Bank PKO BP pokonany. CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

Znany polski producent i dystrybutor gier CD Projekt został właśnie największą spółką na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Rynkowa wartość firmy wynosi obecnie ponad 27 mld zł, czyli nieznacznie więcej od drugiego w zestawieniu banku PKO BP.

W związku z epidemią koronawirusa wiele spółek na GPW notowała w poprzednim miesiącu potężne spadki. Od ponad tygodnia mamy jednak do czynienia z niewielkim odreagowaniem, co doprowadziło do sporego przetasowania na szczycie listy przedsiębiorstw o największej na naszym rynku kapitalizacji. 

Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

CD Projekt liderem giełdy. Także dzięki koronawirusowi 

Najciekawiej było jednak w czwartek, gdyż okazało się, że wartość giełdowa spółki CD Projekt - producenta takich gier jak Wiedźmin, czy czekający na oficjalną premierę we wrześniu Cyberpunk 2077 - wynosi obecnie... 27,6 mld zł - jedna akcje kosztuje ponad 287 zł. Dzięki temu firma stała się najwyżej wycenianą spółką na polskiej giełdzie, wyprzedzając bank PKO BP (21,8 zł za akcję), którego wartość wynosi obecnie prawie 27,3 mld zł. Żeby uświadomić skalę zmian, jaka zaszła na naszym rynku w związku z epidemią koronawirusa przypomnijmy, że PKO BP jeszcze w marcu wyceniane było nawet na 41 mld zł. Spore spadki zaliczyły też pozostałe państwowe spółki jak PZU (obecnie pozycja numer 3) czy PKN Orlen (4). Warto też jednak przypomnieć, że kapitalizacja samego CD Projekt w lutym 2020 roku była 4 mld zł wyższa.

Choć sam poziom głównego indeksu warszawskiej giełdy - WIG20 jest obecnie niemal najniższy od 2008  roku, to w czwartek odnotowano lekkie wzrosty. W gronie dwudziestu największych spółek na plus dzień zalicza trzynaście z nich. Najmocniej w górę poszedł PKN Orlen, który zyskał ponad 8 proc. CD Projekt podrożał o 2,2 proc. 

CD Projekt największy na polskiej giełdzie. Tak zmieniała się wartość spółki na przestrzeni trzech miesięcyCD Projekt największy na polskiej giełdzie. Tak zmieniała się wartość spółki na przestrzeni trzech miesięcy stooq.pl

CD Projekt największą spółką na GPW. TOP 10 kształtuje się następująco: 

  1. CD Projekt - 27,66 mld zł
  2. PKO BP - 27,28 mld zł
  3. PZU - 25,9 mld zł
  4. PKN Orlen - 25,75 mld zł
  5. PGNiG - 19,4 mld zł
  6. Santander Polska - 16,1 mld zł
  7. Dino Polaka - 15,55
  8. Cyfrowy Polska - 15,88 mld zł 
  9. PEKAO SA - 14,17 mld zł 
  10. KGHM Polska Miedź - 11,71 mld zł  
Więcej o: