Nowa tarcza antykryzysowa. Większe zwolnienia ze składki do ZUS. Poczta będzie otwierać przesyłki?

Rząd przygotował projekt drugiej "tarczy antykryzysowej". W nowym pakiecie ustaw mają znaleźć się m.in. zapisy o rozszerzeniu kręgu przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek do ZUS oraz nowych uprawnieniach Poczty Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw, który w dobie epidemii koronawirusa ma zmniejszyć rozmiary kryzysu gospodarczego i ulżyć przedsiębiorcom oraz pracownikom.

"Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita" dotarły do projektu "drugiej" tarczy antykryzysowej, w ramach której rząd planuje znowelizować aż 59 obowiązujących ustaw. W weekend trwały ustalenia między ministerstwami, a Sejm może rozpocząć pracę nad procedowaniem nowego prawa już w poniedziałek. 

Zobacz wideo Czy „tarcza antykryzysowa” wystarczy, by ochronić gospodarkę?

Druga tarcza antykryzysowa. Nowe uprawnienia poczty i większy zakres zwolnienia ze składek do ZUS

Co znalazło się w projekcie drugiej tarczy antykryzysowej? Poprzednie rozwiązania wprowadziły zwolnienie ze składki do ZUS dla przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników. Zgodnie z nowymi propozycjami rządu zakres ten ma się powiększyć do 49 zatrudnionych.

Jak zauważa jednak "Gazeta Wyborcza" ten zapis może w praktyce nie wprowadzić żadnych zmian. Chodzi o zapis, który mówi, że przedsiębiorca zatrudniający do 49 pracowników nie musi za nich płacić składek. "Tyle, że w kolejnym punkcie czytamy, że zwolnienie "dotyczy mniej niż 10 ubezpieczonych". Czyli pierwszych 9 pracowników" - czytamy w "GW". 

Z kolei rolnicy, którzy musieli poddać się hospitalizacji, obowiązkowej kwarantannie czy nadzorowi epidemiologicznemu w związku z epidemią koronawirusa mają otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (1300 zł brutto). 

Spore zmiany mogą zajść na poczcie, a konkretnie w sposobie dostarczania niektórych przesyłek. "[...] rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. W skrócie oznacza to, że "Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie" - twierdzi "Rzeczpospolita". Nowe przepisy nie mają dotyczyć jednak przesyłek prywatnych, tylko listów przesyłanych w przypadku postępowań administracyjnych, egzekucyjnych czy karnych, karno-skarbowych.

Nowa tarcza antykryzysowa ma wprowadzić też m.in. nielimitowany dostęp do stron internetowych umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną oraz zdalne nauczanie. Rząd chce ustanowić też zerową stawkę podatku VAT na urządzenia elektroniczne dla nauczycieli i uczniów. Projekt przewiduje też przedłużenie terminów badań lekarskich, psychologicznych oraz uprawnień do kierowania pojazdami. W projekcie nowej tarczy zapisano też, że w tym roku nie otrzymamy listu z ZUS ze stanem naszego konta emerytalnego.

Więcej o: