Nowa tarcza antykryzysowa. Większe zwolnienia ze składki do ZUS. Poczta będzie otwierać przesyłki?

Rząd przygotował projekt drugiej "tarczy antykryzysowej". W nowym pakiecie ustaw mają znaleźć się m.in. zapisy o rozszerzeniu kręgu przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek do ZUS oraz nowych uprawnieniach Poczty Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw, który w dobie epidemii koronawirusa ma zmniejszyć rozmiary kryzysu gospodarczego i ulżyć przedsiębiorcom oraz pracownikom.

"Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita" dotarły do projektu "drugiej" tarczy antykryzysowej, w ramach której rząd planuje znowelizować aż 59 obowiązujących ustaw. W weekend trwały ustalenia między ministerstwami, a Sejm może rozpocząć pracę nad procedowaniem nowego prawa już w poniedziałek. 

Zobacz wideo Czy „tarcza antykryzysowa” wystarczy, by ochronić gospodarkę?

Druga tarcza antykryzysowa. Nowe uprawnienia poczty i większy zakres zwolnienia ze składek do ZUS

Co znalazło się w projekcie drugiej tarczy antykryzysowej? Poprzednie rozwiązania wprowadziły zwolnienie ze składki do ZUS dla przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników. Zgodnie z nowymi propozycjami rządu zakres ten ma się powiększyć do 49 zatrudnionych.

Jak zauważa jednak "Gazeta Wyborcza" ten zapis może w praktyce nie wprowadzić żadnych zmian. Chodzi o zapis, który mówi, że przedsiębiorca zatrudniający do 49 pracowników nie musi za nich płacić składek. "Tyle, że w kolejnym punkcie czytamy, że zwolnienie "dotyczy mniej niż 10 ubezpieczonych". Czyli pierwszych 9 pracowników" - czytamy w "GW". 

Z kolei rolnicy, którzy musieli poddać się hospitalizacji, obowiązkowej kwarantannie czy nadzorowi epidemiologicznemu w związku z epidemią koronawirusa mają otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (1300 zł brutto). 

Spore zmiany mogą zajść na poczcie, a konkretnie w sposobie dostarczania niektórych przesyłek. "[...] rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. W skrócie oznacza to, że "Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie" - twierdzi "Rzeczpospolita". Nowe przepisy nie mają dotyczyć jednak przesyłek prywatnych, tylko listów przesyłanych w przypadku postępowań administracyjnych, egzekucyjnych czy karnych, karno-skarbowych.

Nowa tarcza antykryzysowa ma wprowadzić też m.in. nielimitowany dostęp do stron internetowych umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną oraz zdalne nauczanie. Rząd chce ustanowić też zerową stawkę podatku VAT na urządzenia elektroniczne dla nauczycieli i uczniów. Projekt przewiduje też przedłużenie terminów badań lekarskich, psychologicznych oraz uprawnień do kierowania pojazdami. W projekcie nowej tarczy zapisano też, że w tym roku nie otrzymamy listu z ZUS ze stanem naszego konta emerytalnego.

Więcej o:
Komentarze (454)
Nowa tarcza antykryzysowa. Rozszerzone zwolnienia ze składki do ZUS. Poczta będzie otwierać przesyłki
Zaloguj się
 • makial

  Oceniono 94 razy 90

  czyli wszyscy we wsi będą wiedzieć od urzędniczki o moim wezwaniu z KKS?!?!?!?

 • baby1

  Oceniono 74 razy 74

  Jak ktoś chce mi coś przesłać elektronicznie, to po co miałby to robić za pośrednictwem poczty? Otwieranie przesyłek pocztowych jest karalne.

 • marc.pl

  Oceniono 69 razy 69

  No tak - PiS dąży do korespondencyjnych wyborów 10 maja i przy okazji pandemii dał sobie możliwość penetracji w kopertach co nowy szef PP kolega Błaszczaka sprawnie zorganizuje. Trzeba być zatwardziałym tępogłowym wyznawcą tego reżymu aby wierzyć że wybory nie będą sfałszowane. Niesamowite jest to że prawie 50% Polaków w sondażach popiera tych ..synów.

 • saviour

  Oceniono 64 razy 62

  hehee... pozdrawiam wszystkich, którzy nie poszli na wybory, bo mieli dosyć głosowania na "mniejsze zło" :)

 • norman67

  Oceniono 58 razy 58

  To teraz wyniki wyborów będą już ustalane na poczcie, a nie w komisjach?

 • wojnis1979

  Oceniono 52 razy 50

  Ciekawe jak wyślą emaila ze skanem do mojej 85 letniej babci? Jak zgromadzą bazę adresów i co z potwierdzeniem doreczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX