Koronawirus. Aplikacja Kwarantanna domowa obowiązkowa od 1 kwietnia. Jak działa? Jak ją zainstalować?

Za pomocą aplikacji Kwarantanna domowa osoby zobowiązane do przebywania w izolacji mogą potwierdzić, że znajdują się w swoim mieszkaniu. Od 1 kwietnia korzystanie z niej jest obowiązkowe. Informujemy, skąd można ją pobrać i jak używać.

Blisko dwa tygodnie temu Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację Kwarantanna domowa. Jej celem jest ułatwienie procesu izolacji w związku z koronawirusem - codzienne wizyty policjantów, którzy sprawdzali obecność poszczególnych osób w domach, zostały zastąpione przez geolokalizację oraz... selfie. Z racji tego, że z dnia na dzień wzrasta liczba osób znajdujących się w kwarantannie, od 1 kwietnia korzystanie z niej staje się obowiązkowe.

- Stworzyliśmy tę aplikację, aby ułatwić odbycie obowiązkowej kwarantanny domowej. Dzięki niej zyskujemy możliwość szybszej komunikacji ze służbami, ale i dostęp do opieki. W najbliższym czasie będziemy do niej dodawać kolejne funkcjonalności - tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski.  

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Koronawirus. Jak działa aplikacja Kwarantanna domowa

Osoba korzystająca z aplikacji każdego dnia otrzyma SMS z prośbą o wykonanie selfie. Aplikacja wykorzysta geolokalizację (GPS w smartfonie) oraz system porównywania twarzy, aby potwierdzić, czy dana osoba nie łamie zasad kwarantanny.

SMS przychodzi o dowolnej godzinie w ciągu dnia. W przypadku niewykonania zadania w ciągu 20 minut zostaje wysłana wiadomość SMS, natomiast dalsze niewywiązanie się z obowiązku skutkuje poinformowaniem o tym policji. 

Aplikacja do kontrolowania kwarantanny. Skąd pobrać? Czy zbiera nasze dane?

Aplikację można pobrać w sklepie Google Play albo na App Store. Rejestracja odbywa się przy pomocy telefonu, natomiast konto zostanie zweryfikowane za pomocą kodu otrzymanego przez wiadomość SMS.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, aplikacja nie rejestruje żadnych danych, gdyż system sprawdza tylko czas i miejsce wykonanie zadania, natomiast ma ona dostęp do naszych danych osobowych. Po zakończeniu kwarantanny konto użytkownika zostanie automatycznie zdezaktywowane. 

Więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania programu znaleźć można stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji bądź zapytać na infolinii dla osób korzystających z niej - 22 165 57 44.

Więcej o:
Komentarze (145)
Koronawirus. Aplikacja Kwarantanna domowa obowiązkowa od 1 kwietnia. Jak działa? Jak ją zainstalować?
Zaloguj się
 • ndof

  Oceniono 43 razy 41

  I kolejny bubel prawny, bo póki co nie ma obowiązku posiadania smartfona ani jakiegokolwiek innego telefonu czy urządzenia.

 • maaac

  Oceniono 21 razy 21

  Nie zapisuje naszych danych ale potrafi na podstawie nie wiadomo czego zweryfikować autentyczność zdjęcia.

 • laure-sainclair

  Oceniono 15 razy 15

  bardzo często nie czytam sms nawet przez 2-3 godziny albo dłużej, bo np. słucham muzyki i nie słyszę, a jak śpię to wyciszam telefon, żeby mnie nikt nie budził

 • albatroos

  Oceniono 13 razy 13

  ok, a posiadanie smartfona i opłacanie usług operatora komórkowego na mocy jakiego przepisu stało się obowiązkowe?

 • bogaty2

  Oceniono 13 razy 13

  Mieszkam w suterenie (piwnicy) i nie mam zasięgu. Mam wyjść przed dom zrobić to selfie. Proszę o pisemne pozwolenie

 • kartownik

  Oceniono 12 razy 12

  Na przykład para starczych osób ok 75 lat. Jedna połówka w szpitalu druga na kwarantannie. Kto taką osobę nauczy posługiwać się aplikacją, skoro nawet taki poseł Jarosław Kaczyński nie potrafi obsługiwać komórki i musi mieć specjalnego pracownika.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 14 razy 12

  Ta aplikacja ma uprawnienia do wszystkiego, skanuje wszystkie dane na telefonie i ma dostęp do kamery i mikrofonu. Zapewnienia ministerstwa, że wykorzystuje tylko to, co potrzebne do kwarantanny można sobie wsadzić podobnie jak to, że wykasują dane po kwarantannie. Nie ma pewności, że nawet po deinstalacji nie zostaje jakiś syf. Najlepiej na ten czas wyciągnąć z szuflady jakiegoś klawiszowca, nie ma smartfona i niech spadają ze swoją inwigilacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX