"Poczta NIE zajrzy do kopert!". Ministerstwo Cyfryzacji o doniesieniach ws. tarczy 2.0.

Projekt nowej, drugiej tarczy antykryzysowej, która ma pomóc zwalczać gospodarcze skutki pandemii, jest już gotowy i może trafić do Sejmu w poniedziałek 6 kwietnia. Wśród zapisów miały znaleźć się nowe uprawnienia dla Poczty Polskiej, które umożliwiałyby otwieranie przesyłek. Rząd w części dementuje te doniesienia - dorzucając dopisek o koniecznej zgodzie adresata.
Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Tarcza antykryzysowa 2.0. nie dorzuca pieniędzy, ma być dokumentem zawierającym de facto szereg poprawek do już ogłoszonej pierwszej tarczy. W weekend w ministerstwach trwały prace nad szczegółami, a do projektu dotarły media, w tym "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". 

Poczta Polska nie otworzy przesyłek bez zgody adresata - ministerstwo dementuje

Według ich doniesień, Poczta Polska dostanie nowe uprawnienia. Stosowane mają być tak zwane przesyłki hybrydowe. Część listów, a dokładnie pism urzędowych (dotyczących postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karnoskarbowych itp.) Poczta ma móc otwierać, skanować i dostarczać elektronicznie. 

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało sprostowanie.

"Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela" - pisze w nim. Resort wyjaśnia, że nowa usługa, nad którą pracuje rząd, to "skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach". Podkreśla, że nie oznacza to prawa do otwierania prywatnej korespondencji, zgoda jest konieczna, a usługa - na razie to tylko propozycja - będzie objęta tajemnicą pocztową na każdym etapie. 

Tarcza antykryzysowa na koronawirusa w gospodarce

W nowelizacji przepisów o tarczy antykryzysowej ma znaleźć się także m.in. zwolnienie ze składek na ZUS także dla większych firm, zatrudniających do 49 osób (obecne rozwiązania przewidują tę możliwość dla firm zatrudniających do 9 pracowników). Jednak, jak zauważa "Gazeta Wyborcza", zwolnienie to i tak ma dotyczyć tylko 9 osób. Są też zapisy dotyczące wypłat dla poddanych kwarantannie rolników, przedłużenie terminów badań lekarskich i psychologicznych czy zerowy VAT na urządzenia elektroniczne dla uczniów i nauczycieli. 

Poczta Polska z nowym prezesem

Tuż przed weekendem pojawiła się informacja o zmianie na stanowisku prezesa Poczty Polskiej. Przemysława Sypniewskiego zastąpił Tomasz Zdzikot. Wcześniej o takich planach pisała "Rzeczpospolita". Gazeta, powołując się na swojego informatora, podawała, że ma to być związane z planami partii rządzącej dotyczącymi przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów na prezydenta. Według "Rz" Tomasz Zdzikot ma być bliskim współpracownikiem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. 

Więcej o:
Komentarze (73)
"Poczta NIE zajrzy do kopert!". Ministerstwo Cyfryzacji o doniesieniach ws. tarczy 2.0.
Zaloguj się
 • g96

  Oceniono 41 razy 39

  No jak rząd dementuje to może znaczyć, że nie tylko będą otwierać ale już otwierają.

 • donmarek

  Oceniono 28 razy 26

  Złodziej mówi, że on tylko z wizytą przyszedł. Nic nie będzie kradł !!!
  ps
  to po co ten hunwejbin na stanowisku prezesa ???

 • owca888

  Oceniono 23 razy 23

  Strasznie mętne to wytłumaczenie. Nie kręćcie, pissdzielce robaczywe.
  Może ktoś mi wytłumaczy, po cholerę taka "usługa"? Niby nadawca sam nie może przesłać elektronicznie, jeśli adresat chce?
  Po co to, jeśli nie na okoliczność wyborów?
  PRZESTAŃCIE ŁGAĆ!

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 19 razy 15

  Rząd w części dementuje te doniesienia - dorzucając dopisek o koniecznej zgodzie adresata. Zgoda będzie domniemana.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 16 razy 14

  Tomasz Zdzikot gwarantuje, że nowy kanał inwigilacji obywateli przez pisowskie RSHA będzie działał sprawnie.
  Tak zameldował reichsprezesowi.

 • tomasz.rze

  Oceniono 13 razy 13

  A zgoda będzie wymagana po czy przed otwarciem korespondencji?
  I czy będą pieczątki "OCENZUROWANO"?

 • albacor

  Oceniono 13 razy 11

  Mnie o głupocie takiego przedsięwzięcia najbardziej przekonuje fakt , że w Polsce ponad 20% osób nie mieszka tam gdzie powinna (są zameldowani). Są to przewaznie studenci, ludzie wynajmujący mieszkania itp. . Jak poczta ma zamiar skutecznie doręczyć każdemu przesyłkę. To po prostu niemozliwe. Skończy sie jednym wielkim protestem wyborczym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX