Nowe ograniczenia dla sklepów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

We wtorek w nocy opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się w nim także przepisy nakładające nowe ograniczenia na branżę handlową.

Nowe restrykcje dotyczące sklepów wejdą w życie w czwartek 2 kwietnia. Najpierw zostały one przedstawione na wtorkowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie umieszczone w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw we wtorek przed godz. 23.

Resort zdrowia przygotował natomiast poradnik, jak bezpiecznie robić zakupy. Jakie są nowe obostrzenia w sklepach?

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Ile osób może przebywać w sklepie?

Ograniczono liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w sklepach. Limit wynosi maksymalnie trzy osoby na jedną kasę i dotyczy to wszystkich kas w sklepie, nie tylko tych otwartych. To samo dotyczy targów, straganów oraz bazarów, gdzie liczba osób na ich terenie, może wynosić maksymalnie trzykrotność liczby punktów handlowych. Do urzędu pocztowego będzie mogło wejść jednocześnie dwa razy tyle osób, ile jest w nim okienek.

Ponadto odgórną decyzją zamknięte będą salony urody. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane pozostaną otwarte, ale tylko w tygodniu. W weekend zakupów w nich nie zrobimy. Od 2 kwietnia klienci będą musieli robić zakupy w rękawiczkach.

Codziennie w godzinach od 10 do 12 w sklepach będą mogli przebywać wyłącznie klienci powyżej 65. roku życia. Sklepy same będą musiały pilnować tej kwestii.

Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowało się Tesco, które pomiędzy 9:00 a 10:00 wprowadziło w sklepach sieci godziny dla seniorów. Biedronka natomiast poinformowała o pierwszeństwie dla seniorów, a Kaufland wprowadził dla nich uprzywilejowane kasy.

Więcej o:
Komentarze (21)
Nowe ograniczenia dla sklepów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 17 razy 15

  Jak chodzi o utrudnienie ludziom życia, to szybcy jak nigdy!
  Ale jak w Krakowie właśnie przestaje się robić testy, bo ich już nie ma, to jakoś pisowscy kłamcy i złodzieje problemu nie widzą.

 • 270203mk

  Oceniono 11 razy 9

  Pozorowane działania, które mają dać obecnej władzy alibi.

 • fruqo3

  Oceniono 13 razy 9

  Wyrazy współczucia dla tych którzy wybiorą się na zakupy. Ja przewidując armagedon pojechałem dziś w południe i już nie było łatwo. Burdel, awantury, przepychanki.
  Przed weekendem będziemy świadkami bójek, jestem tego pewien.

 • antoszek22

  Oceniono 9 razy 7

  dzisiaj w żabce o 19 facet nie chciał wpuścić emeryta bo według niego ma prawo robić zakupy tylko pomiędzy 10 i 12
  :-)

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 7 razy 5

  Nie można ograniczać praw obywatelskich rozporządzeniem. To jest świstek papieru bez wartości.

 • Kris Budyń-Mróz

  Oceniono 3 razy 3

  Biedronka rozpaczliwie stara się utrzymać spadajacą sprzedaż. Niestety, po świętach jeśli coś się nie poprawi, szykują się redukcje. Już teraz szefowie działów otrzymali polecenie przygotowania list pracowników do zwolnienia. I tak jest zapewne w wielu innych branżach, więc pis nie wypłaci się za chwile z zasiłkami dla bezrobotnych

 • fafikrafikpadre

  Oceniono 3 razy 3

  Kryzys minie i wtedy awangarda narodu 65+ odbuduje polską gospodarkę-powodzenia.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 3

  A euro po 4,60. I kurs cały czas idzie w górę. Tak rynek wycenił pakiet antykryzysowy Morawieckiego.

  Za chwilę euro będzie po 5 złotych, ludzie rzucą się na banki żeby wymieniać złotówki na waluty wymienialne. Będzie krach systemu bankowego i kryzys jak w Argentynie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX