Koronawirus w Polsce. Prezes ZUS: 14. emerytura to odległa przyszłość. Mamy inne, bardzo priorytetowe zadania

Od 16 marca przedsiębiorcy złożyli w ZUS aż 24 tysiące wniosków o ulgi w składkach. To ośmiokrotnie więcej, niż w analogicznym okresie w 2019 - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Gertruda Uścińska. Prezes ZUS odpowiada też na pytania, jak skorzystać z tarczy antykryzysowej, czy wystarczy pieniędzy na 13. i 14. emeryturę i jak kryzys w gospodarce może wpłynąć na zmiany w OFE. Zobacz rozmowę.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek wieczorem ustawy tworzące tarczę antykryzysową. Pakiet ustaw obejmuje: nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawy), ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR). Pakiet ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową zakłada zwolnienie małych przedsiębiorców z odprowadzania składek ZUS przez trzy miesiące, wprowadzenie tzw. postojowego oraz szeregu instrumentów kredytowych dla małych i dużych firm. Według rządu całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10 proc. PKB.

Przedsiębiorcy apelują o zwolnienie z ZUS dla wszystkich firm 

W "Studiu Biznes" prezes ZUS mówi między innymi o tym, że zwolnienie ze składek ZUS dla firm zatrudniających do 9. osób będzie kosztowało 14 miliardów złotych. Gdyby zwolnić ze składek wszystkich przedsiębiorców, koszt sięgnąłby około 25 miliardów złotych miesięcznie, czyli około 75 miliardów złotych przez trzy miesiące. Według prezes ZUS wypłata 13. emerytur nie jest zagrożona. A co czternastkami? - Czternasta emerytura to odległa przyszłość. Mamy inne, bardzo priorytetowe zadania - tłumaczy w "Studiu Biznes" prof. Gertruda Uścińska. Posłuchaj całej rozmowy.

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. 

  • zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50 proc.
  • dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy
  • dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90 proc. płacy minimalnej, gdy obroty spadną o 80 proc. przez 2 miesiące.
  • Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania. 

W motoryzacyjnej części "Studia Biznes" Tomasz Korniejew testuje Renault Captur, czyli prekursora klasy małych crossoverów i najlepiej sprzedający się model w tej klasie. Sprawdza, jak jeździ wersja z silnikiem o mocy 155 KM.

Więcej o: