Tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił najważniejsze poprawki Senatu. Jest podpis Andrzeja Dudy

We wtorek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej. Najważniejsze propozycje przygotowane przez Izbę Wyższą polskiego parlamentu zostały odrzucone. Wieczorem pakiet ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda.

W nocy z poniedziałku na wtorek senatorowie przegłosowali swoje poprawki do pakietu ustaw zwanych tarczą antykryzysową. Senat chciał m.in. wyższych dopłat do pensji pracowników i wstrzymania pobierania zaliczek na podatki, a także wykreślenia z nowelizacji ustaw zmian w Kodeksie Wyborczym i zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. Poprawki dotyczyły też opieki nad dziećmi, przedsiębiorców, ochrony personelu medycznego i samorządów. Wszystkie poprawki, które zakładały zwiększenie pomocy państwa dla przedsiębiorców zostały jednak odrzucone przez Sejm. Odbyło się to przy ostrej krytyce ze strony posłów opozycji. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

- Senat załatał dziurawą waszą tarczę, a wy wszystko chcecie odrzucić jednym głosowaniem, schowani za wasze tablety - podkreślał szef PO Borys Budka. - Premier Morawiecki powinien wstać i powiedzieć jasno Polakom: "Oszukaliśmy was" - dodał.

Tarcza antykryzysowa. Które poprawki Senatu odrzucił Sejm?

We wtorkowym głosowaniu zostały odrzucone m.in. te poprawki, w których Senat proponował:

 • zwiększenie dofinansowania dla pracowników firm w kryzysie do 75 proc. średniej krajowej. Rząd proponuje jedynie do 40 proc. średniej pensji;
 • zwolnienie z opłacania składek ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw. PiS zgadza się jedynie na zwolnienie z opłacania składek ZUS tylko dla samozatrudnionych i mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób;
 • pożyczki dla firm w wysokości 40 tys. zł. Rząd daje jedynie 5 tys. zł i tylko dla mikrofirm;
 • zasiłki dla rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do 12. roku życia. W "tarczy" mamy prawo do zasiłku tylko na dzieci do lat 8;
 • w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego niepobieranie zaliczek na podatki czy opłaty od firm. Od podatków, które nie są pobrane, nie nalicza się też odsetek za zwłokę. Wszystkie daniny trzeba będzie jednak spłacić, ale najwcześniej 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, lub stanu nadzwyczajnego;
 • przyznanie 20 mld zł na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej;
 • obligatoryjne cotygodniowe testy dla pracowników służby zdrowia;
 • specjalny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia dla pracowników placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem.

Głosowanie nad tarczą antykryzysową. Sejm przyjął poprawkę Senatu o rozszerzeniu kompetencji Polskiego Funduszu Rozwoju

Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z epidemią koronawirusa. 455 posłów opowiedziało się za tą poprawką, nikt nie był jej przeciwny i nikt się nie wstrzymał.

Izba Niższa odrzuciła także poprawkę Senatu skreślającą zmiany w kodeksie wyborczym. Chodzi o zapis o głosowaniu korespondencyjnym dla osób przebywających na kwarantannie i tych, które ukończyły 60. rok życia. 

Tarcza antykryzysowa podpisana przez prezydenta

Po godzinie 21 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda przegłosowany przez Sejm pakiet ustaw podpisał. 

- Zgodnie z obietnicą Prezydent RP, niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące #TarczaAntykryzysowa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! - poinformował Spychalski.

Więcej o:
Komentarze (52)
Tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił najważniejsze poprawki Senatu. Jest podpis Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • yo1pek

  Oceniono 18 razy 18

  Dzisiaj rozstrzygnięto wybory prezydenckie, wprowadzono stan wyjątkowy i kaczą dyktaturę. Nie przesadzam. Mam tylko dysonans poznawczy. To wszystko przy 2300 chorych i 32 ofiarach? Więcej zginęło dziś w wypadkach. A tu przy 30 zmarłych zamyka się całe państwo. Czy PISie sukinsyny mogliby choć raz powiedzieć prawdę na czym stoimy? Rozumiem ze jesteśmy w czarnej dudzie tylko chciałbym wiedzieć jak głęboko...

 • wheesy

  Oceniono 14 razy 12

  PiS odrzucił 20 miliardów na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej - PiS chce naszej śmierci.

  PiS odrzucił cotygodniowe testy dla pracowników służby zdrowia. PiS chce ich zabić.

  PRZEKAZ DNIA -> PODAJ DALEJ

 • jael53

  Oceniono 12 razy 12

  Łajdackie zagrania, oczywiście kosztem obywateli. Proszę spojrzeć, jaką pomoc oferuje rząd brytyjski z jednej strono, z drugiej zaś czeski.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 11

  ...obligatoryjne cotygodniowe testy dla pracowników służby zdrowia..
  Potrzeba na to decyzji Sejmu i aprobaty prezesa?

 • Contra El Viento

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli chodziło o pozory. PiS powie: "Przecież przyjęliśmy pakiet antykryzysowy". Jak opozycja chciała rzeczywiście pomóc przedsiębiorcom to teraz okazuje się że nie ma środków w budżecie. Ciekawe do jakiego poziomu wzrośnie bezrobocie, bo że wzrośnie to na bank. A dochody budżetu w dużej mierze zależą od podatku VAT, nie będzie konsumpcji, bo ludzie nie będą mieli pieniędzy, to i dochody spadną. Wtedy pozostanie dodruk, ale to prosta droga do inflacji. Robi się ciekawie.

 • pawlaka12

  Oceniono 11 razy 11

  Balbina głosuje, jak mu/jej oficer prowadzący każe.

 • guru133

  Oceniono 12 razy 10

  Żule Kaczyńskiego postawiły na swoim. Co za ohydna klika:(((

 • piotr.ram

  Oceniono 9 razy 9

  10 kwietnia2010 lądujemy
  10 maja 2020 głosujemy

 • Konto Fikcja

  Oceniono 9 razy 9

  Pisowcy to debile i tak przyklasną premierowi!!!!! A potem do urn i do dołu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX