"Poczta NIE zajrzy do kopert!". Ministerstwo Cyfryzacji o doniesieniach ws. tarczy 2.0.

Projekt nowej, drugiej tarczy antykryzysowej, która ma pomóc zwalczać gospodarcze skutki pandemii, jest już gotowy i może trafić do Sejmu w poniedziałek 6 kwietnia. Wśród zapisów miały znaleźć się nowe uprawnienia dla Poczty Polskiej, które umożliwiałyby otwieranie przesyłek. Rząd w części dementuje te doniesienia - dorzucając dopisek o koniecznej zgodzie adresata.
Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Tarcza antykryzysowa 2.0. nie dorzuca pieniędzy, ma być dokumentem zawierającym de facto szereg poprawek do już ogłoszonej pierwszej tarczy. W weekend w ministerstwach trwały prace nad szczegółami, a do projektu dotarły media, w tym "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". 

Poczta Polska nie otworzy przesyłek bez zgody adresata - ministerstwo dementuje

Według ich doniesień, Poczta Polska dostanie nowe uprawnienia. Stosowane mają być tak zwane przesyłki hybrydowe. Część listów, a dokładnie pism urzędowych (dotyczących postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karnoskarbowych itp.) Poczta ma móc otwierać, skanować i dostarczać elektronicznie. 

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało sprostowanie.

"Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela" - pisze w nim. Resort wyjaśnia, że nowa usługa, nad którą pracuje rząd, to "skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach". Podkreśla, że nie oznacza to prawa do otwierania prywatnej korespondencji, zgoda jest konieczna, a usługa - na razie to tylko propozycja - będzie objęta tajemnicą pocztową na każdym etapie. 

Tarcza antykryzysowa na koronawirusa w gospodarce

W nowelizacji przepisów o tarczy antykryzysowej ma znaleźć się także m.in. zwolnienie ze składek na ZUS także dla większych firm, zatrudniających do 49 osób (obecne rozwiązania przewidują tę możliwość dla firm zatrudniających do 9 pracowników). Jednak, jak zauważa "Gazeta Wyborcza", zwolnienie to i tak ma dotyczyć tylko 9 osób. Są też zapisy dotyczące wypłat dla poddanych kwarantannie rolników, przedłużenie terminów badań lekarskich i psychologicznych czy zerowy VAT na urządzenia elektroniczne dla uczniów i nauczycieli. 

Poczta Polska z nowym prezesem

Tuż przed weekendem pojawiła się informacja o zmianie na stanowisku prezesa Poczty Polskiej. Przemysława Sypniewskiego zastąpił Tomasz Zdzikot. Wcześniej o takich planach pisała "Rzeczpospolita". Gazeta, powołując się na swojego informatora, podawała, że ma to być związane z planami partii rządzącej dotyczącymi przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów na prezydenta. Według "Rz" Tomasz Zdzikot ma być bliskim współpracownikiem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. 

Więcej o: