Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki?

We wtorek premier i minister zdrowia zapowiedzieli nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Jednym z obostrzeń, które wejdzie w życie 2 kwietnia, jest nakaz używania jednorazowych rękawiczek w sklepach. Odpowiadamy, na kim leży obowiązek ich zapewnienia.

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych, jak np. sklepy spożywcze zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Należy także pamiętać, by po zdjęciu ich z dłoni umyć ręce, a w trakcie noszenia dbać o to, aby nie dotykać twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

To sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek. Na stronie internetowej rządu można także znaleźć zalecenia, by w razie możliwości zadbać o to, by mieć rękawiczki we własnym zakresie. Obowiązek ten zostanie wprowadzony 2 kwietnia, tak by właściciele sklepów mieli czas np. na zaopatrzenie się w rękawiczki dla klientów.

Epidemia koronawirusa. We wtorek ogłoszono nowe obostrzenia

- Podjęliśmy decyzję w sprawie kolejnych obostrzeń. Musimy dalej ograniczać dystans społeczny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, za nieprzestrzeganie wytycznych będą groziły wysokie kary - od pięciu tys. zł, a w skrajnych przypadkach do kary pozbawienia wolności. - Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję - zapowiedział.

embed

Większość zmian wejdzie w życie od północy 31 marca. Jak w praktyce będą wyglądały nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd? Do tej pory po ulicach można było się przemieszczać w grupach maksymalnie dwuosobowych. Rygor nie obowiązywał rodzin. Od teraz obowiązuje zasada zachowania dystansu dwóch metrów od drugiej osoby wobec wszystkich - z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko pod opieką osoby pełnoletniej.

Ogłoszono też, że godziny 10-12 będą przeznaczone w sklepach wyłącznie na zakupy dla seniorów. Wprowadzono również limity osób przebywających w sklepach.

Więcej o: