Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? Prezes ZUS Gertruda Ucińska wyjaśnia

Epidemia koronawirusa jest sporym wyzwaniem nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla budżetu. Czy obciążone tarczą antykryzysową państwo da sobie radę z realizacją codziennych zadań? Gertruda Ucińska, prezes ZUS, wyjaśniała tę kwestię, goszcząc w programie "Studio Biznes". Przyznała, że wyrwa w finansach Zakładu jest pokaźna i wskazała, kto ma ją załatać.

Epidemia koronawirusa zmusiła polski rząd do rzucenia się na pomoc przedsiębiorcom. Tarcza antykryzysowa, która weszła w życie dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy, przewiduje szereg mechanizmów wsparcia zarówno dla mikro- jak i małych oraz dużych przedsiębiorców.

Tarcza antykryzysowa kosztowna dla budżetu. Wielkie koszty ZUS

Pomoc jest jednak sporym wyrzeczeniem dla budżetu państwa. Łączny koszt działań rządu premier Mateusz Morawiecki szacuje na 212 mld zł. W tej kwocie znajdują się zarówno środki przeznaczone bezpośrednio na pomoc, jak i gwarancje dla przedsiębiorców.

Zobacz wideo Gertruda Ucińska, prezes ZUS, gościem Łukasza Kijka w programie 'Studio Biznes'

Gertruda Ucińska, prezes ZUS, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl, wyjaśniła w programie "Studio Biznes", że koszty związane z tarczą, które poniesie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będą spore - wyniosą 18 mld zł. 14 mld pochłoną zwolnienia dla mikrofirm, a kolejne cztery, tzw. postojowe, dla świadczących prace na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kosztowne przez najbliższe miesiące będzie z pewnością przejęcie składek na ZUS dotyczące części mikroprzedsiębiorców. Ci, którzy nie zatrudniają więcej niż dziewięć osób, z daniny zwolnieni są na trzy miesiące. Wielu pozostałych o umorzenie zobowiązania starać się nie może, ma jednak możliwość opóźnienia wpłat o trzy miesiące. To oznacza, że wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością będą niższe niż standardowo.

Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? Gertruda Ucińska, prezes ZUS, wyjaśnia

Czy osoby, które otrzymują świadczenia z ZUS, mają powody obawiać się płynności wypłat? Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniła, że dziura w budżecie Zakładu będzie musiała zostać pokryta. W jaki sposób? Z jakich źródeł? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

Więcej o: