Prezeska Polskiej Organizacji Handlu: "Godziny dla seniorów do zmiany". Sklepy sobie nie radzą

Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu, apeluje o zmiany obostrzeń dotyczących zakupów. Sklepy nie radzą sobie z realizacją rządowych zaleceń. Do zmiany są między innymi godziny dla seniorów.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd wprowadził ograniczenia także w handlu. M.in. nakazano ograniczenie liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie oraz wprowadzono godziny dla seniorów. Okazuje się jednak, że z realizacją tych obostrzeń nie radzą sobie sklepy, dlatego też o ich zmianę apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Jak możemy przeczytać w komunikacie ws. nowych ograniczeń dla handlu w związku z epidemią koronawirusa, wprowadzone obostrzenia zmniejszyły przepustowość sklepów, co wpłynęło na ograniczenia dostępu obywateli do niezbędnych produktów. Wprowadzone zmiany pomagają wewnątrz sklepów, ale na zewnątrz tworzą się kolejki, które same w sobie stwarzają zagrożenie dla rozprzestrzeniania się wirusa, pisze Renata Juszkiewicz, prezeska POHiD. W związku z tym organizacja apeluje o zmianę i dostosowanie przepisów, tak by zostały dopasowane do realiów rynku. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Polska Organizacja Handlu apeluje o korektę przepisów dot. zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Do zmiany m.in. godziny dla seniorów

POHiD wnosi pięć postulatów, które mogą usprawnić handel. Wśród nich jest zmiana limitów klientów, otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, nastawienie na zakupy online z odbiorem w placówce, zapewnienie przez rząd nieprzerwanych dostaw środków ochrony osobistej oraz zmiana godzin dla seniorów. Pełna lista postulatów:

 1. Limit klientów: w placówce handlowej o powierzchni do 100 m2 – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, a w placówkach powyżej 100 m2 – 1 osoba na minimum 15 m2;
 2. Możliwość odbioru zakupów online w placówce handlowej przez cały tydzień, z weekendem włącznie;
 3. Rezygnacja z zakazu działalności dla marketów budowlanych w soboty i niedziele, jako nieuzasadnionego, z uwagi na fakt, że zakupy tam dokonywane są niezbędne w sytuacjach awarii sanitariatów czy kranów;
 4. Zakupy dla seniorów – pierwsze dwie godziny po otwarciu sklepu;
 5. Zapewnienie przez rząd nieprzerwanych dostaw środków ochrony osobistej dla konsumentów, w postaci jednorazowych rękawiczek, masek, płynu do dezynfekcji, w cenach nieodbiegających od rynkowych – obecnie są one niedostępne na rynku. Rękawiczki jednorazowe dla klientów powinny być wprowadzone jako alternatywa dla żeli antybakteryjnych, nie zaś jako wymóg. W przypadku niedoborów jednorazowych rękawiczek możliwość zamiennego stosowania małych, plastikowych torebek.
Więcej o:
Komentarze (63)
Prezeska Polskiej Organizacji Handlu: "Godziny dla seniorów do zmiany". Sklepy sobie nie radzą
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 34 razy 30

  A Partia na to: To są rozsądne postulaty. Dlatego nigdy nie zostaną poparte przez rząd PiS!

 • piebiak

  Oceniono 19 razy 13

  Seniorzy powinni mieć ewentualnie PIERWSZEŃSTWO w wybranych godzinach a nie wyłączność jeśli nie ma ich w sklepie!!! Co za debil to wymyślał.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 15 razy 11

  No nie wiem:
  ad. postulat 4 - wgodzinach wczesnoporannych w których otwierana jest wiekszość sklepów, wiele osób robi zakupy w drodze do pracy, by niepotrzebnie nie plątać się po sklepach później ...ale postulat do przyjęcia, starsze osoby zazwyczaj niedosypiają
  ad, postulat 5 - dodałbym, moim zdaniem, ważny zapis - koszyki sklepowe (rączki) oraz uchwyty i klamki (w sklepach bez drzwi automatycznych) powinny być na bieżąco odkażane ... i na przyszłość, nawet jak pandemia minie ABSOLUTNY ZAKAZ WKŁADANIA DZIECI DO WÓZKÓW ZAKUPOWYCH !!! - bo mnie kiedyś krew zaleje i oponującej mamusi czy tatusiowi po peostu dam w pysk.

 • carlos512

  Oceniono 12 razy 10

  przez pierwsze dwie godziny po otwarciu sklepu pierwszeństwo powinny mieć osoby chodzące do pracy

 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 14 razy 10

  PiSowski reżim żyje w swoim świecie, więc nie sądzę, by się przychylili do postulatów. Z jedne strony wybory z tradycyjnie głupio uśmiechniętą gębą jedynego słusznego kandydata, a drugiej katastroficzne wizje Szumowskiego, by zastraszony i spanikowany naród postępował wedle zasady: nie mów "nie", nie podskakuj, siedź na dupie i przytakuj.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 9

  I ważne by w piątek zakazać kupowania mięsa :-)
  A w ogóle zamknąć sklepy w godziny i dni parzyste :-)
  Bo te pary robią tłum i nie zachowują odległości :-)
  Znaczy obwodu po promieniu :-)

 • mozaika491

  Oceniono 6 razy 6

  Nie powinno być żadnych godzin dla seniorów. Jestem po siedemdziesiątce i nie widzę takiej potrzeby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX