Minister Zdrowia ogranicza sprzedaż leków Arechin i Plaquenil. Są stosowane przy leczeniu koronawirusa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski korzystając ze swoich uprawnień, wprowadził reglamentację leków Arechin oraz Plaquenil. Są one przydatne przy leczeniu koronawirusa. Leki w ograniczonych ilościach można kupić od kwietnia.

Wciąż poszukiwany jest skuteczny lek i szczepionka na koronawirusa. Mimo że takowych brak są farmaceutyki, które przynajmniej częściowo pomagają. Za takie uznano Arechin i Plaquenil. Korzystając ze swoich uprawnień jako ministra zdrowia, Łukasz Szumowski wprowadził ograniczenia w ich zakupie. Pacjenci z rozpoznaną chorobą COVID-19 będą mogli być leczeni tymi lekami wyłącznie w szpitalach do tego przeznaczonych lub pod nadzorem tych szpitali (pacjenci pozostających w miejscach izolacji oraz pacjenci w izolacji domowej).

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

Minister zdrowia wprowadza reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Są przydatne przy koronawirusie

W związku z sytuacją epidemiologiczną, od 2 kwietnia do odwołania, "korzystając z uprawnień nadanych ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), [Minister Zdrowia] wprowadza reglamentację leków Arechin (Chloroquinum) i Plaquenil (Hydroxychloroquinum)" informuje rządowy komunikat.

Leki mają trafić do szpitali, które leczą chorujących na COVID-19. Arechin będzie można wykupić, tylko jeśli posiadamy receptę z 30 proc. odpłatnością. Plaquenil nie jest zarejestrowany w Polsce i będzie dostępny "zgodnie ze wskazaniami określonymi w charakterystyce produktu leczniczego oraz we wskazaniach, które zgodnie z decyzjami administracyjnymi Ministra Zdrowia uprawniały świadczeniobiorcę do odpłatności ryczałtowej (w trybie tzw. refundacji indywidualnej)."

W związku z powyższymi ograniczeniami na jednego pacjenta identyfikowanego po nr PESEL w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym kupić można:

  • Arechin w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni albo
  • Plaquenil w opakowaniu 30 tabletek w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni, albo
  • Plaquenil w opakowaniu 60 tabletek w ilości nie więcej niż 1 opakowania na 30 dni.
Więcej o: