Koronawirus. Grasz na Steam? Valve wprowadza zmiany i wydał zalecenia dla graczy

Steam wprowadza zmiany w funkcjonowaniu w związku z koronawirusem. Platforma Valve chce ograniczyć obciążenie łączy internetowych, podobnie jak wcześniej zrobiły to serwisy takie jak YouTube czy Netflix.

W związku z pandemią koronawirusa i izolacją wzrosło obciążenie łącz internetowych. W celu zapobiegania przeciążeniom serwisy usługowe notujące największe wzrosty zużycia zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń. Początkowo Netflix i YouTube obniżyły maksymalną jakość filmów na serwisach. Następnie tą samą drogą podążyły AppleTV+ oraz Amazon Prime Video. Problem dotyczy jednak nie tylko serwisów z materiałami wideo, lecz także branży gier.

Zobacz wideo Koronawirus zatrzymał świat sportu. Jakie wydarzenia odwołano?

Steam wprowadza zmiany przez koronawirusa

Łącza internetowe chce odciążyć również Steam.

Mając to na uwadze [obciążenia internetu w związku z koronawirusem - dop. red.], pomyśleliśmy, że to dobry czas na przypomnienie wszystkim o niektórych funkcjach oferowanych przez klienta Steam dotyczących pobierania, byście mogli zarządzać przepustowością swojej sieci w domu i pomóc wszystkim domownikom okiełznać tę wyjątkową sytuację, w której wszyscy się znajdujemy.

Valve zdecydowało się rozłożyć w czasie automatyczne aktualizacje gier na okresy niebędące szczytem pobrań w czasie lokalnym. Natychmiastowe aktualizacje dostaną jedynie te gry, które były odpalane w ciągu ostatnich trzech dni. Steam przypomina również, że aktualizacjami i nie tylko można zarządzać samodzielnie:

  • Zaplanować okresy automatycznych aktualizacji! Dzięki temu Steam nie będzie aktualizował gier w środku waszego dnia pracy.
  • Jeżeli nie gracie w daną grę ze swojej biblioteki zbyt często, możecie mieć ją zainstalowaną, ale możecie nie chcieć już otrzymywać automatycznych aktualizacji.
  • Możecie ograniczyć przepustowość waszego łącza na Steam. Zmniejszy to obciążenie waszego połączenia sieciowego oraz przepustowości, jeżeli ruch sieciowy w waszej okolicy musi zostać zmniejszony.
  • Wykorzystajcie ustawienia folderów biblioteki, by przenieść rzadko uruchamiane gry z dysku SSD na HDD. Jest to zazwyczaj dla was (oraz waszego łącza) lepszym rozwiązaniem niż odinstalowanie gry i ponowne pobranie jej później.

Steam szuka również dodatkowych rozwiązań ze swojej strony, które mogłyby być pomocne w obecnej sytuacji. O szczegółach dotyczących aktualizacji dowiecie się na stronie Steama.

Więcej o: