Tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił najważniejsze poprawki Senatu. Jest podpis Andrzeja Dudy

We wtorek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej. Najważniejsze propozycje przygotowane przez Izbę Wyższą polskiego parlamentu zostały odrzucone. Wieczorem pakiet ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda.

W nocy z poniedziałku na wtorek senatorowie przegłosowali swoje poprawki do pakietu ustaw zwanych tarczą antykryzysową. Senat chciał m.in. wyższych dopłat do pensji pracowników i wstrzymania pobierania zaliczek na podatki, a także wykreślenia z nowelizacji ustaw zmian w Kodeksie Wyborczym i zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. Poprawki dotyczyły też opieki nad dziećmi, przedsiębiorców, ochrony personelu medycznego i samorządów. Wszystkie poprawki, które zakładały zwiększenie pomocy państwa dla przedsiębiorców zostały jednak odrzucone przez Sejm. Odbyło się to przy ostrej krytyce ze strony posłów opozycji. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

- Senat załatał dziurawą waszą tarczę, a wy wszystko chcecie odrzucić jednym głosowaniem, schowani za wasze tablety - podkreślał szef PO Borys Budka. - Premier Morawiecki powinien wstać i powiedzieć jasno Polakom: "Oszukaliśmy was" - dodał.

Tarcza antykryzysowa. Które poprawki Senatu odrzucił Sejm?

We wtorkowym głosowaniu zostały odrzucone m.in. te poprawki, w których Senat proponował:

  • zwiększenie dofinansowania dla pracowników firm w kryzysie do 75 proc. średniej krajowej. Rząd proponuje jedynie do 40 proc. średniej pensji;
  • zwolnienie z opłacania składek ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw. PiS zgadza się jedynie na zwolnienie z opłacania składek ZUS tylko dla samozatrudnionych i mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób;
  • pożyczki dla firm w wysokości 40 tys. zł. Rząd daje jedynie 5 tys. zł i tylko dla mikrofirm;
  • zasiłki dla rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do 12. roku życia. W "tarczy" mamy prawo do zasiłku tylko na dzieci do lat 8;
  • w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego niepobieranie zaliczek na podatki czy opłaty od firm. Od podatków, które nie są pobrane, nie nalicza się też odsetek za zwłokę. Wszystkie daniny trzeba będzie jednak spłacić, ale najwcześniej 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, lub stanu nadzwyczajnego;
  • przyznanie 20 mld zł na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej;
  • obligatoryjne cotygodniowe testy dla pracowników służby zdrowia;
  • specjalny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia dla pracowników placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem.

Głosowanie nad tarczą antykryzysową. Sejm przyjął poprawkę Senatu o rozszerzeniu kompetencji Polskiego Funduszu Rozwoju

Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z epidemią koronawirusa. 455 posłów opowiedziało się za tą poprawką, nikt nie był jej przeciwny i nikt się nie wstrzymał.

Izba Niższa odrzuciła także poprawkę Senatu skreślającą zmiany w kodeksie wyborczym. Chodzi o zapis o głosowaniu korespondencyjnym dla osób przebywających na kwarantannie i tych, które ukończyły 60. rok życia. 

Tarcza antykryzysowa podpisana przez prezydenta

Po godzinie 21 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda przegłosowany przez Sejm pakiet ustaw podpisał. 

- Zgodnie z obietnicą Prezydent RP, niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące #TarczaAntykryzysowa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! - poinformował Spychalski.

Więcej o: