Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? Prezes ZUS Gertruda Ucińska wyjaśnia

Epidemia koronawirusa jest sporym wyzwaniem nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla budżetu. Czy obciążone tarczą antykryzysową państwo da sobie radę z realizacją codziennych zadań? Gertruda Ucińska, prezes ZUS, wyjaśniała tę kwestię, goszcząc w programie "Studio Biznes". Przyznała, że wyrwa w finansach Zakładu jest pokaźna i wskazała, kto ma ją załatać.

Epidemia koronawirusa zmusiła polski rząd do rzucenia się na pomoc przedsiębiorcom. Tarcza antykryzysowa, która weszła w życie dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy, przewiduje szereg mechanizmów wsparcia zarówno dla mikro- jak i małych oraz dużych przedsiębiorców.

Tarcza antykryzysowa kosztowna dla budżetu. Wielkie koszty ZUS

Pomoc jest jednak sporym wyrzeczeniem dla budżetu państwa. Łączny koszt działań rządu premier Mateusz Morawiecki szacuje na 212 mld zł. W tej kwocie znajdują się zarówno środki przeznaczone bezpośrednio na pomoc, jak i gwarancje dla przedsiębiorców.

Zobacz wideo Gertruda Ucińska, prezes ZUS, gościem Łukasza Kijka w programie 'Studio Biznes'

Gertruda Ucińska, prezes ZUS, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl, wyjaśniła w programie "Studio Biznes", że koszty związane z tarczą, które poniesie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będą spore - wyniosą 18 mld zł. 14 mld pochłoną zwolnienia dla mikrofirm, a kolejne cztery, tzw. postojowe, dla świadczących prace na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kosztowne przez najbliższe miesiące będzie z pewnością przejęcie składek na ZUS dotyczące części mikroprzedsiębiorców. Ci, którzy nie zatrudniają więcej niż dziewięć osób, z daniny zwolnieni są na trzy miesiące. Wielu pozostałych o umorzenie zobowiązania starać się nie może, ma jednak możliwość opóźnienia wpłat o trzy miesiące. To oznacza, że wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością będą niższe niż standardowo.

Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? Gertruda Ucińska, prezes ZUS, wyjaśnia

Czy osoby, które otrzymują świadczenia z ZUS, mają powody obawiać się płynności wypłat? Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniła, że dziura w budżecie Zakładu będzie musiała zostać pokryta. W jaki sposób? Z jakich źródeł? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

Więcej o:
Komentarze (44)
Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? Prezes ZUS Gertruda Ucińska wyjaśnia
Zaloguj się
 • kasle

  Oceniono 15 razy 15

  Wirus testuje polityke rozdawnictwa, ktorej nie powinno byc.
  Utrzymywanie tego wariactwa jest sabotazem gospodarki.
  Skutki beda fatalne i zmiata ten rzad.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 13 razy 13

  damy radę !
  dalismy na Kurskiego, żeby pokazywał adriana
  damy na rydzola to sie pomodli
  a emeryci do sklepu pójda
  i tam na urny poczekają

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 11

  Odkąd pani Szydło przestała latać do domu, emerytury stały się pewne.

 • olokas

  Oceniono 11 razy 9

  Sk....powinny zabrać ten cały socjal i to na dodatek jeszcze wypłacany milonerom a uderzający przede wszystkim w uczciwie pracujących.Patologia i Bogaci zawsze sobie poradzą,no i władza,fundacje k...narodowe i inne gó.....Niech ich szlag!!!

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 7

  zaczyna się wariant Grecki..... czyli pół emerytury a za kilka miesięcy wcale.... to samo z pensjami w administracji.... Niemcy nas nie uratują bo suweren nie chciał euro.... rolnicy g...zobaczą nie dopłaty bo forsa UE ma iść na walkę z epidemią....a 500+ będą miały 500- w inflacji.... tylko anddzej na Jasnej Górze może uratować sytuację..

 • nowyemeryt

  Oceniono 9 razy 7

  Budzet niezrownoważony pokryje potężne braki w ZUS !
  Po co wyplacać te durne (13) premie wyborcze!

 • total_immersion

  Oceniono 6 razy 6

  Czegos tutaj nie rozumiem.
  Jezeli rzad caly czas uwazal ze wlasciciele firm to zlodzieje kombinatorzy oprawcy swoich pracownikow oraz wyzyskiwacze ktorzy wzbogacili sie ponad miare na krwawicy pracownikow to czemu nie przejmie ich biznesow przez upanstwowienie i polonizacje ?
  Wtedy caly zysk bedzie plyna strumieniem do kasy panstwowej , pracownicy beda mieli tak dobrze jak politycy w spolkach skarbu panstwa i po problemie

 • dustie

  Oceniono 5 razy 5

  emerytury filarem narodu! tylko że za 2 miesiące nie będzie wpływać połowa składek, zobaczymy czym wtedy będą łatać

 • lblblblb

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd rzucił się na pomoc przedsiębiorstwom!
  No czegoś tak absurdalnego jeszcze nie słyszałem.
  A , i jeszcze " dzięki podpisowi Andrzeja Dudy"
  Chyba się wam coś na mózg rzuciło!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX