Przez dwa tygodnie w USA przybyło 10 mln bezrobotnych. Kolejne dramatyczne dane

Tylko w minionym tygodniu Amerykanie złożyli aż 6,65 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Łącznie przez raptem dwa tygodnie pracę straciło w USA około 10 mln osób.

Już zeszłotygodniowe dane, mówiące o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych pomiędzy 15 a 21 marca, były druzgocące. Wskazały bowiem, że Amerykanie takich wniosków złożyli aż 3,3 mln. Dla porównania, jeszcze tydzień wcześniej nowych wniosków było raptem 281 tysięcy. Podczas kryzysu finansowego sprzed 11 lat, rekord nowych wniosków w tydzień wynosił 665 tys. (w marcu 2009 r.). Wcześniej rekord "wszech czasów", z 1982 r., wskazywał na 695 tys.

To pokazywało skalę załamania na amerykańskim rynku pracy, spowodowaną przez koronawirusa. Ale zeszłotygodniowe dane były niestety tylko przygrywką do tego, co amerykański Departament Pracy zaraportował teraz.

6,65 mln wniosków o zasiłki w tydzień!

Według najnowszych danych, w tygodniu od 22 do 28 marca, nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło aż 6,65 mln osób w USA. Ponad dwukrotnie więcej niż tydzień wcześniej - a już także poprzednie dane były bardzo dramatyczne. 

W ciągu raptem dwóch tygodni o zasiłek dla bezrobotnych zwróciło się aż blisko 10 mln osób w USA. Jako, że liczba pracujących mieszkańców Stanów Zjednoczonych to ok. 160 mln osób (to dane na koniec lutego), tylko w ciągu 14 dni pracę straciła co 16. osoba.

Jak zwraca uwagę na Twitterze Paul Krugman, laureat ekonomicznej Nagrody Nobla, niemal 10 mln wniosków w dwa tygodnie to około 20 razy więcej niż zwykle. Wskazuje, że liczba wniosków o zasiłek i tak zaniża liczbę osób, które faktycznie straciły pracę. Zauważa, że dla porównania podczas kryzysu sprzed ponad dekady pracę straciło 9 mln osób. 

Niestety, amerykańscy ekonomiści nie mają wątpliwości, że wraz z przedłużaniem się lockdownu, liczba bezrobotnych nadal będzie mocno rosła. - Przeżyliśmy kryzys i 11 września. Ale to, co widzimy teraz, jest gorsze niż oba te wydarzenia - mówi cytowana przez CNBC.com Irina Novoselsky, prezes firmy rekrutacyjnej CareerBuilder.

Czytaj też: Jak się żyje z koronawirusem w USA? Marek: Złożyłem wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Nigdy wcześniej tego nie robiłem

Zobacz wideo Wydaje się, że to będzie pierwsza recesja w historii po 1989 roku
Więcej o: