Nowe obostrzenia w sklepach od 1 kwietnia. Będą jednorazowe rękawiczki? O której godziny dla seniorów?

Podczas wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski przestawili nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Część z nich dotyczy zakupów. O której są godziny dla seniorów? Ile osób może przebywać jednocześnie w sklepie?

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nowe  restrykcje zostały przedstawione przez  premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas konferencji we wtorek 31 marca. Część z nich dotyczy sklepów, do których trudno nam nie chodzić, choćby z uwagi na konieczność dokonywania zakupów spożywczych. Wcześniej resort zdrowia przygotował poradnik, jak bezpiecznie robić zakupy. Jakie są nowe obostrzenia w sklepach?

Ile osób może przebywać w sklepie i na poczcie?

Ograniczono liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w sklepach. Limit wynosi maksymalnie trzy osoby na jedną kasę i dotyczy to wszystkich kas w sklepie, nie tylko tych otwartych. To samo dotyczy targów, straganów oraz bazarów, gdzie liczba osób na ich terenie, może wynosić maksymalnie trzykrotność liczby punktów handlowych. Do urzędu pocztowego będzie mogło wejść jednocześnie dwa razy tyle osób, ile jest w nim okienek.

Ponadto odgórną decyzją zamknięte będą salony urody. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane pozostaną otwarte, ale tylko w tygodniu. W weekend zakupów w nich nie zrobimy. Od 2 kwietnia klienci będą musieli robić zakupy w rękawiczkach. 

O której są godziny dla seniorów?

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się także na wprowadzenie godzin dla seniorów. Osoby mające przynajmniej 65 lat, będą miały dwugodzinne okienko, podczas którego mogą zrobić spokojnie zakupy bez kontaktu z innymi grupami wiekowymi. Godziny dla seniorów wyznaczono od 10:00 do 12:00. Przepisy zaczynają obowiązywać od 2 kwietnia.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów

Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowało się Tesco, które pomiędzy 9:00 a 10:00 wprowadziło w sklepach sieci godziny dla seniorów. Biedronka natomiast poinformowała o pierwszeństwie dla seniorów, a Kaufland wprowadził dla nich uprzywilejowane kasy. 

Więcej o: