Ruszyła wypłata trzynastej emerytury. Do kiedy trwają wypłaty? Kto nie dostanie trzynastki?

Wraz z początkiem kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastej emerytury. Na konto świadczeniobiorców dodatek trafi jednak w różnych terminach. W których dniach należy spodziewać się wypłat? Komu nie przysługuje świadczenie?

Marzec i kwiecień to ważny okres dla emerytów i rencistów. W ubiegłym miesiącu otrzymali oni świadczenia powiększone o rekordowo wysoką waloryzację (wyniosła ona 3,6 proc.), natomiast w kwietniu wypłacone zostanie im dodatkowe, trzynaste świadczenie.

Zobacz wideo Sroczyński i Lubnauer o 500+ i emeryturach. Ostra wymiana zdań w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Pierwsze trzynastki już na kontach emerytów. W jakich terminach świadczenie jest wypłacane?

Przez długi czas niejasne było, czy emeryci otrzymają dodatek w kwietniowym terminie, gdyż na początku tego roku w sejmie oraz senacie trwał spór w tej sprawie. Problematyczną kwestią był fakt, że środki finansujące wypłatę świadczeń pochodzić będą z Funduszu dla Niepełnosprawnych. Wątpliwości co do tego, czy świadczenie zostanie wypłacone, pojawiły się również w ostatnich dniach w związku z wyjątkową sytuacją w kraju. Teraz jest jasne, że emeryci trzynastki otrzymają, gdyż wraz z początkiem kwietnia ZUS rozpoczął ich wypłatę.

>>> Czytaj także: PIT 2020. Czy emeryci muszą składać PIT za 2019 rok? Kogo dotyczą zeznania podatkowe?

Wysokość dodatkowego świadczenia wynosi w 2020 roku 981 zł netto, a ZUS wypłaca emerytom podstawowe świadczenie wraz z Emeryturą Plus 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Trzynastkę otrzyma łącznie 10 mln uprawnionych do tego osób, a koszt dodatkowego świadczenia obciąży budżet państwa na łączną kwotę 11,7 mld zł.

Trzynasta emerytura. Komu nie przysługuje?

Należy pamiętać, że trzynastka nie przysługuje wszystkim emerytom. Dodatkowego świadczenia nie otrzymają osoby na wcześniejszej emeryturze, które mają dochód powyżej 6758 zł i w związku z przekroczeniem tego progu zawieszono im podstawowe świadczenie. Ponadto na trzynastkę nie mogą liczyć ci, którzy złożyli wniosek o emeryturę, ale dalej nie rozwiązali ostatniej umowy o pracę

Więcej o: