Prognozy pogody mogą być mniej dokładne. Synoptycy: To wpływ koronawirusa

"Pandemia koronawirusa coraz bardziej wpływa na różne aspekty naszego życia i gospodarki. W związku z redukowaniem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 spadła liczba połączeń lotniczych, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na dokładność prognoz pogody" - informują synoptycy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

Jak podaje ECMWF, raporty samolotów są drugim po danych satelitarnych elementem wpływającym na prognozy. Dlatego wyraźny spadek lotów powiązany z pandemią koronawirusa może odbić się negatywnie na jakości prognoz pogody. W związku z tym program przekaźnikowy Światowej Organizacji Meteorologicznej, znany jako AMDAR, odpowiedzialny za pobór informacji z maszyn znajdujących się na niebie, już za moment stanie się praktycznie całkowicie bezużyteczny.

Przyrządy zamontowane na samolotach przekazują bowiem meteorologom niezwykle istotne dane dotyczące prędkości wiatru, wilgotności powietrza czy temperatury. Dane te są następnie wprowadzane do niezwykle skomplikowanych modeli matematycznych, na podstawie których opracowywane są prognozy pogody. Szczególnie ważne jest to przy pobieraniu danych dotyczących prędkości wiatru.

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

Prawidłowe prognozowanie zmian pogodowych może być mocno utrudnione 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych liczba dziennych raportów używanych z lotów nad Starym Kontynentem spadnie w kwietniu o 65 proc. lub nawet więcej. Synoptycy EMCWF przewidują, że taki stan utrzyma się co najmniej do wakacji. Podobnie sytuacja ma się w innych miejscach świata.

Przewidujemy, że w najbliższych tygodniach utrzyma się znaczna redukcja dostępności danych AMDAR w USA, prawdopodobnie generując pewną miarę wpływu na wyniki naszych numerycznych systemów prognozowania pogody

- mówił Christopher Hill, z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej.

Jak na razie meteorolodzy planują załatać dziurę, posiłkując się brakującymi danymi z satelity Aeolus, należącego do ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), jednak efekty są dalekie do ideału. Synoptycy już teraz ostrzegają, że trudniej będzie im prognozować pogodę, jak również niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Twierdzą, że jeśli trudna sytuacja na świecie utrzyma się jeszcze przez długi czas, pojawią się także problemy w prognozowaniu zmian klimatycznych.

Więcej o: