Minister finansów Tadeusz Kościński: Będzie druga tarcza antykryzysowa

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada, że powstanie druga tarcza antykryzysowa. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszy pakiet ustaw, który ma pomóc głównie małym firmom przetrwać w związku z epidemią koronawirusa.

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że już trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami. Ich celem będzie między innymi pomoc większym firmom. 

Minister nie podał więcej szczegółów, ale jak informuje serwis wp.pl., powołując się na swoje źródła, będzie to uzupełnienie uchwalonych już przepisów, a pakiet będzie prawdopodobnie ograniczony czasowo końca czerwca tego roku. Później możliwy jest kolejny pakiet pomocowy. Według portalu, całościwowo rząd może przeznaczyć na pomoc firmom nawet dwa razy więcej niż pierwszym pakiecie opiewającym na 212 mld zł. 

Zobacz wideo "Mamy ośmiokrotny wzrost liczby wniosków o ulgi z powodu tej trudnej sytuacji"

PIT 2020. Kościński: Korekty zeznania bez kary do końca maja

Tadeusz Kościński był też w "Trójce" pytany o termin rozliczania się z fiskusem. Przypomniał, że najpopularniejsze formularze, w tym PIT 37, zostaną na koniec kwietnia automatycznie wysłane w systemie "e-Deklaracje". Resort umożliwił natomiast składanie korekty zeznania bez kary do końca maja. Również do końca maja można bez karnych odsetek zapłacić podatek

Minister powiedział też, że na razie jest za wcześnie na nowelizację tegorocznego budżetu. Dodał, że będzie można się tym zająć pod koniec maja lub w czerwcu. 

- Specustawa dała możliwość przesuwania środków w ramach różnych pozycji w budżecie bez potrzeby jego nowelizowania. Mamy zabezpieczoną płynność - na ten moment ok. 90 proc. naszych potrzeb pożyczkowych jest już zrealizowanych - powiedział Kościński.

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa przegłosowana i podpisana przez prezydenta

Przypomnijmy, że tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet zmian w ustawach, które mają pomóc mniejszym firmom poszkodowanym przez epidemię koronawirusa, Sejm przegłosował we wtorek. Posłowie koalicji rządzącej odrzucili wtedy najważniejsze propozycje przygotowane wcześniej przez Izbę Wyższą polskiego parlamentu. Wieczorem pakiet ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Tarcza ma osłonić pracodawców i pracowników. Przyjęte przepisy dają właścicielom firm narzędzia do zmniejszenia obciążeń finansowych. Jednym z nich jest możliwość uzyskania dopłaty do pensji - państwo zobowiązuje się dopłacić do pensji do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy. Inne to świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. 

Niezbędne informacje o "tarczy antykryzysowej" umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa

Więcej o: