Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki?

We wtorek premier i minister zdrowia zapowiedzieli nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Jednym z obostrzeń, które wejdzie w życie 2 kwietnia, jest nakaz używania jednorazowych rękawiczek w sklepach. Odpowiadamy, na kim leży obowiązek ich zapewnienia.

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych, jak np. sklepy spożywcze zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Należy także pamiętać, by po zdjęciu ich z dłoni umyć ręce, a w trakcie noszenia dbać o to, aby nie dotykać twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

To sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek. Na stronie internetowej rządu można także znaleźć zalecenia, by w razie możliwości zadbać o to, by mieć rękawiczki we własnym zakresie. Obowiązek ten zostanie wprowadzony 2 kwietnia, tak by właściciele sklepów mieli czas np. na zaopatrzenie się w rękawiczki dla klientów.

Epidemia koronawirusa. We wtorek ogłoszono nowe obostrzenia

- Podjęliśmy decyzję w sprawie kolejnych obostrzeń. Musimy dalej ograniczać dystans społeczny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, za nieprzestrzeganie wytycznych będą groziły wysokie kary - od pięciu tys. zł, a w skrajnych przypadkach do kary pozbawienia wolności. - Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję - zapowiedział.

embed

Większość zmian wejdzie w życie od północy 31 marca. Jak w praktyce będą wyglądały nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd? Do tej pory po ulicach można było się przemieszczać w grupach maksymalnie dwuosobowych. Rygor nie obowiązywał rodzin. Od teraz obowiązuje zasada zachowania dystansu dwóch metrów od drugiej osoby wobec wszystkich - z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko pod opieką osoby pełnoletniej.

Ogłoszono też, że godziny 10-12 będą przeznaczone w sklepach wyłącznie na zakupy dla seniorów. Wprowadzono również limity osób przebywających w sklepach.

Więcej o:
Komentarze (432)
Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki?
Zaloguj się
 • kpiarz

  Oceniono 114 razy 98

  Prztpomnojcie mi proszę, na jakiej podstawie wprowadza się te restrykcje? Na jakiej podstawie prawnej?

 • bjuras

  Oceniono 85 razy 73

  To są rozwiązania stanu wyjątkowego. Rząd nie otrzymał takich uprawnień. Opozycja powinna to nagłośnić.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 77 razy 65

  Czy teraz mój mąż będzie musiał wychodzić z 17letnim synem, gdy ten wynosi śmieci?

 • mr.valdemar

  Oceniono 69 razy 61

  To teraz czekam na rękawiczki od pana premiera, bo w sklepach nigdzie nie ma.

 • leonid.brezniev

  Oceniono 52 razy 50

  5 lat temu błagałem,prosiłem,pokłóciłem się prawie ze wszystkimi znajomymi z dzieciństwa, a i tak nie posłuchali i za głosowali na tę bandę piSSbolszewi i wiecie co?,....nadal uważają że mieli wtedy i dziś rację i będą głosować na tych bandytów, jestem i żyję w Zamościu tak właśnie w tym mieście (największym) jakie piSSbolszewi udało szdobyć(85%)miasta popiera pis,..a na dodatek okazało się że moja żona też jest nazistką(po47latach małżeństwa) i na cały regulator słucha tej szczekaczki TVpiSS ,po prostu mam przejebane i jak tu żyć gdyby nie 'programiki" które od czasu do czasu zapalę to bym zwariował i tak czasem myślę chodź to chyba nie moralne że może ta epidemia wyleczy ten głupi naród pozdrawiam normalnych a głupcy, bolszewicy pseudo-katolicy i faszyści niech się "pie..."

 • piotr.grd

  Oceniono 52 razy 44

  Od kilku dekad powoli, stopniowo, ale konsekwentnie następuje ograniczanie prywatności, wolności i różnych innych praw jednostki przez organy państwowe, urzędy, służby. Jako, że dzieje się to powoli, najczęściej jest to w miarę sensownie uzasadniane, ludzie się niestety w większości na to godzą, nie zdając sobie sprawy z długofalowych (50-100 lat) negatywnych konsekwencji z tym związanych.

  Obecny drastyczny krok w ograniczaniu wolności i swobód obywatelskich mam nadzieję, że obudzi zwykłych ludzi i nie pozwolą rządzącym na dalsze ograniczanie praw jednostki. Pomysły śledzenia wszystkich gdzie się przemieszczają (za pomocą telefonii komórkowej, by - z założenia - śledzić rozprzestrzenianie się wirusa), coraz bardziej usilne nakłanianie do stosowania wyłącznie płatności bezgotówkowych, 14-dniowy areszt nie dlatego, że jesteś podejrzany o przestępstwo, ale dlatego tylko, że gdzieś z kimś byłeś, zakaz zgromadzeń, a teraz nawet zakaz wyjścia z kimś pod rękę, odgórnie wyznaczone dzielenie ludzi w sklepie na takich i owakich, którzy mogą kiedy robić zakupy...

  Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale za jaką cenę?... Co mi po życiu, co mi po uniknięciu choroby, jeśli praktycznie rzecz ujmując przestaję być wolnym człowiekiem?...

 • vanderkrak

  Oceniono 49 razy 39

  Prowadzę sklep spożywczy. Rekawiczek foliowych już w zeszłym tygodniu zaczęło brakowć na rynku. Dzisiaj obdwoniłem kilkanąscie hurtowni z zapytaniem o rękawiczki tzw lateksowe , nitrylowe czy foliowe i co???? Wielkie G
  a teraz wszyscy sie jeszcze na nie rzucą. Jak mam zapewnić rękawiczki skoro nie ma ich na rynku????

 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 36

  Znając pomysłowość naszych rodaków. Ile się pojawi ogłoszeń typu " profesjonalne wyprowadzanie i odprowadzanie" z domu niepełnoletnich? Stawka do uzgodnienia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX