Termin rozliczenia z fiskusem został wydłużony. Jak rozliczyć PIT online?

W związku z sytuacją epidemiczną tegoroczny termin rozliczenia PIT-ów został wydłużony do 31 maja 2020 r. Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT online.

"Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja" - informowało Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym pod koniec marca. 

Osoby rozliczające się na drukach PIT-37 i PIT-38 (dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) mogą skorzystać z przygotowanych zeznań, które dostępne są w usłudze "Twój e-PIT". Takie rozwiązanie dotyczy 21 mln osób. W przypadku braku aktywności podatnika rozliczenia zostaną automatycznie zaakceptowane i wysłane do fiskusa 30 kwietnia. Zapominalscy będą mieli  jednak szansę skorygować deklarację po tym terminie poprzez "Twój e-PIT", bądź e-Deklarację albo za pomocą tradycyjnego druku. Termin korekt oraz dodawania bądź wymiany organizacji pożytku publicznego mija 31 maja 2020 roku.

Zobacz wideo 212 miliardów nie wystarczy. Gawkowski mówi o 0,5 biliona złotych

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Portal Twój e-PIT działa od 15 lutego. Są na nim gotowe deklaracje podatkowe, które należy jedynie potwierdzić lub skorygować. Najpierw należy wejść pod TEN adres i zalogować się przez profil zaufany. Jeśli ktoś nie posiada tej usługi, to można zalogować się, podając dane uwierzytelniające (PESEL lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za 2018 rok lub kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2019 rok, np. PIT-11).

Po zalogowaniu się na portal można m.in. zaakceptować gotową deklarację podatkową, zmienić część danych, odrzucić przygotowany PIT albo nie robić zupełnie nic. Można także odliczyć ulgi czy dodać nowe dokumenty.

Więcej o: