguj się
 • koment7

  Oceniono 44 razy 34

  Jarek dla zdobycia władzy poświęcił brata, teraz dla utrzymania władzy gotów jest poświęcić życie tysięcy Polaków, bo w wyborach ma wygrać jego marionetka. O co wy prosicie? To jest niewykonalne. Ważne aby władza siebie ochroniła.

 • poliglotka26

  Oceniono 42 razy 26

  Nie można apelować o masowe noszenie rękawiczek i masek bo to towar obecnie niedostępny ani w hurtowniach ani u producenta. Mało tego, takie apele prowadzą do dodatkowego pozbawiania tego rodzaju zabezpieczeń personelu medycznego na pierwszej linii walki z tą eipidemią, więc takie apele w obecnej sytuacji są społecznie szkodliwe.

 • niktwazny126

  Oceniono 28 razy 22

  Prezes dał przykład, że maseczki nosić nie należy, bo zakrywa urodę. Dał też przykład, że do kościoła trzeba chodzić, bo zasady nie dotyczą miejsc "świętych".
  Maseczek brakuje w szpitalach. Rząd nie ma czasu się tym problemem zajmować. Prywatni ludzie szyją z prywatnych tkanin i obdarowują pobliskie albo odległe, ale potrzebujące szpitale. A my? Jeżeli możemy, zostańmy w domu. Jeżeli wyjść musimy, uszyjmy sobie maseczkę własnoręcznie. Ona nie musi być piękna, ona ma chronić nas albo przed nami.

 • american_boy

  Oceniono 26 razy 20

  Nie ma pieniędzy na maseczki, bo mierny nierząd wydał wszystkie oszczędności na rozdmuchany socjal i milionowe premie w spółkach państwowych gdzie obsadził swoich kolesi.

 • silthor

  Oceniono 15 razy 13

  Fajnie.... Byłem dziś w 2 aptekach i 1 sklepie z artykułami medycznymi. Wszędzie napis: Maseczek brak!

 • zgred151

  Oceniono 14 razy 12

  Masek nie ma dla lekarzy i pracownikow sluzby zdrowia , wiec skad maja sie wziac dla zwyklych ludzi ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX