Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że już trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami. Ich celem będzie między innymi pomoc większym firmom.
Minister nie podał więcej szczegółów, ale jak informuje serwis wp.pl., powołując się na swoje źródła, będzie to uzupełnienie uchwalonych już przepisów, a pakiet będzie prawdopodobnie ograniczony czasowo końca czerwca tego roku. Później możliwy jest kolejny pakiet pomocowy. Według portalu, całościwowo rząd może przeznaczyć na pomoc firmom nawet dwa razy więcej niż pierwszym pakiecie opiewającym na 212 mld zł.
Tadeusz Kościński był też w "Trójce" pytany o termin rozliczania się z fiskusem. Przypomniał, że najpopularniejsze formularze, w tym PIT 37, zostaną na koniec kwietnia automatycznie wysłane w systemie "e-Deklaracje". Resort umożliwił natomiast składanie korekty zeznania bez kary do końca maja. Również do końca maja można bez karnych odsetek zapłacić podatek.
Minister powiedział też, że na razie jest za wcześnie na nowelizację tegorocznego budżetu. Dodał, że będzie można się tym zająć pod koniec maja lub w czerwcu.
- Specustawa dała możliwość przesuwania środków w ramach różnych pozycji w budżecie bez potrzeby jego nowelizowania. Mamy zabezpieczoną płynność - na ten moment ok. 90 proc. naszych potrzeb pożyczkowych jest już zrealizowanych - powiedział Kościński.
Przypomnijmy, że tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet zmian w ustawach, które mają pomóc mniejszym firmom poszkodowanym przez epidemię koronawirusa, Sejm przegłosował we wtorek. Posłowie koalicji rządzącej odrzucili wtedy najważniejsze propozycje przygotowane wcześniej przez Izbę Wyższą polskiego parlamentu. Wieczorem pakiet ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda.
Tarcza ma osłonić pracodawców i pracowników. Przyjęte przepisy dają właścicielom firm narzędzia do zmniejszenia obciążeń finansowych. Jednym z nich jest możliwość uzyskania dopłaty do pensji - państwo zobowiązuje się dopłacić do pensji do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy. Inne to świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Niezbędne informacje o "tarczy antykryzysowej" umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.