Minister Zdrowia ogranicza sprzedaż leków Arechin i Plaquenil. Są stosowane przy leczeniu koronawirusa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski korzystając ze swoich uprawnień, wprowadził reglamentację leków Arechin oraz Plaquenil. Są one przydatne przy leczeniu koronawirusa. Leki w ograniczonych ilościach można kupić od kwietnia.

Wciąż poszukiwany jest skuteczny lek i szczepionka na koronawirusa. Mimo że takowych brak są farmaceutyki, które przynajmniej częściowo pomagają. Za takie uznano Arechin i Plaquenil. Korzystając ze swoich uprawnień jako ministra zdrowia, Łukasz Szumowski wprowadził ograniczenia w ich zakupie. Pacjenci z rozpoznaną chorobą COVID-19 będą mogli być leczeni tymi lekami wyłącznie w szpitalach do tego przeznaczonych lub pod nadzorem tych szpitali (pacjenci pozostających w miejscach izolacji oraz pacjenci w izolacji domowej).

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

Minister zdrowia wprowadza reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Są przydatne przy koronawirusie

W związku z sytuacją epidemiologiczną, od 2 kwietnia do odwołania, "korzystając z uprawnień nadanych ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), [Minister Zdrowia] wprowadza reglamentację leków Arechin (Chloroquinum) i Plaquenil (Hydroxychloroquinum)" informuje rządowy komunikat.

Leki mają trafić do szpitali, które leczą chorujących na COVID-19. Arechin będzie można wykupić, tylko jeśli posiadamy receptę z 30 proc. odpłatnością. Plaquenil nie jest zarejestrowany w Polsce i będzie dostępny "zgodnie ze wskazaniami określonymi w charakterystyce produktu leczniczego oraz we wskazaniach, które zgodnie z decyzjami administracyjnymi Ministra Zdrowia uprawniały świadczeniobiorcę do odpłatności ryczałtowej (w trybie tzw. refundacji indywidualnej)."

W związku z powyższymi ograniczeniami na jednego pacjenta identyfikowanego po nr PESEL w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym kupić można:

 • Arechin w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni albo
 • Plaquenil w opakowaniu 30 tabletek w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni, albo
 • Plaquenil w opakowaniu 60 tabletek w ilości nie więcej niż 1 opakowania na 30 dni.
Więcej o:
Komentarze (12)
Minister Zdrowia wprowadza reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Są stosowane przy leczeniu koronawirusa
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 9 razy 9

  Wiem, "wszystko jest pod kontrolą" i "nie siejemy paniki"
  Polskim lekiem są wybory duðy

 • szalonydentysta

  0

  Te leki powinny być ogólnodostępne a ministrowi nic do nich. To nie państwowe firmy go produkują, a każdy powinien sobie móc go kupić bo, jak złapią człowieka duszności to jest często za późno a płuca do końca życia nie odzyskają pełnej sprawności przez zrosty. A rząd i tak za późno pozamykał granice i kontrolę

 • pemu

  Oceniono 1 raz -1

  A jak tam brat pana ministra??

  Zarabia??

 • elenem

  Oceniono 13 razy -1

  Niestety ale nie jest prawda. Wszędzie poza Polską głośno mówią i piszą w TV, że - te leki bardziej szkodzą niż pomagają. Minister winien się doinformować.

 • para_sucha

  Oceniono 7 razy -3

  Ta pandemia to jest śmiech na sali od początku- w rekordowych Włoszech nawet 1% populacji nie zachorował, teraz już wiadomo, że istnieje skuteczna kuracja, a mimo to nakłada się kolejne kagańce na gospodarkę. Ktoś po prostu postanowił wywołać sztuczny kryzys, pytanie co dalej. Szykujcie się na wielkie grzmoty :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX