Największy samolot świata wyląduje w Polsce. An-225 Mrija przywiezie sprzęt medyczny

An-225 Mrija, największy samolot świata może przylecieć w najbliższym czasie na Lotnisko Chopina w Warszawie. Maszyna ma przywieźć sprzet medyczny zamówiony przez KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos.
Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Antonowa An-225 Mrija to samolot unikatowy (również dlatego, że ukończono tylko jeden egzemplarz). Oblatana w 1988 roku maszyna do dziś dzierży tytuł największego obecnie użytkowanego samolotu świata, a na koncie ma ponad 100 innych rekordów.

Największy samolot świata w Warszawie

Kolos stacjonuje na Ukrainie, ale od czasu do czasu podrywany jest w celu przewiezienia szczególnie dużych ładunków. Teraz - jak donoszą polskie media - ma wylądować na Lotnisku Chopina, co potwierdził już zresztą rzecznik stołecznego portu dla serwisu Rynek-Lotniczy.pl.

Wielki samolot rodem z ZSRR ma przylecieć do Warszawy nie bez powodu. Został wynajęty w celu przetransportowania dużego ładunku ze sprzętem medycznym zamówionym przez spółkę KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos. Na pokładzie znaleźć ma się kilkaset tysięcy maseczek medycznych, kombinezonów i gogli oraz respiratory dla szpitali.

Sprzęt medyczny został pozyskany w Chinach przez KGHM i jest już transportowany do Polski od pewnego czasu. Do tej pory, w celu jego przewiezienia wykorzystywane były jednak Dreamlinery Polskich Linii LOT.

Lotnisko Chopina przygotowuje się już (również formalne) na lądowanie An-225 Mrija. Jak informuje Rynek-Lotniczy.pl, w tym tygodniu do Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostanie wysłana prośba o wydanie zgody na przylot maszyny.

Mrija już wcześniej pojawiała się w Polsce, m.in. na lotniskach w Poznaniu i Katowicach, ale do tej pory nie mieliśmy okazji podziwiać tej maszyny w Warszawie. Lądowanie w stolicy naszego kraju planowane jest na wtorek 14 kwietnia.

Rekordowy samolot po remoncie

An-225 ma 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 88,4 metra i ponad 18 metrów wysokości. Samolot napędzanym jest aż sześcioma silnikami Progress D-18T i może poderwać nawet 250 ton ładunku. Co ciekawe, długość maszyny jest ponad dwukrotnie większa od odległości, jaką podczas pierwszego lotu pokonali bracia Wright, a w jego ładowni zmieściłby się kadłub boeinga 737 - najpopularniejszego samolotu pasażerskiego świata.

Obecnie rekordowym samolotem pod względem długości skrzydeł jest Stratolaunch. Pierwszy egzemplarz maszyny budowany jest od ośmiu lat, ale wciąż nie został oddany do użytku. Stratolaunch ma służyć do wynoszenia rakiet na wysokość 10 km, skąd będą wystrzeliwane w kosmos (m.in. w celu obniżenia kosztów).

Więcej o:
Komentarze (175)
Największy samolot świata wyląduje w Polsce. An-225 Mrija przywiezie sprzęt medyczny
Zaloguj się
 • pies.na.czarnych

  Oceniono 46 razy 28

  Kilkaset tysięcy maseczek... Ta ilość ledwo wystarczy dla pisiewiczów i ich rodzin.

 • mkey1

  Oceniono 29 razy 23

  A co ze sprzętem Owsiaka???? K..wa ludzie czy będziemy tak siedzieć i czekać czy nas to trafi czy coś zrobimy?

 • matnet77

  Oceniono 38 razy 22

  coś się wam redaktorzy pomieszało. An 124 wylądował już dziś i nie jest największym samolotem świata tylko drugim co do wielkości. A An 225 niestety stoi w remoncie w Kijowie i na razie nigdzie się nie wybiera. Po drugie nie róbcie propagandy sukcesu którego nie ma. Do Czech taki samolot z zaopatrzeniem medycznym przylatuje niemal codziennie, u nas od wielkiego dzwonu. Po trzecie cała flota lotu stoi uziemniona, zamiast przywozić te niby wielkie zamówienie co je nierząd złożył na ochronny sprzęt medyczny. Lepiej przedrukujcie/skopiujcie oficjalna listę braków szpitali z Pomorza opublikowaną wczoraj

 • m.godwin

  Oceniono 40 razy 18

  Jaki to "duży ładunek" przyleci? Sprzęt medyczny jest niewielki, można go ZNACZNIE TANIEJ przewieźć kilkoma normalnymi samolotami. Ale sukinsyny muszą się podlansować, na to przecież kasy nie szkoda.

 • tezmaciej

  Oceniono 26 razy 16

  Radziecki samolot przywiezie z komunistycznych Chin sprzęt dla ratowania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, która wstała z kolan?!

 • lakosz_w

  Oceniono 18 razy 12

  Oczywiście to, co kupił Owsiak i inni dalej będzie czekać w Chinach na transport do Polski, nawet jeśli połowa ładowni będzie pusta.

 • antymoher64

  Oceniono 22 razy 12

  Fakt. Lepiej późno niż wcale, ale ten transport powinniśmy mieć na początku lutego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX