Nowe ograniczenia dla sklepów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

We wtorek w nocy opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się w nim także przepisy nakładające nowe ograniczenia na branżę handlową.

Nowe restrykcje dotyczące sklepów wejdą w życie w czwartek 2 kwietnia. Najpierw zostały one przedstawione na wtorkowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie umieszczone w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw we wtorek przed godz. 23.

Resort zdrowia przygotował natomiast poradnik, jak bezpiecznie robić zakupy. Jakie są nowe obostrzenia w sklepach?

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Ile osób może przebywać w sklepie?

Ograniczono liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w sklepach. Limit wynosi maksymalnie trzy osoby na jedną kasę i dotyczy to wszystkich kas w sklepie, nie tylko tych otwartych. To samo dotyczy targów, straganów oraz bazarów, gdzie liczba osób na ich terenie, może wynosić maksymalnie trzykrotność liczby punktów handlowych. Do urzędu pocztowego będzie mogło wejść jednocześnie dwa razy tyle osób, ile jest w nim okienek.

Ponadto odgórną decyzją zamknięte będą salony urody. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane pozostaną otwarte, ale tylko w tygodniu. W weekend zakupów w nich nie zrobimy. Od 2 kwietnia klienci będą musieli robić zakupy w rękawiczkach.

Codziennie w godzinach od 10 do 12 w sklepach będą mogli przebywać wyłącznie klienci powyżej 65. roku życia. Sklepy same będą musiały pilnować tej kwestii.

Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowało się Tesco, które pomiędzy 9:00 a 10:00 wprowadziło w sklepach sieci godziny dla seniorów. Biedronka natomiast poinformowała o pierwszeństwie dla seniorów, a Kaufland wprowadził dla nich uprzywilejowane kasy.

Więcej o: