Tarcza antykryzysowa. Prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące RDS

Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej zapisy tzw. tarczy antykryzysowej dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W specustawie, która jest jednym z elementów pakietu antykryzysowego, znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Odwołanie przedstawicieli strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej ma się odbywać na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka Rady Dialogu Społecznego może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu". 

Zobacz wideo "Mamy ośmiokrotny wzrost liczby wniosków o ulgi z powodu tej trudnej sytuacji"

"Solidarność": Rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych

Zapisy te krytykuje m.in. "Solidarność". Przewodniczący Związku Piotr Duda ocenił, że zmiany dające premierowi prawo odwoływania członków Rady, "to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych", ponadto są one "nieuprawnioną ingerencją w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP". Zażądał wycofania tych zmian, a także ingerencji prezydenta Andrzeja Dudy. 

Rada Dialogu Społecznego to forum dialogu społecznego, w którego skład wchodzą przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu powołane na mocy ustawy z dnia lipca 2015 r. Do tej pory członków Rady, na wniosek każdej z organizacji wchodzącej w jej skład, powoływał i odwoływał prezydent, w wyniku wczorajszej nowelizacji ma do tego prawo premier. 

Czytaj więcej: 

Więcej o:
Komentarze (34)
Tarcza antykryzysowa. Prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące
Zaloguj się
 • evald

  Oceniono 15 razy 13

  Robi ustawki z TK, ktory jak wiadomo jest na kazde zawolanie psychopaty rzadzacego obecnie Polska oraz mafia PiSowska.

 • FILIP

  Oceniono 10 razy 10

  Marionetka kotojeba.

 • k.ciniak

  Oceniono 10 razy 10

  do czego on kieruje zapytanie? do TK? przecież tam się teraz kieruje zapytania o menu dla Kłamczyńskiego.

 • only.win7

  Oceniono 9 razy 9

  Jaki sens ma utrzymywanie przez społeczeństwo w czasach kryzysu gospodarczego takich pseudo-instytucji jak pisowski TK, w sytuacji gdzie Julia Wolfgang-Przyłębska decyduje tam jedynie o tym jakiego koloru majtki włoży w dniu rozprawy?

 • sprawazlewa

  Oceniono 9 razy 9

  Ustawka i tyle! "Genialny strateg z Żoliborza" wymyślił jak wylansować Adriana i pokazać jaki to on "niezależny". Modły do obrazu na Jasnej Górze ( bo do Boga mógł się pomodlić bez wychodzenia z domu) nie pomogły zatrzymać wirusa, to "kucharka Prezesa" upichci ulubione danie Prezesa "makaron na uszy".

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 6 razy 6

  Podoba mi się droga służbowa na szczytach pisiej władzy.
  Kaczyński ma jakiś pomysł. Każe go zrealizować któremuś z totumfackich, w tym wypadku Morawieckiemu. Ten wysyła do podpisu Dudzie. Duda, aby pokazać, że coś tam sobie myśli. Wysyła zapis pomysłu Kaczyńskiego do Przylebskiej (telefon wzdraga się przed prawidłowym zapisem tego sławetnego nazwiska), czyli de fakto do Kaczyńskiego, który podejmie decyzję tym razem jako TK, w czasie gdy prezeska tegoż trybunału będzie go karmić domową pomidorówka z kluseczkami.
  Może to jeszcze nie Turkmenistan, ale już blisko Matki Rosji.

 • nowyemeryt

  Oceniono 6 razy 6

  Czego Duda nie zrobi dla Dudy!
  Wyrok trybunału uzgodni pani magister przy karmieniu Jarka!

 • nutka7.17

  Oceniono 5 razy 5

  Przerażające jest to, że nie mamy żadnych mechanizmów, które ochroniłyby nas przed jawnym łamaniem konstytucji i wszystkich praw i procedur. Wystarczył jeden żądny władzy psychopata z maczugą i grupa jego akolitów, żeby dokonać gwałtu na demokracji? Co na to opozycja? Ma jakiś pomysł, czy dalej będzie popiskiwać i podgryzać się nawzajem po łydkach? Gdzie wybitne tuzy prawnicze, które nie tylko powiedzą nam, że PiS łamie prawo, ale pokażą, co można i trzeba zrobić, żeby odsunąć tych bandziorów od władzy. Bo teksty o demokratycznych wyborach proszę sobie wetknąć w ....

 • jan.zaprawa

  Oceniono 5 razy 5

  Jednym z powodów odwołania członka Rady Dialogu Społecznego może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

  Przecież na podstawie tych dwóch wpisów (nie chodzi mi o współpracę) można sobie usunąć każdego kto ma inne zdanie niż 'właściwe'. To są zapisy rodem z PRL, z którym nasz rząd i prezydent tak dzielnie walczą ale może właśnie to im chodzi. Nie trzeba być prawnikiem aby zauważyć, że możliwości interpretacji tych wpisów są dość duże. Takie niestety mamy dzisiaj standardy i nikogo już to nie dziwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX